Synchronizacja mózgu
Spis treści
Jak zsynchronizować półkule mózgowe?
Chcesz zsynchronizować dwie półkule swojego mózgu? Jeśli chcesz funkcjonować z najwyższą wydajnością, rób to codziennie. Wystarczą tylko 4 minuty każdego dnia.
Każdy z nas zna te momenty, gdy przebywamy w biurze podczas burzy mózgów z zespołem i pojawiająca się energia jest aż odczuwalna. Jednocześnie pojawia się spójność i połączenie. Podobne odczucie pojawia się gdy złapie nas wena. Można wtedy pisać bez końca, a słowa to tylko bezwysiłkowy strumień energii.
Istnieją rzeczy, które można robić każdego dnia, jednocześnie:
- budować swoją siłę rdzenia
- uwalniać stres i napięcie
- poprawiać myślenie całym mózgiem
- uspokoić swój umysł
- pobudzić swoje ciało
Zrobienie tego wszystkiego to tylko kilka minut każdego dnia. Można dokonać tego w każdym miejscu, w jakim się znajdujemy. W polskim języku jeszcze nie ma na to nazwy, ale w języku angielskim możemy się spotkać z określeniem „cross crawl”. Najbliższe przetłumaczenie to „ruchy krzyżowe”.
Cross crawl
Odnosi się do ruchów, w których używana jest przeciwstawność, np. czołganie, chodzenie, bieganie, pływanie. Przeciwstawność w tym wypadku oznacza, że przeciwległe strony ciała współpracują ze sobą, aby skoordynować prawą rękę i lewą nogę, a następnie lewą rękę i prawą nogę. Magia polega na używaniu przeciwnych stron ciała do współpracy.
Neurolodzy od dawna wiedzą, że ruchy naprzemienne ciała pomagają lewej i prawej półkuli mózgu łączyć się i koordynować. Jest to ważne, ponieważ im bardziej łączą się półkule mózgu, tym bardziej optymalnie wykonujemy określone zadanie.
Zalety ćwiczeń krzyżowych
Wykonywanie ćwiczeń krzyżowych wzmacnia most pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgu, co umożliwia swobodny przepływ impulsów elektrycznych i informacji pomiędzy nimi. Pomaga to nie tylko w koordynacji fizycznej, ale także w działaniach opartych na myśleniu, takich jak nauka języka, czytanie i koncentracja.
Już we wczesnych etapach życia, gdy jako dzieci zaczynamy raczkować, aktywujemy jednocześnie obie półkule w zrównoważony sposób. Kiedy oboje oczu, uszu, obie ręce i nogi – są używane równo, ciało modzelowate koordynujące te procesy między dwiema półkulami staje się bardziej rozwinięte. I ma to ogromny wpływ na dalsze funkcjonowanie.
Jedność ciała fizycznego i zdolności umysłowych
Wiele osób ma tendencję do myślenia o naszych ciałach fizycznych i zdolnościach umysłowych jako o dwóch całkowicie oddzielnych bytach. Ale tak nie jest; są ze sobą blisko powiązane, wręcz stanowią jedność. Nasza biologia to nasze życie. Zmieniając jedną można zmienić drugą.
Często jest tak, że mamy wszystko co niezbędne do osiągnięcia pożądanego celu. Przykładowo: nauka czytania. Z jednej strony wiemy jak to robić, fizycznie widzimy litery, słowa i zdania. Z drugiej znamy podstawy umysłowe – rozróżniamy poszczególne litery i znamy definicję czytania. Jednak mając te dwa zasoby, czasami nie potrafimy ich połączyć i pojawiają się trudności w czytaniu. Jest to wynik tego, że obie półkule ze sobą nie współpracują. Wystarczy wykonywać regularnie ćwiczenia cross-crawl, żeby połączyć obie półkule i wiedze w nich zawartą. W efekcie zaczynamy płynnie czytać, tak jak tego chcieliśmy.
Wynik synchronizacji półkul mózgowych
Jako osoba dorosła można wykorzystać synchronizację półkul mózgowych do wielu różnych celów. Działa to uspokajająco i energetyzująco. Można używać tego zarówno do rozładowania energii (po stresującym dniu), jak i naładowania się pozytywną energią (przed ważnym wydarzeniem).
Synchronizacja półkul mózgowych to jeden z najszybszych i najłatwiejszych sposobów stymulowania rozwoju mózgu i stabilizacji układu nerwowego. Zasadniczo za każdym razem, gdy wykonuje się odpowiednie ćwiczenia, ponownie integruje się mózg i układ nerwowy. Jest to taki mały restart dla ciała i umysłu.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.