Szmaragdowa tablica
Spis treści
Legendarna tablica szmaragdowa i tajemnice wszechświata
Początki zachodniej alchemii sięgają hellenistycznego Egiptu, w szczególności Aleksandrii. Jedną z najważniejszych postaci w mitologii alchemii jest Hermes Trismegistus. Nazwa tej postaci pochodzi od egipskiego boga mądrości Thota i jego greckiego odpowiednika Hermesa. Hermetica, o której mówi się, że została naisana przez Hermesa, jest powszechnie uważana za podstawę zachodniej filozofii i prkatyki alchemicznej. Ponadto uważa się, że autorem Tablicy Szmaragdowej jest sam Hermes Trismegistus.
Legendy Tablicy Szmaragdowej
Uznaje się, że Tablica Szmaragdowa, jest tablicą ze szmaragdowego lub zielonego kamienia z wyrytymi tajemnicami wszechświata. Źródło oryginalnej Tablicy Szmaragdowej jest niejasne. Stąd jest tak bardzo otoczona legendami. Najczęstsza opowieść głosi, że tablica została znaleziona w grobowcu pod posągiem Hermesa w Tyanie, ściskana w rękach samego Hermesa Trismegistusa.
Twórca Tablicy Szmaragdowej został przedstawiony w micie jako egipski bóg Thot. Według mitów Thot podzielił swoją wiedzę na 42 szmaragdowe płyty, kodyfikując wielkie naukowe zasady rządzące wszechświatem. Legenda głosi, że po upadku bogów tablice zostały sprytnie ukryte, aby żaden człowiek nie mógł ich znaleźć. Tylko Thot, po powrocie do tego wymiaru, był w stanie odzyskać tajemniczą księgę.
Inna legenda sugeruje, że był to trzeci syn Adama i Ewy, Seth, który pierwotnie ją napisał. Inni wierzyli, że tablica była kiedyś przechowywana w Arce Przymierza. Niektórzy nawet twierdzą, że oryginalnym źródłem Tablicy Szmaragdowej jest legendarne miasto Atlantyda.
Rozpowszechnianie historii Tablicy Szmaragdowej
Chociaż wysuwano różne twierdzenia dotyczące pochodzenia Tablicy Szmaragdowej, jak dotąd nie znaleziono żadnych weryfikowalnych dowodów na ich poparcie. Najstarszym możliwym do udokumentowania źródłem tekstu tablicy jest Księga Tajemnicy Stworzenia i Sztuki Natury, która sama w sobie było połączeniem wcześniejszych prac.
Było to arabskie dzieło napisane w VIII wieku naszej ery i przypisywane Balinasowi. To on przedstawia historię o tym, jak odkrył Tablice Szmaragdową w grobowcu. Opierając się na arabskim dziele, niektórzy uważają, że Tablica Szmaragdowa była również arabskim tekstem i została napisana między VI a VIII wiekiem, a nie dziełem starożytności.
Chociaż Balinas twierdził, że Tablica Szmaragdowa została napisana pierwotnie po grecku, oryginalny dokument, którzy rzekomo posiadał, już nie istnieje, jeśli w ogóle istniał. Niektórzy uznają, że tekst spłonął w Bibliotece Aleksandryjskiej. Niemniej jednak sama wersja tekstu Balinasa szybko stała się znana i była tłumaczona przez różnych ludzi na przestrzeni wieków.
Co znajduje się na Tablicy Szmaragdowej?
Tablica Szmaragdowa stała się jednym z filarów zachodniej alchemii. Był to bardzo wpływowy tekst w średniowiecznej i renesansowej alchemii. Oprócz tłumaczeń Tablicy Szmaragdowej powstały również liczne komentarze dotyczące jej zawartości.
Przykładowo tłumaczenie Izaaka Newtona zostało odkryte w jego dokumentach alchemicznych. Inni znani badacze to Roger Bacon, John Dee czy Aleister Crowley. Obecnie znajomość legendarnej Tablicy Szmaragdowej (przynajmniej jej pewna interpretacja) trafia do nowych odbiorców poprzez surrealistyczny serial „Dark” – popularny wśród młodzieży i młodych odbiorców.
Interpretacja tekstu znajdującego się na tablicy nie jest prostą sprawą, ponieważ jest to fragment ezoterycznego tekstu. Przykładowo jedna z interpretacji sugeruje, że tekst opisuje siedem etapów przemiany alchemicznej: kalcynację, rozpuszczanie, separację, łączenie, fermentację, destylację i koagulację. Jednak pomimo różnych dostępnych interpretacji, wydaje się, że żaden z ich autorów nie twierdzi, iż zna całą prawdę. Ponadto zachęca się czytelników do przeczytania tekstu oraz do samodzielnej interpretacji i odnalezienia ukrytych prawd.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.