Zazdrość
Zazdrość ludzka, niejedno ma imię
Zazdrość jest z pewnością czymś, co nie sprawia, że człowiek potrafi myśleć w zdrowy sposób. Jest to jedno z uczuć, które na pewno nie sprawia jakiejkolwiek radości, mało tego po prostu paraliżuje jakiekolwiek zdrowe podejście do sprawy. Mało tego, każdy człowiek dał odczuć drugiemu swoją zazdrość, lub dalej odczuwa. Tak naprawdę, jest to dość niespodziewane uczucie, które sprawia że często niejedną osobę można wyprowadzić z równowagi. Jest to wewnętrzna zachcianka, która powoduje że chcielibyśmy mieć lub czuć to, co mają inni. Zazdrość objawia się we wszelkich kontaktach międzyludzkich, począwszy od przedszkola, szkoły, studiów, znajomości, związki, czy inne sytuacje. Wtedy często spotkać się można z takim poczuciem niesprawiedliwości, że należy uważać na konsekwencje, które mogą być z tego powodu poniesione. Czasem człowiek działa wtedy pod wpływem emocji, i nie jest do końca w stanie kontrolować swoich zamiarów. Niemniej jednak, choćby ktokolwiek mówił, że nigdy tego uczucia nie doznał, jest to nieprawdą. Natomiast prawdą jest to, że jak najbardziej można szybko sobie wytłumaczyć, dlaczego i skąd się bierze to uczucie, i czy faktycznie warto się temu ponieść.
Kto i czego najczęściej zazdrości?
Ciężko jest wprowadzić taki podział, który by w pełni określił, kto częściej zazdrości, kobiety czy mężczyźni. Natomiast jak najbardziej można określić tak naprawdę, co sprawia że np. ludzie w różnych relacjach odczuwają tę negatywną emocję. Tak naprawdę zazdrość może wywołać takie uczucia jak:
- złość;
- agresję;
- smutek;
- rozgoryczenie.
Najbardziej negatywną kwestią w podejściu do zazdrości, jest nie wyciąganie konsekwencji. Tak naprawdę najczęściej zazdroszczą osoby, których poczucie wartości jest w znacznym stopniu zaniżone oraz stawiają swoja drugą połówkę wyżej od samego siebie, to znaczy że jednocześnie są bardziej uległe i ciężej im wyrazić to co czują w danej sytuacji, ponieważ boją się reakcji partnera. Czasem również warto zastanowić się, czy ktoś specjalnie jej nie prowokuje. Jest natomiast takie powiedzenie, że miłość bez zazdrości nie ma sensu. Trochę jest w tym prawdy, natomiast jeśli nie ma się wierności do tej drugiej osoby, to nic się nie da wskórać, ponieważ zazdrość wyjdzie na pierwszy plan.
Obecnie i kiedyś, ludzie ze sobą flirtowali, kobiety pragnęły zwracać uwagę i być zdobywane. Niemniej jednak nie można dopuszczać do sytuacji, w której partner ulega pokusom innej osoby i dochodzi do konfliktu. Moim zdaniem miłość powinna być podstawą do bycia wiernym drugiej osobie, a jeżeli się tego nie czuje, to najprawdopodobniej nie jest to ten jedyny, bądź jedyna. Niemniej jednak brak wierności, może prowadzić do tzw. zazdrości patologicznej w związku i wtedy zaczynają się pojawiać poważne problemy. Działa ona na partnera w taki sposób, że wiecznie snuje i doszukuje się próby oszustwa albo zdrady. Nadmierne kontrolowanie, śledzenie, czy sprawdzanie wiadomości, może być czymś, co będzie miało tragiczne skutki. Takie zachowanie prowadzi do rozstania.
Nie tylko zazdrość może być łączona ze związkiem, często po prostu w koleżeńskich relacjach można się z nią spotkać. Również można zauważyć dzisiejszy wyraz zazdrości w mediach społecznościowych, jako tzw. hejt. Przede wszystkim należy się zastanowić, czy warto czynić tak, żeby krzywdzić drugą osobę. Dlatego kluczem do rozstrzygnięcia jakichkolwiek sporów o zazdrość, jest po prostu szczera rozmowa z drugą połówką, lub przyjacielem. Przecież nie każdy będzie mógł posiadać wszystko, życie jest jedną wielką lekcję, a tymczasem zastanów się czy naprawdę warto aż tak zazdrościć.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.