Prawa półkula mózgu
Spis treści
Za co odpowiedzialna jest prawa półkula mózgu ?
Mózg to niezwykle ważna część ludzkiego ciała. Stanowi on centrum układu nerwowego i kontroluje inne organy w naszym ciele. Składa się z dwóch półkul, lewej i prawej, a każda z nich ma całkiem inne funkcje. Za co odpowiada prawa półkula mózgu i jakie ćwiczenia wykonywać, aby ją wspomagać?
Za co odpowiada prawa półkula mózgu?
Dzięki prawej półkuli możemy posiadać takie zdolności jak:
- Abstrakcyjne myślenie
- Intuicja
- Kreatywność
- Muzykalność
- Przedmioty humanistyczne
- Dostrzeganie podobieństw
- Emocjonalność
Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że ludzie u których lepiej rozwinęła się właśnie ta strona mózgu to artystyczne dusze. Zdolności humanistyczne, duża wrażliwość, emocjonalność oraz umiejętność kreatywnego tworzenia to zdecydowanie cechy, które często posiadają pisarze, malarze czy po prostu osoby empatyczne i wrażliwe. Bywa, że nie są oni specjalnie uzdolnieni w ścisłych przedmiotach, a od analizy cyferek wolą zdecydowanie rozmowy o ludzkiej psychice. Prawa półkula mózgu przetwarza informacje, jakie docierają do niej za pomocą zmysłów, pomaga oceniać i przewidywać ludzkie zachowania i emocje. Kontroluje ona także pracę lewej półkuli mózgu. Odpowiada za muzykalność i to dzięki niej możesz mieć poczucie rytmu.
W jaki sposób stymulować prawą półkulę mózgu?
Trening mózgu jest także bardzo przydatny i warto poświęcić na niego chwilę raz na jakiś czas. Nie wymaga on dużego zaangażowania fizycznego, tak jak w przypadku godzin na siłowni, a przecież dzięki temu możesz pobudzić do pracy organ, który odpowiada niemalże za wszystkie życiowe funkcje. Jakie ćwiczenia sprawdzą się więc podczas treningu prawej półkuli mózgu?
- Rysowanie wzorów, Spróbuj wziąć do obydwu rąk coś do pisania. Prawą ręką maluj na kartce wzory np. chmury, a lewą w tym samym czasie staraj się pisać cyfry lub litery. To wbrew pozorom proste ćwiczenie wcale nie jest takie łatwe.
- Oddychanie. W jaki sposób oddychanie może pomóc trenować prawą mózgu? Spróbuj oddychać raz jedną, a raz drugą dziurką nosa, w tym samym czasie zatykając drugą. To ćwiczenie, które możesz robić nawet leżąc w łóżku.
- Snuj wyobrażenia. Lubisz marzyć i fantazjować? To świetnie, gdyż dzięki temu nie tylko zwykle relaksujesz się i odpoczywasz, ale także pobudzasz prawą półkulę mózgu. Wyobraźnia jest piękna i co najciekawsze w niczym Cię nie ogranicza. Myśl więc o tym, co nierealne, dziwne czy ciekawe i pobudzaj swój mózg.
- Śpiewaj. Odpowiedzialna za muzykalność część mózgu poprzez śpiewanie pomaga Ci zapamiętywać różne rzeczy. Kiedy więc uczysz się czegoś trudnego, czego nie możesz zapamiętać, spróbuj wymyśleć do tego melodię i zanuć sobie trudne fragmenty. To powinno ułatwić Ci zadanie.
- Ruszaj się. Jeżeli chodzi o metody na wspomaganie nauki, to zdecyduj się na ruch podczas zapamiętywania. Prawa półkula przetwarza zmysły, to co widzi i to, co w danym czasie robisz i może pomóc Ci skojarzyć trudny materiał.
Trening pracy mózgu może wydawać się czymś dziwnym, jednak ta naprawdę pobudzasz go codziennie. Z pewnością, jeżeli Twoją mocniejszą stroną mózgu jest prawa, to zauważasz, że dominują u Ciebie cechy, za jakie to właśnie ona odpowiada. Dzięki niej możesz być człowiekiem wrażliwym i posiadającym bogatą wyobraźnię. Nie przestawaj więc marzyć i realizować swoje kreatywne pomysły i wizje. To nie tylko sprawia, że się rozwijasz, ale także dbasz o zdrowie i w pełni wykorzystujesz to, co natura dała Ci od losu, czyli doskonale rozwiniętą prawą półkulę mózgu.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.