Wiedźma a czarownica
Spis treści
Wiedźma vs czarownica – co je łączy a co różni?
Zarówno czarownice jak i wiedźmy są znane od wielu stuleci, jednak czym się różnią oraz co je łączy? Może nazywamy kogoś wiedźmą, a tak naprawdę na myśli mamy czarownicę? A co jeżeli jest to jedna i ta sama osoba?
Wiedźma – charakterystyka
Wiedźma niektórym kojarzy się z czarownicą, jednak może również oznaczać rodzaj złowrogiej wróżki w różnych wierzeniach. Najczęściej, głównie w historiach i opowieściach, wiedźma to bardzo brzydka, stara kobieta – z charakterystycznym haczykowatym nosem, wielkimi brodawkami. Tak wygląda stereotypowa wiedźma – dlatego nazwanie kogoś wiedźmą kojarzy nam się raczej negatywnie.
W niektórych wierzeniach i tradycjach, wiedźma to rodzaj złego ducha/wróżki – który jest udręczony i głównym zadaniem wiedźmy jest pokrzyżowanie szczęśliwego życia innych ludzi. Najczęściej, starsze kobiety, błędnie mogły być postrzegane jako wiedźmy, ponieważ dzięki swojemu wyglądowi i niezwykłej wiedzy, mogły być postrzegane jako złe osoby.
Samo słowo „wiedźma” pochodzi z języka irlandzkiego, i jest tłumaczeniem słowa cailleach, które często pojawia się w pieśniach ludowych i oznacza właśnie staruszkę o brzydkiej urodzie.
Czarownica – czym się wyróżnia ?
Czarownica to kobieta, która została przez wszechświat obdarzona magicznymi mocami i zdolnościami. Zazwyczaj, na co dzień, czarownicę traktujemy jako zwykłą kobietę, która praktykuje magię – jeżeli nie mamy wiedzy o tej praktyce, to nawet nie zauważymy, że jest kimś innym.
Z kolei w powieściach i źródłach, gdy pojawiają się wspomnienia o sabatach czarownic, paleniu czarownic czy gdy przedstawiane są ich procesy, bardziej wyobrażamy sobie na ich miejscu wiedźmy. Wtedy kobiety praktykujące magię były oskarżane o bycie czarownicami, a nie wiedźmami.
Według naszej wiedzy, czarownicą może zostać każda kobieta, która potrafi panować nad swoją oraz zewnętrzną energią – dzięki czemu mówimy, że pała się zaklęciami i czarami. Niekiedy, w zależności od regionu, czarownice powiązuje się z czarną magią, sabatami oraz z samym szatanem.
Współczesne postrzeganie wiedźm i czarownic
Współcześnie pojęcia czarownicy i wiedźmy rozeszły się całkowicie. Wiedźma, głównie w popkulturze, uznawana jest za złą i brzydką, starą kobietę. Z kolei czarownica, to kobieta obdarzona magicznymi zdolnościami – niezależnie od wieku.
Do zatarcia tego rozróżnienia przyczyniło się głównie połączenie wierzeń chrześcijańskich z wizją Walta Disneya. Ta kombinacja wykreowała popularny obecnie wizerunek czarownicy, który w niczym nie przypomina faktycznych definicji.
Pojawia się jeszcze jedno określenie – szeptucha/starucha, które ma znaczenie podobne do wiedźmy. Klasyczny sabat trzech czarownic łączy dziewicę, matkę i staruchę, reprezentując trzy przejawy Bogini.
Z pewnością, na pewnym poziomie, istnieje podobieństwo między naszym współczesnym wyobrażeniem o tym kim jest wiedźma, i że współczesne czarownice często odnoszą się do staruchy jako archetypy starej kobiety, choć z bardzo pozytywnym nastawieniem.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.