Toksyczny szef
Spis treści
Szef ciągle się czepia
Atmosfera w miejscu pracy jest jednym z czynników, które wpływają na poziom satysfakcji pracowników i motywują ich do działania i osiągania wyników. Dobrze jest codziennie spędzać kilka godzin w miłym towarzystwie i nie stresować się każdego poranka. Co się jednak dzieje, kiedy nasz szef nie zachowuje się w porządku wobec pracowników? Kiedy możemy mówić o toksycznym przełożonym i jak sobie z nim poradzić?
Jak rozpoznać toksycznego szefa?
Jakie cechy ma człowiek, który jest toksycznym szefem?
- Jest arogancki wobec pracowników. Masz wrażenie, że przy nim znów czujesz się jak małe dziecko w przedszkolu? Mimo, że dawno jesteś już dorosła, to on traktuje Cię jak dziecko lub jak służącą? Nie staje na równi z żadnym pracownikiem.
- Lubi onieśmielać i straszyć pracowników. Jego sposobem na motywowanie zespołu jest najczęściej grożenie zwolnieniami lub wyśmiewanie ich kompetencji po to, aby musieli udowadniać, że to nieprawda. To niesamowicie toksyczne zachowanie, które powoduje, że pracownicy żyją w stresie i źle znoszą przebywanie w miejscu pracy.
- Nie rozmawia i nie słucha podwładnych. Toksyczny szef nie potrafi liczyć się ze zdaniem żadnego pracownika. Wydaje mu się, że kiedy dopuszcza kogoś do głosu i bierze pod uwagę jego sugestie, to wówczas umniejsza swojej pozycji i przyznaje wyższość komuś innemu. W ocenie takiego szefa jest to upokarzające i nigdy do tego nie dopuszcza.
- Odczuwa potrzebę stałej kontroli. Wydaje Ci się, że on analizuje każdy Twój krok i opuszczenie choćby na chwilę miejsca pracy powoduje u niego lęk? Człowiek, który jest toksycznym szefem nie potrafi w mądry sposób zarządzać grupą ludzi, a jedynie stara się notorycznie ich kontrolować. Nie ufa pracownikom i wszędzie węszy podstęp. Ma wrażenie, że musi ciągle czuwać, a każdy chce go oszukać.
- Brak mu elastyczności. To rodzaj przełożonego, który postrzega świat w czarno-białych barwach. Nie ulega nigdy pokusie wypicia kawy z pracownikami, nie angażuje się w prywatne rozmowy. Dla niego bycie szefem oznacza jedynie tyle, że musi być on ponad grupą i sprawować surową władzę oraz pilnować porządku. Nie ma więc mowy o tym, aby spróbował zachowywać się po ludzku.
Jak radzić sobie z toksycznym szefem?
Dobrze jest sobie uświadomić, że niektóre toksyczne zachowania są karalne i kiedy szef prześladuje Cię lub obraża, to mamy do czynienia z mobbingiem. Na tego typu zachowania nie musisz się godzić, a nawet powinnaś reagować i zgłaszać je w odpowiednie miejsca. Jeżeli jednak toksyczny szef jest po prostu zimnym i pozbawionym empatii człowiekiem to trzeba spróbować to zaakceptować. W sytuacji, kiedy zależy Ci na pracy możesz powoli nauczyć się z tym żyć i nie brać do siebie jego zachowań. Jeżeli boisz się i stresujesz codziennie rano przed wyjściem, to może warto pomyśleć nad zmianą pracy? Oczywiście możesz także próbować walczyć z toksycznym szefem i od czasu do czasu powiedzieć co myślisz lub zwrócić mu uwagę, że z całym szacunkiem, ale nie życzysz sobie pewnych zachowań. Jest to niestety dość ryzykowne zagranie, gdyż może skończyć się tym, że przełożony będzie jeszcze bardziej zły i zbulwersowany. Dobrze jest porozmawiać także z innymi pracownikami i nakłonić ich do tego, abyście wzajemnie się wspierali i obrali jedną strategię działania. Być może toksyczny szef kiedyś sobie uświadomi, że to co robi nie służy przede wszystkim firmie, bo zestresowany pracownik to pracownik znacznie mniej efektywny.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.