Wypalenie zawodowe
Spis treści
Wypalenie zawodowe
Satysfakcja i zadowolenie z pracy sprawiają, że człowiek jest znacznie bardziej wydajny oraz czuje się szczęśliwy i spełniony. Praca w wymarzonym miejscu często dodaje skrzydeł, jednak z czasem rutyna i natłok obowiązków mogą powodować, że nastawienie się zmienia. Czym jest wypalenie zawodowe i jakie są jego objawy?
Co to jest wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe jest spowodowane stresem w pracy. Przez takie zjawisko człowiek przestaje odczuwać satysfakcję oraz czerpać radość z rozwoju zawodowego. Wypalony pracownik jest znacznie mniej wydajny oraz niechętnie wchodzi w interakcje z kolegami z pracy, izoluje się i zamyka w sobie.
Jakie są objawy wypalenia zawodowego?
Zastanawiasz się dlaczego nie czujesz już tej energii i chęci do pełnienia swoich zawodowych obowiązków? Kiedy należy się martwić i zastanawiać nad tym, jak można sobie pomóc?
- Masz problemy ze snem. Stresujesz się na myśl o pracy i nie potrafisz odpocząć, nawet kiedy z niej wychodzisz? Nie śpisz i czujesz ciągłe zmęczenie, które także nie pomaga Ci się skupić?
- Miewasz bóle głowy i nudności. To także często fizyczny objaw wypalenia zawodowego. Takie sytuacje są naturalne, kiedy przeżywasz silny stres. Możesz także cierpieć na brak apetytu i tracić kilogramy.
- Unikasz kolegów z pracy. Źle kojarzy Ci się wszystko, co związane z miejscem pracy? Czujesz, że nie masz ochoty na relacje ze współpracownikami i najchętniej spędzasz czas w samotności.
- Brakuje Ci motywacji do działania. Nie widzisz sensu aby się starać i podnosić swoje kwalifikacje. Praca, która była spełnieniem marzeń okazała się męcząca i stresująca. Wypaleni zawodowo nie czują już potrzeby aby się rozwijać, a myśl o tym, że kolejny dzień znów spędzą w tym samym miejscu jest dla nich niezwykle trudna i powoduje przygnębienie.
- Brak wiary w siebie i satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Czujesz, że wcale nie spełniasz się i nie realizujesz celów w miejscu pracy? Wszystko co robisz nie jest wystarczające aby być z siebie dumnym. To, co robisz nie sprawia Ci już radości.
Jak uniknąć wypalenia zawodowego?
Wczesne zaobserwowanie objawów wypalenia zawodowego to dla Ciebie szansa na to, aby całkowicie nie popaść w depresję. W miejscu, w którym pracujemy spędzamy codziennie mnóstwo czasu, a jeżeli wciąż będziesz odczuwać stres i przemęczenie, to niestety może skończyć się poważnymi zaburzeniami w Twoim zdrowiu. Początkowo nerwy i obawy związane z nowym stanowiskiem są naturalne i z czasem mijają. Jeżeli jednak po jakimś czasie wciąż czujesz, że to nie miejsce dla Ciebie to zastanów się, czy nie warto poszukać nowej pracy lub znaleźć hobby albo pasję, która po pracy poprawi Ci humor. Kiedy przegapisz pierwsze sygnały wypalenia zawodowego konieczna może być pomoc psychologa lub terapeuty. Nie bój się więc po nią sięgnąć. Zbagatelizowanie objawów zmęczenia pracą może prowadzić do pogorszenia jakości Twojego życia także na płaszczyźnie prywatnej. Brak chęci do jakiegokolwiek działania spowoduje, że nie będziesz cieszyć się chwilami z rodziną, wolnym czasem, ani niczym co w normalnych warunkach powinno dawać Ci dobrą energię.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.