Teozofia
Spis treści
Teozofia
Religijno-filozoficzny światopogląd, który głosi, że człowiek może zyskać bezpośredni kontakt ze światem nadprzyrodzonym i odkryć jego tajemnice, nazywany jest teozofią. Ludzie, którzy mieliby mieć możliwość obcowania z tym, co wydaje się odległe i niewiarygodne to tylko Ci wybrani przez ezoteryczną inicjację. W innym rozumieniu teozofia to doktryna, stworzona przez H. Bławatską, założycielkę towarzystwa teozoficznego w Nowym Jorku. Głosić ona miała istnienie bezosobowego bóstwa, rządzących światem wiecznych cyklów natury, możliwości uzyskania paranormalnych zdolności, a także prawa karmy i reinkarnacji.
Różnica między teozofią a teologią
Teozofia jest terminem, którego od II wieku naszej ery używali neoplatoniści. Stworzyli oni system, którego głównym celem miało być łączenie i jednanie wszystkich religii, jakie wyznawali ludzie. Chcieli oni ustalić wspólne dla każdego zasady etyki i system działania. Termin ten miał być więc synonimem słowa „teologia”, jednak nieco później okazało się, że pojawiły się między nimi różnice. Jakie?
- Dla teozofii wiedza o Bogu to mistyczne doświadczenie. Poznanie Boga i kontakt z nim miałyby odbywać się w stanie ekstazy i stanowić bezpośredni kontakt. Stała się ona więc doktryną bóstwa, którego poznanie opierać się miało na doświadczeniach subiektywnych.
- Teozofia to ruch, do którego należą mistyczne teorie XVI i XVII wieku, które zwykle były sprzeczne z tradycją chrześcijańską.
- Teologia ma na celu poznanie Boga za pomocą zdolności umysłu. Ma zbliżyć do niego i opisać go poprzez łaskę poznania, jaka od niego płynie.
Idee teozofii
- Wiara we wszechobecną świadomość i Absolut, który jest czymś zupełnie bezosobowym.
- Wiara w reinkarnację. Po dokonaniu swojego żywota można odrodzić się w innym organizmie. Według teorii teozofii, zanim staniemy się ludźmi, nasza dusza przechodzi przez stadia zwierzęce i roślinne. Na drodze takiej ewolucji człowiek ma osiągać postać anioła.
- Wiara w karmę. Każdy poniesie odpowiedzialność za swoje czyny, jakich dopuszcza się tutaj za życia.
- Wiara w to, że cały wszechświat dąży do doskonałości.
- Człowiek posiada siedmioraką istotę. Ciało, energia życiowa, ciało eteryczne, dusza zwierzęca, intelekt, jaźń i duch. Oto co definiuje człowieka według teozofii. Co ciekawe tylko intelekt, jaźń i duch mają być nieśmiertelne, gdyż stanowią one duszę.
- Wiara w pośmiertne połączenie się z Absolutem. Kiedy człowiek umiera, jego dusza łączy się z boskością i odnajduje wieczne szczęście.
- Wszyscy ludzie są braćmi. Braterstwo wszystkich ludzi oznacza, że nie ma znaczenia to, jakiej jesteśmy rasy, jak wyglądamy i czym się zajmujemy.
Teozofami nazywamy dzisiaj członków teozoficznych towarzystw, jednak tak naprawdę są nimi wszyscy Ci, którzy uważają, że poznają Boga za pomocą wizji. Teozofia pozwala odnaleźć jedność z bogiem w medytacji i jodze. Odrywa umysł od ciała i sprawia, że człowiek może skontaktować się z mocą władającą światem. Mówi także o tym, że należy szanować każde istnienie, gdyż zanim staniemy się ludźmi, to żyjemy na świecie jako rośliny i zwierzęta.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.