Miłość toksyczna
Spis treści
Miłość toksyczna
Miłość to uczucie, jakie kojarzy się pozytywnie. Kiedy kochamy, to zwykle jesteśmy szczęśliwi i uszczęśliwiamy innych. Czy jednak zawsze jest to regułą? Niestety zdarzają się sytuacje, że osoba zakochana całkowicie traci zdolność logicznego myślenia i zaczyna osaczać kogoś, kogo kocha. Kiedy można mówić o toksycznej miłości? Jak się ona objawia i jak ją w sobie wyleczyć?
Jak rozpoznać toksyczną miłość?
To naturalne, że kiedy kogoś kochasz staje się on centrum Twojego świata. Początki znajomości bywają zwykle bardzo intensywne i to często czas, kiedy jesteście ze sobą niemalże w każdej wolnej chwili. Toksyczna miłość może rodzić się powoli, jednak istnieją pewne sygnały, które mogą świadczyć, że Twoje uczucie się w nią zamienia.
Toksyczna miłość objawy
- Nie wyobrażasz sobie chwili bez partnera. Niecierpliwisz się, a wręcz zaczynasz złościć, kiedy dłużej się nie widzicie. Wydaje Ci się, że powinniście być razem cały czas, a każdą próbę jego wyjścia bez Ciebie traktujesz, jak cios w serce i masz wrażenie, że kryje się za tym coś więcej.
- Wciąż obawiasz się, że coś się popsuje. Masz obsesję na punkcie dbania o związek. Przeżywasz każdą wiadomość, która ma neutralny wydźwięk i masz wrażenie, że to znak, że między Wami się psuje.
- Jesteś bardzo zazdrosna. Chorobliwa zazdrość to także objaw toksycznej miłości. Brak zaufania do ukochanego sprawia, że często wpadasz w furię i sprawiasz, że czuje się winny problemom w Waszej relacji.
- Traktujesz go jak swoją własność. Czujesz, że związek zobowiązuje go do tego, aby spełniać każdą Twoją zachciankę i bez najmniejszych oporów wypominasz mu to, co robi źle? Pamiętaj, że nie masz prawa traktować nikogo, jak swojego niewolnika, a bycie w związku polega na partnerstwie, a nie na dominacji jednej osoby nad drugą i wzajemnym uzależnieniu od siebie.
- Między Wami jest mnóstwo nieporozumień, a nawet agresji. Burzliwe związku się zdarzają, jednak jeżeli między Wami pojawia się przemoc lub słowne wyzwiska, a później zapominacie o sprawie i żyjecie do następnej awantury, to także nie ma nic wspólnego ze zdrową relacją.
Jak radzić sobie z toksyczną miłością?
Jeżeli masz skłonności do chorobliwej zazdrości i do psychicznego znęcania się nad partnerem lub zdarzyło Ci się już być w związku, gdzie postępowałaś niekoniecznie właściwie, to może warto poradzić się psychologa? Niestety zaburzenia psychiczne mogą same nie minąć, a skoro zaczynasz zachowywać się nieodpowiednio i kompletnie nad tym nie panujesz, to nie wiadomo co będzie dalej. Zanim udasz się jednak po poradę spróbuj panować nad emocjami. Ćwicz oddech i staraj się zawsze uspokoić i przemyśleć, czy warto wszczynać awanturę. Pomyśl także o tym, czy gdyby to partner zachowywał się tak , jak Ty to byłabyś zadowolona? Warto walczyć z toksycznymi uczuciami, zwłaszcza jeżeli nie chcesz aby Twój związek szybko się rozpadł. Nikt nie jest gotowy na to, aby bezustannie znosić Twoje uwagi, sceny zazdrości czy agresywne zachowania. Kiedy okaże się, że rzeczywiście Twój problem wymaga pomocy psychologa, to nie bój się z niej korzystać. Wszystko, co zrobisz dla odzyskania zdrowia psychicznego zaprocentuje w przyszłości i pozwoli Ci zbudować zdrową relację, pozbawioną toksycznych zachowań.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.