Triquetra
Czym jest Triquetra?
Triquetra jest symbolem o wielu znaczeniach, zależnych od tego przez jaką religię lub grupę społeczną jest wykorzystywany. Jego nazwa wywodzi się z łaciny. „Tri” oznacza „trzy”, natomiast „quetrus” to „opanowany”. Jego wizualne przedstawienie składa się z trzech półkoli, które połączone ze sobą i przecinające się tworzą wewnętrznie nieskończoną figurę. Częstokroć w tak przedstawioną triquetrę w wpisuje się pełen okrąg, tworząc figurę o nazwie „ringtriquetra” lub „węzeł celtycki”. Uważa się, że symbol ten wywodzi się z terenów dzisiejszej Europy Północnej. Jego przedstawienia odnotowano na kamieniach runicznych Funbo, a pierwsze z nich datuje się bez większej dokładności na okres przed XII wiekiem naszej ery. Triquetrę zlokalizowano także na germańskich monetach. Wiąże się ją przede wszystkim z religiami pogańskimi, obecnie także z neopogańskimi.
Różnorodna symbolika triquetry

Pomimo prawdopodobnych korzeni pogańskich triquetra wykorzystywana jest między innymi przez chrześcijan, którzy upodobali sobie liczne symbole związane z liczbą trzy. Nie może dziwić, że składający się z trzech półkoli znak miałby symbolizować Trójcę Świętą. Dla Celtów triquetra oznaczała pojednanie z naturą, prawdopodobnie ze względu na swoją nierozerwalność i perfekcję. Istnieją teorie, zgodnie z którymi symbolizowała fazy księżyca. Miałby świadczyć o tym fakt, iż Celtowie czcili tak zwaną Wielką Matkę, będącą personifikacją jedności, która objawiała się w formie trzech faz Księżyca. Przecinające się półkola miały symbolizować skomplikowane i kręte ścieżki ludzkiego losu. Triquetra wykorzystywana jako talizman ma chronić przed nieuczciwością i fałszem. Pomaga radzić sobie ze zniewoleniem. Potrójne łączenie ma potęgować miłość i przyjaźń oraz zapewniać przetrwanie utworzonych z ludźmi więzi.
W neopogańskiej religii wikańskiej triquetra obrazuje zasadę, zgodnie z którą „cokolwiek robisz, wróci do ciebie z potrójną siłą”. Przede wszystkim ze względu na swój symetryczny kształt stanowiła ozdobę rękopisów i wykorzystywana była do zdobienia inicjałów imion.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.

O autorce

Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.