Ustawienia hellingerowskie
Spis treści
Ustawienia Hellingera
Ustawienie HelIingera to podejście w najnowszej terapii skonstruowane tak, aby pomóc wydobyć ukrytą dynamikę w rodzinie lub związku, Pozwala to zająć się wszelkimi stresorami, które rzutują na te relacje i pozwala je uleczyć. Ustawienia te inaczej nazywane mogą być też konstelacjami rodzinnymi czy bardziej technicznie – ustawieniami systemowymi.
To odkrywcze i innowacyjne podejście może pomóc osobom z traumą spojrzeć na swoje obawy i problemy z innej perspektywy. Z kolei terapeuci mogą zaoferować sposób leczenia problemów, które okazują się trudne do leczenia tradycyjną terapią czy też często są spisywane na straty w wyniku pojawiających się trudności.
Rozwój techniki konstelacji rodzinnych
Takie podejście zostało opracowane przez niemieckiego psychoterapeutę Berta HelIingera w połowie lat 90. To od jego nazwiska wywodzi się nazwa „ustawień Hellingera”. Terapia ustawień wyewoluowała z jego wieloletniej pracy jako terapeuty rodzinnego i jego wiary w energię magazynującą się w relacjach rodzinnych – zarówno pozytywną jak i negatywną. Prawie 50 lat badania i leczenia rodzin doprowadziło go do zauważenia pewnych wzorców problemów ze zdrowiem psychicznym, chorób, negatywnych emocji i potencjalnie destrukcyjnych zachowań w rodzinie. Zwolennicy tej techniku uważają ją za mniej bezwzględną niż inne metody terapii. Ustawienia HelIingera wspierają zdolność do umożliwiania ludziom zobaczenia różnych perspektyw i odmiennych rozwiązań, które tradycyjne są trudniejsze do zaobserwowania.
Podejście to czerpie z wielu innych modalności, w tym terapii Gestalt, psychoanalizy, hiponoterapii, terapii psychodynamicznej, systemowej terapii rodzinnej.
Technika ustawień Hellingera
Terapia ustawień odbywa się w formie warsztatów, w których bierze udział pewna grupa osób, które nie są ze sobą spokrewnione. Członkowie grupy wcielają się w członków rodziny osoby, której problem należy rozwiązać. Często nie musi być to pojedyncza osoba, a na przykład para. Osoba szukająca rozwiązania problemu, nazywana jest „osobą poszukującą”. Prowadzący terapię wybiera przedstawicieli i przypisuje im role członków rodziny danej osoby, a także wybiera jedną osobę, która znajdzie się na miejscu poszukiwacza w celu ukończenia dynamiki rodziny.
Głównym twierdzeniem ustawień jest fakt, że wykorzystanie innych osób do reprezentowania rodziny rozjaśnia dysonans w rodzinie, a osoby występujące w rolach rodziny są w stanie odczuwać i doświadczać emocji osoby, której przyjęły rolę. Cały ten proces nazywany jest poczuciem więzi, o którym mówi się, że jest odczuwalne telepatycznie przez członków grupy, polem morfogenicznym.
Chociaż „odtwórcy” mówią bardzo mało, poczucie wiedzy wynikające z procesu jest niezwykle oczywiste dla wszystkich, którzy w tym uczestniczą. Poszukiwacz śledzi wszystko z zewnątrz, aby uzyskać nowe spojrzenie na sytuację. Żaden z członków konstelacji nie zna poszukiwacza, nie jest także świadomy elementarnych problemów wywołanych przez niego. Jednak zdarza się często, że uczestnik zgłasza świadomość określonych emocji i uczuć bezpośrednio związanych z sytuacją jednostki. Prowadzący terapię może poprosić członków o bardziej szczegółowe wyjaśnienie, co czują, szczególnie w odniesieniu do ich relacji z pozostałymi członkami rodziny. Rzuca to światło na pewne emocje i aspekty relacyjne, które można wyraźnie powiązać z poruszanym zagadnieniem.
Nie zawsze od razu rozwiązanie jest oczywiste dla poszukiwacza. Prowadzący w sesji prezentuje członków, od czasu do czasu prosząc ich, aby głośno wyrazili swoje uczucia. Członkowie mogą być relokowani z miejsca na miejsce w pierwotnym ustawieniu, dopóki nie znajdą dogodnej pozycji lub gdy będą w stanie potwierdzić że ich miejsce jest całkowicie komfortowe.
Zagadnienia poruszane przy ustawieniach Hellingera
Uważa się, że praca w ustawieniach jest najbardziej skuteczna w rozwiązywaniu problemów natury systemowej. Obawy te mogą obejmować problemy związane z rodziną pochodzenia, trudności w relacjach rodzic-dziecko i wyzwania w związkach intymnych. Może być stosowany jako potencjalna metoda terapii dla osób, które:
- Próbują zająć się negatywnymi lub niekorzystnymi wzorcami relacji
- Chcą być w zdrowym związku
- Próbują rozwiązać rodzinne traumy z przeszłości
- Chcą przezwyciężyć wewnętrzne trudności
- Doświadczyły poważnej traumy lub straty
- Poszukują osobistego i zawodowego sukcesu
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.