Uzależnienie od pracy
Spis treści
Uzależnienie od pracy – pracoholizm
Obecnie na świecie istnieje wiele form uzależnień, i czasem nawet niekoniecznie każdy może sobie zdać sprawę, że je posiada. Z definicji, uzależnienie to zaburzenie psychiczne, które polega na obsesyjnej potrzebie, wychodzącej z zewnątrz nas do wykonywania danej czynności, często jest ona niekontrolowana. W życiu każdego człowieka przychodzi taki etap, w którym musi podjąć się jakiejkolwiek pracy. Oczywiście bycie pracowitym i sumiennym człowiekiem wcale nie jest czymś złym postrzeganym, tylko zawsze się takich ludzi przedstawia w dobrym świetle, ponieważ są bardzo zaradni. Niemniej jednak nie należy mylić pojęcia bycia pracowitym, a pracoholizmu. Jeżeli zauważasz, że większą satysfakcję przynosi Ci praca, niż jakiekolwiek Twoje życie prywatne, czy inne płaszczyzny socjalne, to musisz sobie zdawać sprawę, z tego że najprawdopodobniej masz poważny problem.
Jak groźny może być pracoholizm?
Pracoholizm jest to uzależnienie, które powoduje zaburzenia swoich obowiązków na wszelkich płaszczyznach, względem tej zawodowej. Oczywiście pojawia się tutaj pytanie, czy jest w tym coś złego i odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Należy pamiętać, że w życiu korzystny jest balans pomiędzy każdymi jego aspektami.
Pracoholizm jest to stan, w którym człowiek znajduje się w ciągłym stresie, a jak wiadomo długotrwały stres może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Uzależnienie to ma taki sam mechanizm, jak inne i może spowodować to, że z łatwością popadnie się w kolejne skrajności i może powodować wiele negatywnych konsekwencji, które po prostu mogą zakończyć się tragicznie. Należy przede wszystkim sobie zdawać sprawę, że pracoholizm ma wpływ na daną osobę ale również pogrąża najbliższych osoby uzależnionej, w tym rodzinę i przyjaciół. Niestety leczenie tego uzależnienia wymaga konsultacji z psychoterapeutą i podjęcia się terapii.
Pracoholizm zaczyna się tym, że zdobywa się pewne cele w pracy, lecz po ich zdobyciu, stara się dalej piąć na szczyt, ponieważ w pełni warunkują o tym pieniądze, bądź hierarchia w firmie. Tak naprawdę pracoholik mimo sukcesów w pracy, wcale się z nich nie cieszy, ponieważ uparcie dąży do realizacji swoich dalszych celów, nawet jeżeli one były praktycznie nieosiągalne. Często praca z takimi ludźmi może objawiać się falą wylewania frustracji na współpracowników, ponieważ ma duży wpływ na całość pracy.
Czy można się uchronić przed pracoholizmem?
Oczywiście, że można się uchronić przed wpędzeniem się w pułapkę bycia pracoholikiem, zatem zapoznaj się z poniższymi poradami.
- Praca nie powinna być w jakimkolwiek stopniu traktowana za część naszego życia, nawet jeżeli jest to istne spełnienie naszych marzeń dotyczących kariery. Zawsze powinno być rozgraniczane od życia prywatnego.
- Jeżeli czujesz, że jesteś jakąś pracą przemęczony, to pamiętaj że chwila wolnego czasu zawsze jest w stanie ukoić Twoje nerwy. Jeżeli czujesz, że praca wykańcza Cię psychicznie, to nie bój się wykazać trochę asertywności i rozglądać się za kolejną, bardziej satysfakcjonującą.
- Nigdy nie sprawdzaj po pracy tego, co aktualnie się tam dzieje. Wycisz powiadomienia i odetnij się od wszelkich wiadomości, chyba że są one uzasadnione i potrzebują Twojej weryfikacji. Wciel taką zasadę wychodzisz z pracy, to nie myśl o pracy.
- Ciężka praca popłaca, lecz warto podejść do niej mądrze i się nie przemęczać, staraj sobie rozsądnie rozplanować czas w niej.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.