Archeologia zakazana
Spis treści
Czym jest zakazana archeologia?
„Zakazana Archeologia” to książka napisana przez Michaela Cremo. Jest to niezwykły zbiór znalezisk z wielu stuleci. Dotyczy on przede wszystkim początków powstawania ludzkiego gatunku i do tego się odnosi w głównej mierze. Autor za wszelką cenę próbował udowodnić, że niektóre z teorii obecne w naszym życiu niekoniecznie muszą być słuszne.
Zakazana archeologia przedstawia to co nie wpasowuje się do obowiązujących paradygmatów. Jest to szkoła myślenia, która często propagowana jest przez osoby, które twierdzą, że cywilizowany i zorientowany technologicznie człowiek istnieje od milionów lat. Koliduje ona z większością argumentów i ustaleń, które wspierają teorię ewolucji Darwina.
Zagadkowe starożytne znaleziska potrafią urzekać opinię publiczną, być może dlatego, że po prostu zbyt łatwo jest wymyślić interesujące wyjaśnienia, jak i dlaczego istnieją pewne rzeczy. Ale istnieje wiele odkryć archeologicznych, które nadal budzi w ludziach podziw i pozostawia naukowców w pewnym dysonansie.
Nieewolucyjna teoria o człowieku
Zdecydowana większość poglądów na temat zakazanej archeologii zawarta jest w książce „Zakazana archeologia” z 1993 roku. Przedstawia ona kontrowersyjne poglądy na temat historii ludzkości. Zwolennicy zakazanej archeologii są zdania, że archeolodzy celowo ignorują wszelkie fakty, które są sprzeczne z teorią ewolucji.
Rezultat jest taki, że zwolennicy nieewolucyjnej teorii, gromadzą pokaźną ilość dowodów z kilku różnych okresów w historii. Są jednak w związku z tym, oskarżani o zbieranie i kompletowanie swoich poglądów w izolacji, bez uwzględniania w swoim procesie podejścia multidyscyplinarnego. Niemniej zakazana archeologia wywarła duży wpływ na historię ludzkości, głównie jeżeli chodzi o historię człowieka.
Przedstawionych zostało wiele dowodów pokazujących, że ludzie używali narzędzi w całej historii. W konsekwencji zakazana archeologia sugeruje, że istoty ludzkie nie „ewoluowały”, aby zacząć używać narzędzi. Dowody ich użycia w starożytności są przedstawiane w postaci naciętych kości, paleolitów i eolitów. Należy jednak zwrócić uwagę, że większość dowodów przemawiających za używaniem narzędzie przez ludzi w czasach prehistorycznych jest często fragmentaryczna.
Dawna broń nuklearna
Według jednej z teorii, przemawiającej za zakazaną archeologią, przedstawia się, że tysiące lat temu odbyła się wojna nuklearna. Według starożytnych hinduskich tekstów broń, która jest uderzająco podobna do broni jądrowej, była używana do dziesiątkowania populacji w starożytności. Z kolei przeciwnicy wskazują, że niektóre z tych starożytnych zapisów są zbyt stare, aby można było je wykorzystać. Jednak informacje o możliwości wybuchu wojny nuklearnej zawarte są w starożytnych dokumentach hinduskich i nie są poparte w żadnej innej cywilizacji. Według niektórych świadczy to o tym, że cywilizacja względem której użyto takiej broni została doszczętnie zgładzona.
Artefakty zakazanej archeologii
Zakazana archeologia składa się głównie z twierdzeń o starożytnej wyższości rasy ludzkiej, czego przykładem jest istnienie egipskich piramid, modeli samolotów znalezionych w starożytnym grobowcu w Kolumbii i starożytnym greckim mieście na wyspie Atlantyda. Niemniej jednak większość z tych opisów starożytnego, ale zaawansowanego technologicznie człowieka, wskazuje na gigantyczne skoki, które zaprzeczają postępowi w rozwoju ludzkości. Dotyczy to na przykład potęgi piramid w Gizie, a nie sposobu ich powstawania.
Dlatego też wielu przeciwników odrzuca tendencję do skupiania się na „gotowych produktach”. Kwestionują oni również intencję zwolenników tej teorii, w odniesieniu do tego, co zamierzają osiągnąć przedstawiając wyłącznie fragmenty informacji, które dyskryminują teorię ewolucji.
Okoliczności powstania piramid w Gizie, czy fakt istnienia starożytnego miasta Atlantyda oraz dostępność prehistorycznych narzędzi i artefaktów są wykorzystywane do wskazania, że człowiek zawsze był lepszy i przeważający. Jednak żadna z propozycji nie jest na tyle mocna by całkowicie zdyskredytować teorię ewolucji.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.