Nirwana
Spis treści
Czym jest Nirwana?
Nirwana ma w rzeczywistości bardzo proste znaczenie, ale niestety większość ludzi, którzy myślą, że wiedzą czym jest Nirwana, prawdopodobnie się myli. Nie jest to z pewnością niebiańska siedziba, w której można zasiąść i zajadać się czekoladowymi lodami, słuchając ulubionej muzyki. To nie jest tak.
Nirwana dosłownie oznacza „chłodzenia” lub „ugaszenie” i jest to stan, w którym cierpienie zostało „wygaszone”. Albo inaczej mówiąc, płomienie pożądania zostały ostudzone. W skrócie, stan Nirwany, to stan ostatecznej wolności. Wolności od smutku, ale także od szczęścia. Dosłowne tłumaczenie Nirwany, sylaba po sylabie można przedstawić na różne sposoby, ponieważ trzy sylaby (nir+var+na) w starożytnym sanskrycie w rzeczywistości miały wiele znaczeń. Na przykład „nie daj się zwieść”, „uwolnić się od splątanych korzeni” lub „uciec od utkanej sieci”.
Bez względu na to, które tłumaczenie zostanie wybrane, jest zrozumiałe, że bycie w stanie Nirwany, oznacza uwolnienie się wielu więzów, które nas zniewalają.
Czym jest stan Nirwany?
Jest to stan głębokiego spokoju i wielkiej mądrości, a także ostateczne szczęście, które pojawia się, gdy uwalniamy się od znajdowania bólu i przyjemności w nietrwałych czy przemijających przedmiotach. Nirwany nie należy traktować jako miejsca. Jest to konkretnie stan świadomości, który jest ponad wszystkimi innymi. W pewnym sensie jest to przeciwieństwo ignorancji, chciwości, nienawiści czy nieczystości, które zaciemniają nasz umysł i sprawiają, że ludzie robią głupie rzeczy.
Nirwana w Buddyzmie
Budda nauczał, że nirwana jest ostatecznym celem ludzi i zawsze zachęcał swoich wyznawców, aby dążyli do tego stanu. Według Buddy powaga to ścieżka nieśmiertelności (Nirwany), a bezmyślność jest ścieżką śmierci. Wszyscy, którzy są poważni, nie umierają, a ci którzy są bezmyślni, już są jakby martwi. Człowiek, według buddyzmu, może podążać drogą do bogactwa, lub obrać drogę, która zawiedzie go do stanu Nirwany.
Jednak podczas gdy Budda namawiał swoich wyznawców do podążenia ścieżką Nirwany, nie za bardzo opisał czym ona właściwie jest. Zgodnie z wierzeniami, Budda czuł, że ograniczenia języka i ludzkiego zrozumienia uniemożliwią jasne zdefiniowanie tego pojęcia. Zamiast opisania czym jest stan Nirwany, Budda zdefiniował go poprzez to czym nie jest: „Nie ma w nim ani rozciągnięcia, ani ruchu, ani nieskończonej płaszczyzny eteru. Nie ma też percepcji, ani nie-percepcji. Nie ma też znanego świata, ani słońca, ani księżyca, nie ma przychodzenia ani odchodzenia, ani pozostawania. Nie ma też śmierci ani zmartwychwstania. To samo jest bez wsparcia, bez kontynuacji, bez obiektu mentalnego – to samo w sobie jest końcem cierpienia.”
Gdy uczniowie i wyznawcy pytali Buddę czym jest stan Nirwany, ten wolał milczeć. Nigdy też nie twierdził, że jego wyznawcy osiągnęli stan Nirwany.
Jeden z najbardziej szanowanych mnichów w Tajlandii w dwudziestym wieku przedstawił swoją wizję Nirwany. Według niego Nirwana to chłód, który trwa i trwa. Jest to chłód w sercu, gdyż wiadomo, że ludzkie serca nie zawsze będą gorące, ten chłód to stan Nirwany. Jeżeli cokolwiek robi się w życiu, należy działać tak, aby nie pojawiło się gorąco nieczystości. Jednak Nirwana nie oznacza śmierci i nie trzeba umierać aby osiągnąć stan Nirwany.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.