Ludzka zazdrość




Spis treści
Czy zazdrość może być dobra?
Zazdrość może przybrać różne formy i wynikać z różnych powodów. Niektórzy dzielą zazdrość na tak zwaną „adekwatną” oraz „irracjonalną”, „paranoiczną” lub „chorobliwą”. Rzecz w tym, że mawia się, że bez zazdrości nie ma miłości. Były na ten temat różne badania i z niejednego wynika, że związki, w których zazdrość jest lub była, trwają dłużej, niż te, w których jej nie było. W wielu przypadkach zazdrość świadczy o tym, że boimy się stracić drugą połówkę, a co za tym idzie, że zależy nam na tej osobie. Więc tak długo puki jest to zazdrość adekwatna lub jak to niektórzy mówią, uzasadniona, tak długo nie powinnyśmy się niczym martwić. Taka zazdrość może też pomóc w rozwiązywaniu nieporozumień, o ile połączy się ona z otwartą rozmową.

Jeśli nasz partner zapyta z zazdrości „co to za osoba?” i wyjaśnimy mu, skąd go znamy i czemu nie musi się o niego martwić, to nie trzeba się niczym bać. Sytuacja jest wyjaśniona i raczej nie wynikną z tego problemu. Niektórzy natomiast, zastanawialiby się, kto to jest, ale nie zapytali, będą się tym zadręczać tygodniami i każdą naszą nieobecność w domu odbierze jako przebywanie z tą osobą. W takiej sytuacji może być problematycznie. Jak widać, w zazdrości najważniejsza jest szczerość i otwartość. Nie pomaga ani jej ukrywanie, ani jej podsycanie, więc jak nasz partner zada takie pytanie, to lepiej szczegółowo na nie odpowiedzieć, bo „to nie twój interes” tylko podsyci podejrzenia.
Szkodliwa zazdrość
Niestety nie zawsze tak jest, że partner wierzy nam w to, co mówimy i często sam szuka odpowiedzi na pytania, w ogóle nam ich nawet nie zadając. W takiej sytuacji sprawy mogą się potoczyć bardzo dziwnie. Przykładowo dostaniemy nagle prosto w twarz informacje, że „za puszczanie się z tamtym typem” nagle zostajemy bez partnera albo są nakładane na nas jakieś represje. Może być też w drugą stronę, nasz partner tak bardzo będzie nas nadzorował i o wszystko wypytywał, że nie będziemy mieć żadnego życia prywatnego bez wiedzy naszego partnera o tym. W takiej sytuacji wypadałoby coś zrobić. Taka zazdrość może wynikać z wielu rzeczy i niektórym można zaradzić rozmową lub wizytami u psychologa.
Przyczyny pojawiania się zazdrości
Bardzo często źródłem zazdrości może być bardzo niska samoocena. Działa to w prosty sposób. Wychodzimy z założenia, że przez to, że jesteśmy do niczego, to nasz partner chętnie znajdzie sobie kogoś lepszego. Gdy mamy się za nienadające się do niczego śmieci to nic dziwnego, że boimy się o to, że zostaniemy niczym śmieci wyrzucone i zastąpione. Kolejnym źródłem zazdrości może być błędne założenie wyłączności. Gdy ludzie zaczynają ze sobą chodzić, to zaczynają traktować siebie wzajemnie jako swoją własność. Tak więc chcą mieć nas na wyłączność. Oczywiście jest to niemożliwe, dla tego jest to sprowadzane do ograniczania konkretnych czynności wyłącznie do swojej drugiej połówki. W wielu przypadkach pary nie ustalają między sobą, co będą robić tylko ze sobą, a co z innymi. Więc może dojść do konfliktu o to, że się do kogoś przytulimy, bo nasza połówka myślała, że tylko do niej będziemy się przytulać. Dla tego warto przeprowadzić kiedyś taką rozmowę o tym, co robimy tylko i wyłącznie w związku, a co nie.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.





O autorce

Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.