Zaburzenia odżywiania
Spis treści
Zaburzenia odżywiania – choroby XXI wieku
Jest to niewątpliwie jeden z poważniejszych problemów wśród ludzi w obecnych czasach. Zaburzenia odżywiania to najprościej mówiąc choroby, które głównie opierają się o podłoże psychiczne człowieka, a zaliczamy do nich: anoreksję, bulimię, jedzenie kompulsywne (nadmierne objadanie się). Może się ono pojawić w każdym wieku, lecz najczęściej choroby te spotykają młodych ludzi. Jest to totalna utrata kontroli w jedzeniu oraz uzależnianiu swojego poczucia szczęścia od tej kwestii oraz kontrolowanie tkanki tłuszczowej, jak i wagi. Jest to choroba, która sprawia że człowiek zostaje niewolnikiem jedzenia, co sprawia że przekłada się to różne płaszczyzny życiowych. Długotrwałe zaburzenia odżywiania mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jak i śmierci.
Jakie są przyczyny zaburzeń odżywiania?
W dobie dzisiejszych czasów, nie trudno o nabycie kompleksów dotyczących swojej wagi, czy wyglądu. Przyczynia się to do nadmiernej kontroli swojego ciała i czasem jeden kilogram więcej może sprawić, że będzie to początek do zaburzeń odżywiania. Zatem między innymi do przyczyn można zaliczyć:
- nadmierny stres, zwłaszcza u osób u których łączy się to z nadmiernym objadaniem się, bądź niejedzeniem;
- brak akceptacji siebie i kompleksy;
- ciężko przebyte relacje, czyli toksyczny związek, problemy rodzinne;
- wpływ Internetu, telewizji oraz zakłamanej rzeczywistości dotyczącej figury;
- nadmierne idealizowanie idealnej sylwetki kobiecej;
- decydowanie się na przejścia na diety, które bywają często niebezpieczne;
- nadmierne głodowanie się;
- prowokowanie wymiotów po jedzeniu;
- komentowanie przez innych czyjegoś wyglądu (mówienie, że ktoś jest za chudy, bądź za gruby).
Zaburzenia odżywiania – jak sobie z nimi radzić?
Niewątpliwie ciężkie zadanie czeka osoby, które chciałby wrócić do normlanego trybu życia i diety. Największą trudnością jest podłoże psychiczne człowieka, którego czeka długa praca nad sobą, dlatego niezwykle ważne jest poleganie na współpracy kilku lekarzy, mianowicie psychologa, psychiatry oraz dietetyka. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy nad sobą jest uświadomienie sobie problemu oraz chęć pracy nad sobą. Niestety często spotyka się z tym, że dochodzi do nawrotów choroby, dlatego niezwykle ważna jest kontrola osób trzecich oraz ich wsparcie. Zaburzenia odżywiania mogą szybko się pojawić w życiu każdego człowieka, lecz najgorzej jest z nich wyjść, ponieważ do końca życia osoba chora będzie kontrolować w jakiś sposób swoje ciało. Kluczowym elementem wyzdrowienia jest przejście dość długiej terapii zachowawczo-behawioralnej, które pozwalają człowiekowi pozbyć się złych nawyków oraz myśli. Bardzo ważnym elementem uzdrowienia jest również aktywność fizyczna, w której należy pokazać osobie chorej, że ruch wraz ze zbilansowaną dietą przyczynia się do zdrowej sylwetki. Należy również wyzbyć się kontroli liczenia kalorii oraz wiedzieć, że jeżeli się zje coś co jest określane mianem „niezdrowego”, to tak naprawdę nic złego się nie stanie.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.