Wewnętrzny spokój
Spis treści
Jak odzyskać spokój umysłu ?
W obecnych czasach, gdy wokół panuje tyle chaosu oraz natłok informacji jest przytłaczający – każdy marzy o zdobyciu spokoju wewnętrznego. Wewnętrzny spokój jest możliwy do uzyskania i nie trzeba medytować na szczycie góry ani rozbijać namiotu w Bieszczadach z dala od ludzi, aby go znaleźć.
Wygospodarowanie czasu na relaks jest cudowne, ale w szaleńczym tempie codziennego życia najbardziej potrzebujemy spokoju. W wielu sytuacjach i momentach potrzebujemy znaleźć wewnętrzny spokój w sobie, np. gdy tłumimy chęć uwolnienia strumienia niecenzuralnych słów.
Często jest tak, że ludzie szukają idealnych okoliczności, które pomogą w osiągnięciu poczucia wewnętrznego spokoju. W rzeczywistości ta spokojna, współczująca, głęboka świadomość jest w każdym z nas i nie trzeba tego długo szukać, ani czekać na idealny moment. To tak, jakbyśmy mieli w sobie głęboki zbiornik spokoju i wyciszenia. To, czego musimy się nauczyć, to sięgać do niego.
Otoczenie, a uzyskanie spokoju wewnętrznego
Spokój wewnętrzny nie wymaga ciszy i spokoju. Fala oceanu rozbija się o brzeg – rozbijając się o brzeg, ale wystarczy zejść kilka metrów w dół i można odnaleźć spokojny świat stworzeń poruszających się we własnym tempie, całkowicie niewzruszony akcją na górze.
Wiele z nas żyjąc na powierzchni takich fal, gdzie jest dużo turbulencji i dzikości, nie zdaje sobie sprawy, że w głębi można odnaleźć spokojną świadomość, a jest ona w każdej osobie.
Najistotniejsze jest to, że nie musimy odcinać się od hałasu, aby znaleźć wewnętrzny spokój. Zakłada się, że jeżeli jesteśmy w cichym miejscu, być może łatwiej dotrzemy do tego miejsca w środku. Jednak są na świecie osoby, które doznają ataków paniki będąc na zewnątrz maksymalnie odprężonym. Dlatego można być w środku zgiełku np. na koncercie – otoczony ludźmi i hałasem, a wystarczy zamknąć oczy, aby wejść do przestrzeni w której zamieszkuje wewnętrzny spokój.
Wdech i wydech
Oddech jest naszym nieodłącznym elementem. Moc kontroli oddechu wykorzystuje już joga oraz medytacja, aby pomóc w zmianie stanu umysłu. Podobnie jak w tych dwóch przypadkach, oddech można ćwiczyć w dowolnym miejscu i czasie, a pomoże on skutecznie dotrzeć do spokojnego wnętrza.
Warto pamiętać, aby świadomie oddychać. Długi wydech pomaga stymulować przywspółczulny układ nerwowy, który w zasadzie inicjuje reakcję relaksacyjną w ciele. Można w tym celu wypróbować technikę „wdechu licząc do 4” – „wstrzymanie oddechu licząc do 7” – „wydechu licząc do 8”.
Wizualizacja bezpiecznego miejsca
W stresujących i burzliwych momentach warto przypomnieć sobie, że się oddycha i jest się fizycznie bezpiecznym, a ponadto nic nam nie zagraża. Warto zwizualizować sobie szczęśliwe miejsce, a także pomyśleć o ludziach, na których najbardziej nam zależy, a także o tych którym zależy na nas. Skupienie się na najważniejszych osobach, czy bezpiecznym miejscu, pomoże zmniejszyć reakcję paniki.
Wizualizację są jedna z mikropraktyk, które im częściej są wykonywane tym łatwiejsze się stają. Ponadto im wizualizacja jest silniejsza, tym bardziej skuteczna jest.
Wyobrażając sobie bezpieczne i szczęśliwe miejsce, można pomyśleć o swoim domu czy można chcieć wyobrazić sobie ocean, widok na jezioro czy zabawę ze swoim zwierzakiem. Podczas wizualizacji istotne jest wyłapanie w wyobraźni wszystkich elementów takiego miejsca – zapachy, dźwięki, tekstury.
Dostęp do takich myśli sprawi, że ciało zacznie się czuć tak, jakbyśmy naprawdę byli bezpieczni i pozwoli na zrelaksowanie się, a tym samym uzyskanie wewnętrznego spokoju.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.