Tanit
Starożytna bogini Tanit
Tanit była fenicką boginią płodności. Miejscem jej szczególnego kultu było północnoafrykańskie miasto, Kartagina, którego była opiekunką i patronką. Starożytni przypisywali Tanit również władanie wodą oraz uznawali ją za boginię księżyca, a czasami także wojny lub śniegu. Jej mitycznym małżonkiem miał być Baal Hammon, fenicki bóg nieba i wegetacji, uważany za najwyższego z bogów czczonych również na terenie Kartaginy. Odpowiednikiem Tanit była bogini Astarte, natomiast w starożytnym Rzymie oddawano jej cześć pod imieniem Dea Caelestis. Zaliczano ją do tak zwanych bóstw obcych. W dzisiejszym tunezyjskim języku arabskim inwokacja Omek Tannou, nawiązująca do Tanit, przywoływana jest w okresach suszy celem wywołania deszczu. Zdaniem wielu badaczy istnieją dowody, chociaż kontrowersyjne, świadczące o oddawaniu Tanit ofiar z dzieci.
Fenickiej bogini przypisywano także szereg atrybutów. Zaliczano do nich między innymi gołębia i owoce granatu, a także rybę oraz palmę.
Symbol Tanit
W ramach kultu Tanit jej wyznawcy posługiwali się także specjalnym symbolem, który pojawiał się na licznych kamiennych rzeźbach. Szczególnie często posługiwano się nim oczywiście na terenie Kartaginy. Symbol Tanit przedstawiał uproszczony wizerunek kobiety z okrągłą głową i z podniesionymi rękami, wykonanymi z dwóch prostych linii ułożonych pod kątem prostym. Jej tors tworzył trapez równoramienny lub trójkąt równoboczny. Wizerunek Tanit często przedstawiano z głową lwa, co mogło być związane z jej wojowniczą naturą lub nawiązywać do popularnego w starożytności sposobu przedstawiania bóstw, znanego chociażby z Egiptu. Z fenicką boginią utożsamiano także wyobrażenie księżyca odwróconego w dół, jednocześnie połączonego z tarczą słoneczną. Kojarzono z nią także obraz otwartej dłoni, a także przepołowionego dysku słonecznego.
Symbol Tanit związany jest oczywiście z płodnością, a także z seksualnością. Wiąże się go również, podobnie jak samą boginię, z krwawą ofiarą i poświęceniem, chociaż sama bogini nie była nigdy traktowana jako bogini śmierci.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.