Radosne dziecko
Szczęśliwe dziecko
Pewnie jest to niemała zagwozdka dla przyszłych bądź aktualnych rodziców, jak wychować szczęśliwe dziecko. Tak naprawdę samo pojęcie szczęścia jest dość złudne, ponieważ dla każdego jest do dość indywidualna kwestia. Jedne osoby cieszy co innego niż inne. Weryfikują swoje priorytety pod własne życie i aspiracje. Tak naprawdę człowiek potrafi w pełni się ukształtować, dopiero gdy się na każdej płaszczyźnie życia usamodzielni. Choćby się mogło nie do końca wydawać, każdy człowiek wynosi najwięcej ze swojego dzieciństwa i tego, jak rodzice nas wychowają, to z nimi przeżywamy swoje lepsze, jak i gorsze chwile. W dzisiejszych czasach, kiedy dociera do nas coraz więcej bodźców z zewnątrz, coraz ciężej jest jakoś pokazać małemu dziecku świat od tej dobrej strony, istotnym elementem wychowania jest zachowanie równowagi na każdej płaszczyźnie rozwojowej. W duchu każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko jak najwięcej osiągnęło w swoim życiu, ponieważ chcą być z niego dumni. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że żaden rodzic nie przeżyje życia za swoją pociechę, kluczowym elementem jest po prostu słuchanie jego potrzeb i odpowiednie doradzanie, podczas chwil kryzysu. Poniżej chciałabym Ci drogi rodzicu, przedstawić kilka aspektów, które pomogą Ci nauczyć dziecko jak być szczęśliwe.
Jak wychować szczęśliwe dziecko?
Zaczynając od meritum sprawy, pamiętaj że sam jako rodzic, musisz być zadowolony ze swojego życia i nie przekładać swoich porażek na inne osoby. Kluczem dobrego wychowania jest świadomość tego, że już od początku życia swojego dziecka, jesteś dla niego autorytetem i wokół Ciebie jego świat się kręci.
- Pierwszym krokiem, jest słuchanie ich potrzeb, staraj się brać na poważnie jego problemy i rozterki, bądź mu doradcą.
- Pozwalaj podejmować samodzielnie decyzje, tłumacz i pokazuj mu świat na zasadzie konsekwencji, które mogą wyniknąć z pewnych postanowień.
- Spędzaj z nim dużo czasu i poświęcaj dużo uwagi. Pamiętaj, że jest to takie inwestowanie w dziecko od najmłodszych lat. Żadna zabawka ani opiekunka nie jest w stanie zastąpić Twojej obecności.
- Aktywne spędzanie czasu jest również kluczem do tego, aby dziecko miało zachowaną aktywność fizyczną. Pamiętaj, że będzie potrzebować również trochę rozrywki, więc musi gdzieś dać upust swoim emocjom.
- Pozwól mu na spędzanie czasu nie tylko wśród jego rówieśników, lecz również wśród osób starszych. Szacunek do starszych jest niezwykle ważny, pozwoli mu to uniknąć wielu konfliktów w przyszłości oraz nauczy obcować z innymi ludźmi.
- Nie przekładaj swojej frustracji oraz złości na swoje dziecko, staraj się trzymać emocje, ponieważ dzieci biorą przykład z takiego zachowania i często naśladują. Pozwoli to im lepiej wyrażać swoje emocje. Nawet jeżeli coś zawinisz, przyznaj się do błędu i powiedz przepraszam.
- Jeżeli Ci pomoże lub stara się wyręczyć w obowiązkach domowych (i nawet jeżeli nie posprząta czegoś perfekcyjnie, a widzisz ile trudu i starań w coś włożyło), to podziękuj mu za to, dzieci muszą poczuć się doceniane.
- Rozmawiaj z nim o jego uczuciach i emocjach, staraj się tłumaczyć, jeżeli w czymś zawiniło i nie obrażaj się na nie.
Oczywiście nie ma tak naprawdę przepisu na wychowanie dzieci i każdy na jakimś etapie może popełnić błąd, ważne jest, aby być świadomym konsekwencji, które mogą potem zostać wyniesione przez naszą pociechę. Każde dziecko jest indywidualną osobą i może mieć większe potrzeby na inne aspekty, a na inne mniejsze.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.