Stres a zdrowie
Spis treści
Jak stres wpływa na Twój organizm ?
Stres jest jednym z czynników, które bardzo negatywnie wpływają na jakość i komfort naszego życia. Niestety niezwykle trudno jest go unikać, gdyż w dzisiejszym trybie życia jest on często naszym towarzyszem. Jaki dokładnie wpływ ma na organizm? Dlaczego warto z nim walczyć i nauczyć się relaksować?
Skutki odczuwania stresu dla organizmu
Kiedy się stresujemy, w naszym ciele zachodzi cala masa procesów, które sprawiają, że pogarsza się nasze zdrowie. Człowiek, który żyje wciąż się stresując może wyrządzić sobie wiele krzywdy. Co dzieje się w ludzkim ciele, kiedy zaczynasz odczuwać spięcie, zdenerwowanie i stres?
- Wzrasta ciśnienie krwi. Przedłużający się stan zdenerwowania może mieć tragiczne skutki. Poprzez długotrwale podwyższone ciśnienie możesz nabawić się groźnych dla życia zawałów serca lub mieć trudności z oddychaniem. Pod wpływem nerwów będziesz także nadmiernie się pocić i możesz mieć problemy z utrzymaniem równowagi oraz koncentracją.
- Hamowane są procesy trawienia. Kiedy jesteś zestresowany nie masz ochoty nic jeść. W organizmie zachodzą reakcje, które sugerują mu, że być może zaraz konieczna będzie ucieczka lub podjęcie walki, stąd nie możesz skupić się na niczym i niczego spróbować. Życie w ciągłym stresie prowadzi często do utraty wagi i osłabia organizm.
- Stres obniża odporność. Przez to, że sporo się martwisz i tracisz na to swoją energię, Twoje ciało ma mniej siły do walki z infekcjami. Jest osłabione i często poddaje się infekcjom czy przeziębieniom.
- Stres powoduje bezsenność. Sen, to czas na regenerację, kiedy go brakuje człowiek zaczyna mieć poważne problemy. Nie możesz skupić się w pracy? Odczuwasz ciągle zmęczenie? Może się także zdarzyć, że zemdlejesz lub zasłabniesz. To wszystko jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do tragedii.
- U kobiet nadmierne zdenerwowanie może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania i rozregulowania cyklu.
Kiedy warto udać się do lekarza, odczuwając nadmierny stres?
Wszystkie sygnały, jakie wysyła nam zestresowany organizm powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Utrata kilogramów, omdlenia, bezsenność czy inne poważne zaburzenia nie mogą być lekceważone. Naturalne jest, że od czasu do czasu czujesz stres i przeżywasz trudne chwile, jednak jeżeli taki stan utrzymuje się dłuższy czas nie ma sensu odwlekać wizyty u specjalisty. Problemy z radzeniem sobie w sytuacjach stresujących mogą i często prowadzą do depresji i społecznego wycofania. Myślenie i analizowanie sytuacji sprawia, że nie masz już energii do życia.
Czy stres może mieć pozytywne skutki dla organizmu?
Pod wpływem stresu niektórzy ludzie potrafią się silnie zmobilizować do działania. Może to być jeden z pozytywnych aspektów odczuwania tej emocji. Dzięki niemu także jesteśmy w stanie odpowiednio zareagować w sytuacji zagrożenia i uciec lub podjąć czynności, jakie mają na celu ratowanie naszego życia. Znacznie częściej jednak skutki zdenerwowania bywają negatywne. Nie można więc pozwalać na to, aby w naszym życiu wciąż panowała napięta atmosfera. Naucz się zwalczać stres, odpoczywać i przebywać z ludźmi, którzy pozytywnie Cię nastrajają. W kryzysowej sytuacji wesprzyj się poradą specjalisty, idź do psychologa lub lekarza, którzy pomoże Ci podjąć odpowiednie kroki i zapewni spokój i zdrowie na długi czas.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.