Bańki szklane
Spis treści
Stawianie baniek
Terapia bańkami staje się coraz bardziej popularna, ale nie jest to nowe odkrycie. Pochodzi z kultur starożytnego Egiptu, Chin i Bliskiego wschodu. Istnieje jeden z najstarszych podręczników medycznych, który opisuje sposób, w jaki starożytni Egipcjanie stosowali terapię bańkami w 1500 roku p.n.e.
Bańki zwiększają krążenie krwi w obszarze, w którym są umieszczane. Może to zmniejszyć napięcie mięśni, co z kolei poprawia ogólny przepływ krwi i sprzyja regeneracji komórek. Terapia także pomaga w tworzeniu nowych tkanek łącznych i tworzeniu nowych naczyń krwionośnych w tkankach. Obecnie ludzie używają baniek jako uzupełnienia zabiegów nad wieloma różnymi dolegliwościami.
Bańki mogą być wykonane z różnych materiałów, np. szkło, bambus, silikon czy glina. W przypadku szklanych i glinianych można stosować terapię ogniową, z kolei wszystkie, odpowiednio wykonane mogą służyć do terapii bezogniowej.
Metody stawiania baniek
Istnieją różne metody stawiania baniek, w tym główne: suchy i mokry. Podczas obu rodzajów terapii terapeuta do bańki wprowadza łatwopalną substancję, taką jak alkohol lub zioła, i podpala ją. Kiedy ogień gaśnie, kładzie bańkę do góry dnem na naszej skórze. Gdy powietrze w niej się ochładza, wytwarza podciśnienie. To powoduje, że nasza skóra podnosi się i zaczerwienia, gdy naczynia krwionośne rozszerzają się. Bańka pozostaje zwykle na 2-3 minuty.
Bardziej nowoczesna wersja stawiania baniek wykorzystuje pompkę gumową zamiast ognia do wytworzenia próżni wewnątrz bańki. Czasami terapeuci używają również silikonowych miseczek, które mogą przesuwać z miejsca na miejsce na skórze, aby uzyskać efekt masażu.
W przypadku stawiania baniek na sucho, jest ona zostawiana na skórze zazwyczaj na czas od 5 do 10 minut. W przypadku bańki na mokro, kubki są zwykle na swoim miejscu tylko przez kilka minut, zanim terapeuta zdejmie go.
Bańki powinny być stawiane na częściach dużych powierzchniowo takich jak plecy czy klatka piersiowa, ale można spotkać się również ze stawianiem baniek na ramionach czy udach. Powinny być ustawione w odległości ok 1 cm – jedna od drugiej. Należy niezwykle uważać w okolicach serca, ponieważ tam naczynia krwionośne są najbardziej narażone na zbyt wysokie ciśnienie.
Korzyści wynikające ze stawiania baniek
Zwolennicy terapii bańkami uważają, że bańki na mokro usuwają z organizmu szkodliwe substancje i toksyny, wspierając proces gojenia. Niektóre raporty sugerują, że ten rodzaj terapii może pomóc w leczeniu trądziku i półpaśca.
Część badaczy doszła do wniosku, że stawianie baniek najbardziej jest skuteczne, gdy jest uzupełnieniem innych metod leczenia. Przykładowo może być terapią pomocniczą przy jednoczesnym leczeniu akupunkturą lub tradycyjnymi lekami na różne choroby i dolegliwości takie jak:
- półpasiec
- trądzik
- paraliż twarzy
- spondyloza szyjna
- blizny
Stawianie baniek stosuje się również w leczeniu:
- chorób krwi takich jak anemia i hemofilia
- choroby reumatyczne, jak zapalenie stawów
- płodność i zaburzenia ginekologiczne
- problemy skórne jak egzema
- wysokie ciśnienie krwi
- migreny
- niepokój i depresja
- zatkanie oskrzeli spowodowane alergiami i astmą
- żylaki
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.