Związek kohabitacyjny
Spis treści
Związek dwojga ludzi może mieć różne oblicza, a ustalone przez dwie osoby zasady mogą w każdej parze być zupełnie inne. Związek małżeński to oczywisty rodzaj relacji, a czym jest związek kohabitacyjny?
Co to jest związek kohabitacyjny?
To rodzaj relacji nieformalnej. W związku kohabitacyjnym pozostają ludzie, którzy żyją razem pod jednym dachem i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, mimo tego, że nie są małżeństwem. Jest to więc niezwykle popularna forma związku i niezwykle często wybierana przez pary, zwłaszcza zanim zdecydują się one sformalizować swoją relację. Związek taki różni się od konkubinatu tym, że jego warunkiem jest fakt, iż partnerzy zamieszkują razem, a w przypadku konkubinatu nie jest to konieczne.
Zalety związku kohabitacyjnego
- Partnerzy nie są wobec siebie do niczego zobowiązani. Dzięki trwaniu w takiej relacji obie strony mogą spróbować wspólnego życia i znacznie lepiej się poznać. Kiedy jednak zdecydują, że nie pasują do siebie, to z łatwością mogą oni się rozstać i zacząć żyć osobno.
- Jest to świetny sposób na to, aby zdecydować, czy warto formalizować związek. Osoby, które zanim podejmują decyzję o ślubie, mieszkają i żyją razem mogą potraktować to jako próbę i dzięki temu określić, czy warto jest decydować się na kolejny krok i stanąć na ślubnym kobiercu
Wady związku kohabitacyjnego
- Brak możliwości odbierania dokumentów partnera i dowiadywania się o stanie jego zdrowia, kiedy zachodzi taka potrzeba. To ogromny minus trwania w takiej relacji. Ludzie, którzy w świetle prawa nie są mężem i żoną nie mają takich samych praw, jak właśnie małżeństwa. Kiedy jedna osoba trafia do szpitala, wówczas partner nie jest upoważniony do rozmów z lekarzami.
- Brak możliwości dziedziczenia oraz otrzymania ewentualnych alimentów po partnerze. Kiedy jedno z partnerów umrze lub dopuści się zdrady, przez co druga strona zostanie bez środków do życia, to niestety nie ma ona żadnych praw, aby domagać się alimentów czy renty. To może być niezwykle dużym utrudnieniem, kiedy pozostając w związku kohabitacyjnym nie pracujemy i zamieszkujemy w mieszkaniu drugiej osoby, która jest jej jedynym właścicielem.
- Brak możliwości wspólnego rozliczania podatku. Mimo tego, że prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe, to niestety nie macie możliwości wspólnego rozliczania się w urzędem skarbowym. W przypadku małżeństw taka możliwość istnieje i zwykle mąż i żona chętnie z niej korzystają,
Związek kohabitacyjny jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich ludzi, którzy z różnych powodów boją się lub nie chcą podejmować decyzji o ślubie. Często ktoś, kto ma przykre doświadczenia z przeszłości woli pozostawać w relacjach nieformalnych, gdyż pozwala to uniknąć wielu problemów, przy ewentualnym rozstaniu. Równie często na tego typy związek decydują się młodzi ludzie, którzy dopiero się poznają, a wspólne życie traktują jako próbę przed kolejnym etapem. Jeżeli jesteśmy z partnerem, jednak według prawa nie łączą nas żadne więzi, to dobrze jest zadbać o naszą niezależność i komfort psychiczny. Warto pamiętać, że nie mamy takich samych praw jak małżonkowie i nie dopuszczać do sytuacji, w której po odejściu ukochanej osoby zostajemy całkowicie sami bez środków do życia.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
⭐Jak uratować zwiazek ? |
|
⭐Związki karmiczne |
|
⭐Jak zakończyć związek ? |
|
⭐Tarot partnerski online |
|
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.