Stanie na głowie
Spis treści
Stanie na głowie
Stanie na głowie to piękny wyczyn – jedni praktykują to w jodze, inni postrzegają to jako katastrofę, która może się wydarzyć gdy świat wywróci im się do góry nogami. Słynny jogin, który zaczął stawać na głowie wzbudził wszelkiego rodzaju kontrowersje ze świata jogi i medycyny. Podczas gdy niektóre organizacje i osoby z całego serca promują stanie na głowie, inne go odradzają. Joga uczy, że istnieją bezpieczne sposoby na ćwiczenie stania na głowie i przedstawia jego korzyści.
Stanie na głowie w historii
Mnisi w tradycji jogi wykonywali stanie na głowie jako część swojej praktyki duchowej, ze względu na płynące z tego korzyści. Swami Sivananda, jeden z najbardziej znanych mistrzów jogi w najnowszej historii, pisał o staniu na głowie z ogromnym uznaniem. Zanim on złożył śluby zostania mnichem, był bardzo szanowanym lekarzem. Często przepisywał postawy jogi jako część schematu leczenia swoich pacjentów.
Ze wszystkich pozycji, które określił jako ważne dla utrzymania dobrego zdrowia, stanie na głowie znalazło się w jego pierwszej trójce.
Fizyczne korzyści ze stania na głowie
Stanie na głowie wykazuje szereg korzyści takich jak:
- przyjęcie dużej ilości prany (siły życiowej) oraz krwi do serca i mózgu
- zminimalizowanie chorób jelita i żołądka
- oczyszczenie krwi
- pomoc w usunięciu choroby oczu, nosa, głowy i gardła
- poprawienie trawienia
- pomoc w leczeniu chorób narządów rozrodczych i bezpłodności
- energetyzacja organizmu
- poprawa młodzieńczego wyglądu oraz długowieczności
Powyższe korzyści to te wynikające z fizyczności ludzkiego organizmu. Jednak to nie jedyne benefity. Poza tymi pojawiają się także psychiczne oraz duchowe:
- poprawa pamięci
- przygotowanie ciała i umysłu do medytacji
- rozjaśnienie zdolności psychicznych
- pomoc w zyskaniu nowej perspektywy
Oczywiście korzyści jest wiele. A to tylko niektóre z nich. Korzyści mają tendencję do zwiększania się, im dłużej można wygodnie trzymać pozę stania na głowie bez wysiłku.
Jak przygotować się do stania na głowie
Przed przyjęciem postawy ważne jest, aby wejść w odpowiedni sposób myślenia. Jak radził sam Swami Sivananda: „Rób to powoli. Nie martw się. Bądź spokojny. Bądź wyluzowany. Przed tobą wieczność”. To najważniejsza rzecz do zapamiętania – najbezpieczniej jest działać powoli. Stanie na głowie to rodzaj postawy, która może skutkować kontuzją. Powolne poruszanie się pomoże również zbudować siłę rdzenia, ponieważ wolniejsze działanie jest bardziej wymagające fizycznie.
Stanie na głowie, podobnie jak inne pozycje jogi, najlepiej ćwiczyć na czczo. Warto postarać się nie jeść przez 2-3 godziny przed treningiem.
Przed treningiem stania na głowie, należy odpocząć w pozycji dziecka i wizualizować siebie w idealnej pozycji na głowie. Można wyobrazić sobie, że mamy idealną kontrolę, łatwość i grację w trenowanej postawie. Następnie trzeba zwizualizować sobie, jak wychodzi się z pozycji z taką samą kontrolą. Pomoże to skoncentrować się na nadchodzącym zadaniu i wytworzyć świadomość ciała i umysłu.
Nie każdy jest wystarczająco silny lub elastyczny, aby stanąć na głowie za pierwszym razem. Istnieje wiele ćwiczeń przygotowawczych, które mogą pomóc zbudować siłę i elastyczność, a także mniej onieśmielające odmiany stania na głowie, które pomogą przezwyciężyć pierwotny strach przed byciem do góry nogami.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.