Trójząb
Trójząb
W swojej pierwotnej wersji trójząb stanowił rodzaj broni białej wykorzystywanej przez rybaków podczas polowania na ryby i ośmiornice znacznych rozmiarów. Wykonywano go z drzewca i trzech metalowych zębów z hakami na jednym z jego krańców. Trójząb był również wykorzystywany podczas walk gladiatorów, najczęściej w kombinacjach z siecią, i służył do dobijania pojmanych przeciwników.
Zgodnie z grecką mitologią trójząb był bronią wykutą dla Posejdona przez trójkę cyklopów: Brontesa, Steropesa i Argesa. Według przekazów bóg mórz wraz z Zeusem i Hadesem zeszli do Tartaku specjalnie po to, by zdobyć broń zdolną pomóc im walce z Tytanami. Ostatecznie bogowie wygrali wojnę i podzielili się częściami świata. Posejdonowi przypadła władza nad morzami, rzekami i jeziorami. Według innych mitów Posejdon, w przeciwieństwie do pozostałych bogów nie został połknięty przez Tytana Kronosa po urodzeniu i został oddany przez matkę pod opiekę Telchinów, synów morza, którzy wykuli dla niego trójząb.
Według legend, powtarzanych niekiedy w popkulturze, trójząb znajduje się wciąż w głębinach i zdolny jest zagwarantować władzę nad morzami świata.
Trójząb jako symbol
Trójząb jako atrybut Posejdona, w starożytnym Rzymie odpowiednio Neptuna, był symbolem władzy nad morskim światem. Umożliwiał tworzenie nowych źródeł wody, jak jeziora, czy rzeki i pozwalał kontrolować fale oraz burze morskie. Maurus Serwiusz Honoratus, myśliciel rzymski, wierzył, że trzy zęby oznaczają jedną trzecią świata, która według starożytnych pokrywała ziemię. Według innych trzy zęby oznaczały trzy postacie wody, jakimi było morze, rzeki i strumienie.
Trójząb nazywany trisulą występuje także w hinduizmie jako atrybut i symbol boga Śiwy, będącego jednym z najważniejszych bóstw. Może oznaczać trzy moce: tworzenia, utrzymywania i zniszczenia. Według innych symbolizuje czasy: przeszły, teraźniejszy i przyszły lub światy: fizyczny, umysłu i przodków. W taoizmie stanowi o tajemnicy Trójcy i służy do wzywania bóstw i duchów. Symbolizuje również najwyższą władzę Nieba.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.