Soplówka jeżowata
Spis treści
Wszystkie tajemnice soplówki jeżowatej
Grzyb o nazwie Soplówka jeżowata zwany także lwią grzywą to gatunek znany pod wieloma innymi nazwami. Nazwa naukowa Hericium erinaceus jest oficjalnym określeniem mykologów, czyli naukowców badających grzyby. W języku japońskim znany jest również jako Yamabushitake, a w angielskim jako Lion’s mane. Grzyby te występują w górach północno-wschodniej Azji, można je również znaleźć w Europie i Ameryce Północnej.
Jest to ważny gatunek w tradycyjnej medycynie Chin, Korei i Japonii, gdzie stosuje się go od tysięcy lat. Soplówka jeżowata zyskała ostatnio na popularności częściowo dzięki innemu przydomkowi. Nazywana „inteligentnym grzybem” ze względu na wspomaganie funkcji poznawczych i układu neurologicznego. Lwia grzywa cieszy się zainteresowaniem na całym świecie ze względu na swój wyjątkowy potencjał wspomagania pracy mózgu.
Gdzie można znaleźć te piękne grzyby ?
W naturze grzyby lwiej grzywy najczęściej występują na terenach zalesionych w okresie letnim i jesiennym. Soplówka zwykle żeruje na martwych drzewach. Można ją też znaleźć także na niektórych żywych drzewach, gdzie żyje jako pasożyt. Jeśli nie lubisz włóczęgi po lesie, możesz sam wyhodować te grzyby dzięki specjalnym gotowym zestawom do ich uprawy. Możesz też kupić lwią grzywę w Internecie lub w sklepach, które sprzedają naturalne suplementy diety.
Właściwości lecznicze soplówki jeżowatej
Przeprowadzono wiele badań nad właściwościami leczniczymi Hericium erinaceus, a ich wyniki są bardzo obiecujące. Oto niektóre z potencjalnych korzyści zdrowotnych grzybów z lwiej grzywy:
- Wszystko wskazuje na to, że suplementacja soplówką jeżowatą może chronić przed objawami demencji
- może również zmniejszać stany zapalne
- w niektórych badaniach wykazano, że zmniejsza łagodne objawy depresji i stanów lękowych
- posiada związki organiczne, które wykazują potencjał do walki z rakiem
- soplówka wspomaga regenerację neuronów i poprawia ogólny stan zdrowia mózgu
- działa korzystnie w zakresie wspierania zdrowia jelit.
- Z perspektywy badań, które zostały już przeprowadzone te grzyby lecznicze mają niesamowity potencjał i powinny być dalej badane
Jak uprawiać soplówkę jeżowatą ?
Samodzielna uprawa grzybów może być przyjemnym i satysfakcjonującym hobby, jeśli poświęci się jej dużo czasu i środków. Jeśli zamierzasz spróbować uprawy grzybów lwiej grzywy, upewnij się, że masz odpowiednie warunki w swoim domu lub mieszkaniu.
Potrzebne jest chłodne, wilgotne i ciemne pomieszczenie. Dobrze sprawdzają się piwnice, ale można też urządzić małą hodowlę grzybów w szafie lub garderobie.
Jeśli chodzi o samodzielną uprawę tych grzybów to masz trzy podstawowe możliwości:
1. Uprawa przy użyciu zestawu. Zestawy do uprawy grzybów są łatwo dostępne u różnych sprzedawców internetowych. Jest to najłatwiejsza opcja dla osób bez doświadczenia w uprawie grzybów.
2. Zarodniki – można kupić grzybnię lwiej paszczy i uprawiać ją samodzielnie.
3. Stworzenie swojej własnej grzybni. Jest to najbardziej zaawansowana metoda uprawy własnych grzybów soplówki jeżowatej.
Grzyby bywają dość kapryśne, więc nie zniechęcaj się, jeśli nie uda ci się za pierwszym razem.
Zalety zdrowotne Soplówki jeżowatej
Hericium erinaceus jest od wieków podstawą tradycyjnej medycyny chińskiej. Jednak dopiero niedawno współczesne społeczeństwo zaczęło doceniać różnorodne korzyści płynące ze spożywania grzybów lwiej grzywy. Te kulinarne i lecznicze grzyby są niesamowitym źródłem przeciwutleniaczy i mogą wspomagać ochronę wielu narządów wewnętrznych.
Soplówka jeżowata a zdrowie mózgu
Korzyści dla poprawienia funkcji poznawczych mózgu dzieki soplówce są zdumiewające. Należy zauważyć, że choć wiele badań klinicznych nad lwią grzywą przeprowadzono na zwierzętach laboratoryjnych, wygląda ona niezwykle obiecująco, jeśli chodzi o zdrowie neuronów i funkcje umysłowe. Badania korelują poprawę funkcji poznawczych i wzmocnienie komórek neuronalnych wraz z przyjmowaniem tego grzyba.
Jak daleko sięgają korzyści, jakie grzyb ten przynosi dla mózgu?
- Zwiększona jasność umysłu
- Wzmocnienie funkcji poznawczych
- Zmniejszenie lęku i depresji
- Pomaga w regeneracji komórek nerwowych
- Łagodzenie łagodnych zaburzeń poznawczych
- Badania kliniczne wykazują również, że grzyb ten może być korzystny w przypadku chorób postępujących, takich jak choroba Alzheimera, a także może poprawiać ogólną pamięć i funkcje poznawcze.
1. Soplówka i choroba Alzheimera
Badania nad tym niesamowitym grzybem i jego wpływem na chorobę Alzheimera są, choć wciąż w powijakach, bardzo obiecujące. W badaniu z 2016 roku zbadano neuroprotekcyjne działanie lwiej grzywy na indukowaną u myszy chorobę Alzheimera. Grzyb ten drastycznie poprawił stan neurologiczny uczestniczących w badaniu zwierząt. Leczone myszy potrzebowały mniej czasu niż grupa placebo, aby pomyślnie ukończyć różne testy poznawcze, takie jak na przykład labirynt wodny.
W innym badaniu sprawdzano wpływ grzybni lwiej grzywy na chorobę Alzheimera i łagodne zaburzenia poznawcze. Wykazano, że grzybnia, znajdująca się w owocniku grzyba, „wykazuje działanie przeciw demencji w mysich modelach choroby Alzheimera i u osób z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych”.
Krótko mówiąc, grzyb ten wydaje się wspomagać neurogenezę i zwalczać choroby neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera.
2. Działanie soplówki w ochronie przed udarem mózgu
Według artykułu naukowego z 2015 roku, Hericium erinaceus może pomagać w zapobieganiu udarom mózgu. Owocniki i grzybnie grzyba są pełne związków bioaktywnych, które wydają się mieć właściwości kardioprotekcyjne i przeciwnadciśnieniowe.
Oprócz zmniejszania prawdopodobieństwa wystąpienia udaru, lwia grzywa ma również właściwości ochronne, które pomagają w powrocie do zdrowia po udarze.
W jednym z badań sprawdzano „właściwości grzybni Hericium erinaceus w zakresie wzrostu nerwów”, a konkretnie, czy grzybnia tego grzyba może chronić przed udarem niedokrwiennym i wspomagać regenerację nerwów po udarze. Odpowiedź jest twierdząca w obu przypadkach.
Wyniki badań potwierdziły, że soplówka jeżowata pomaga zmniejszyć zakres uszkodzeń mózgu spowodowanych ograniczeniem przepływu krwi do jego obszarów.
Badanie wykazało również, że grzybnia Hericium erinaceus ma „właściwości regenerujące nerwy”, które mogą być pomocne w powrocie do zdrowia po udarze. Wspomniane właściwości regeneracji nerwów „obejmują również zapobieganie niedokrwiennemu uszkodzeniu neuronów”, które występuje podczas udaru.
3. Soplówka wspomaga regenerację neuronów
Oprócz spowalniania postępu demencji i łagodzenia skutków udaru, grzyby soplówki jeżowatej mają obiecujące korzyści dla ogólnego zdrowia neurologicznego, a nawet mogą spowalniać postęp stwardnienia rozsianego.
W badaniu z 2011 roku analizowano wpływ Hericium erinaceus na regenerację uszkodzonych nerwów. Wyniki sugerują, że codzienne spożywanie tego grzyba może stymulować regenerację uszkodzonych nerwów.
Zrozumienie zalet soplówki jeżowatej
Niezależnie od tego, czy szukasz sposobów na zastrzyk energii podczas swojego dnia pracy, poprawę koncentracji w te dni, czy kiedy nie możesz sobie przypomnieć, gdzie położyłeś kluczyki do samochodu, czy szukasz sposobu na odpędzenie mgły umysłowej, chcesz poprawić swoją czujność i swój nastrój, czy też chcesz pobudzić kreatywność, poniżej znajdziesz kilka najważniejszych korzyści płynących ze spożywania tego bardzo wartościowego dla naszego zdrowia grzyba.
Funkcjonalne pożywienie
Soplówka jeżowata to grzyb jadalny. Kiedy jest świeży i podsmażony, niektórzy porównują jego smak do owoców morza, a konkretnie do kraba lub homara. Jednak lwia grzywa jest czymś więcej niż tylko pysznym daniem, została sklasyfikowana jako grzyb funkcjonalny, czyli pokarm, który zapewnia coś więcej niż zwykłe odżywianie.
Grzyb ten dostarcza do diety białko, węglowodany złożone, witaminy i minerały, ale zawiera również substancje bioaktywne, które wspomagają różne funkcje i procesy organizmu. W związku z tym regularne spożywanie soplówki może pomóc Twojemu organizmowi w bardziej efektywnym funkcjonowaniu i zachowaniu równowagi w obliczu wewnętrznych i zewnętrznych stresów.
Działanie nootropowe
Związki, które działają ochronnie na mózg, wspierając jednocześnie jego naturalne funkcje poznawcze, nazywane są nootropami. Soplówka zawiera szeroką gamę naturalnie występujących związków bioaktywnych, w tym erinacyny i hericenony, znane ze swoich korzystnych właściwości poznawczych. Ponieważ erinacyny występują w grzybni, a hericenony tylko w owocniku, korzyści płynące z obu tych związków można uzyskać jedynie poprzez spożywanie produktu zawierającego obie części cyklu życiowego grzyba.
Te ważne związki nootropowe występujące w soplówce jeżowatej mogą przekraczać barierę krew-mózg. Stymulują one syntezę NGF (czynnika wzrostu nerwów) i BDNF (czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego), związków chemicznych o silnym działaniu biologicznym. NGF i BDNF wspomagają wzrost, naprawę i prawidłowe funkcjonowanie neuronów — komórek nerwowych, które są podstawą naszego mózgu i układu nerwowego. Czynniki te są niezbędne do neuroplastyczności, czyli tworzenia nowych ścieżek neuronalnych w mózgu po urazie lub chorobie.
W kilku badaniach stwierdzono, że suplementacja soplówki wspomaga funkcje poznawcze i regenerację nerwów u zwierząt laboratoryjnych.
Antyoksydanty
Soplówka jeżowata, podobnie jak inne grzyby, ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki powstające w naszych komórkach, zapobiegając uszkodzeniom oksydacyjnym. Środki przeciwzapalne wspomagają gojenie. Właściwości te prawdopodobnie przyczyniają się do działania neuroprotekcyjnego lwiej grzywy na mózg, ale pomagają także przeciwdziałać uszkodzeniom tkanek spowodowanym stresem oksydacyjnym i stanami zapalnymi w całym organizmie.
Wsparcie układu odpornościowego
Soplówka jeżowata, podobnie jak inne gatunki grzybów funkcjonalnych, zawiera różnorodne fitochemikalia, w tym polisacharydy, takie jak beta glukany, błonnik prebiotyczny i enzymy trawienne, które wspierają zdrowie układu odpornościowego i promują zdrową florę jelitową. Związki bioaktywne zawarte w grzybach modulują pracę układu odpornościowego, wspierając właściwe reakcje.
Naukowcy doszli do wniosku, że polisacharydy grzybów wspomagają własny system obrony immunologicznej organizmu, który chroni nas przed przeziębieniem, grypą i innymi wirusami oddechowymi. Natomiast właściwości przeciwzapalne łagodzą reakcje immunologiczne, poprawiając objawy alergii i łagodząc stany zapalne.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego suplementu diety ?
Choć ten superfood rzadko można znaleźć na stoiskach z produktami spożywczymi, jest on głównie dostępny w postaci suplementu diety. Gdy w skład suplementu wchodzi owocnik i grzybnia grzyba, zyskujesz wszystkie korzyści, jakie ta funkcjonalna potęga ma do zaoferowania.
Grzyby powinny być uprawiane w pomieszczeniu do uprawy w kontrolowanych warunkach, które odpowiadają ich wyjątkowym potrzebom środowiskowym. Grzyby powinny być zbierane dokładnie w odpowiednim czasie, aby uchwycić ich pełny cykl życiowy. Owocniki i biomasa grzybni powinny być poddawane odpowiedniej temperaturze, aby ich aktywne związki były łatwiejsze do strawienia i przyswojenia. Po odwodnieniu suszone grzyby powinny być zmielone na drobny proszek, co zwiększa ich powierzchnię i zapewnia lepszy dostęp do substancji bioaktywnych.
Proszki powinny być pakowane i etykietowane na miejscu, zgodnie z najbardziej rygorystycznymi wytycznymi dotyczącymi przygotowywania suplementów.
Wykorzystaj zalety lwiej grzywy w swoim życiu
Oprócz silnych przeciwutleniaczy i wspomagających odporność polisacharydów beta-glukanów występujących w funkcjonalnych gatunkach grzybów, lwia grzywa zawiera erinacyny i hericenony, substancje bioaktywne, które nadają jej właściwości neuroprotekcyjne.
Te szczególne właściwości mogą być korzystne przez Ciebie. Niezależnie od tego, czy jesteś:
- studentem przygotowującym się do egzaminów końcowych
- jesteś zapracowanym człowiekiem, który ma pracę i rodzinę
- rodzicem odpowiedzialnym zarówno za dzieci, jak i starszych członków rodziny
- emerytem, który odkrywa, że codzienne życie nie jest już tak stymulujące jak dawniej
Soplówka może wspomagać pamięć, zwiększać koncentrację, czujność i jasność umysłu nawet w najbardziej stresujących sytuacjach. Pomagając zachować ostrość, koncentrację i skupienie, suplement z lwią grzywą może wspierać Twój dzień pracy dzięki korzyściom płynącym z superżywności.
Lwia grzywa może utrzymać Cię w centrum uwagi i skupienia także poza godzinami pracy. Niezależnie od tego, czy malujesz swoje kolejne arcydzieło, grasz w gry online z przyjaciółmi, utrzymujesz koncentrację i sprawność podczas treningu, czy po prostu starasz się przetrwać dzień, zachowując przyjemny nastrój, ten potężny grzyb może wesprzeć Twoje cele.
Już mała porcja tego superfoods każdego dnia robi różnicę
Łyżeczkę sproszkowanego grzyba można łatwo dodać do soku, kawy, herbaty lub smoothie. Możesz też dodać proszek z grzybów do swoich ulubionych przepisów. Alternatywnie, trzy kapsułki grzybów 500mg każda, popite wodą mogą dostarczyć zalecaną dzienną dawkę.
Aby uzyskać wszystkie korzyści płynące ze spożywania grzyba jakim jest soplówka w ciągu dnia, znajdź produkt, który pasuje do Twoich celów i stylu życia. Aby zoptymalizować korzyści dla pamięci, koncentracji, czujności, kreatywności, nastroju i zdrowia nerwów, wybierz jeden produkt i trzymaj się go – spójność jest niezbędna. Już 2000 mg sproszkowanych grzybów (około jednej łyżeczki) zapewnia wszystkie korzyści dla zdrowia mózgu i nerwów, a także składniki odżywcze, przeciwutleniacze i wsparcie układu odpornościowego. Wykorzystaj moc superżywności tego inteligentnego grzyba, aby docenić jego zmieniające życie działanie.
Niebezpieczeństwa związane z lwią grzywą
Badania sugerują, że spożywanie grzybów soplówki jeżowatej jest bezpieczne, nawet w dużych dawkach. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli w przeszłości występowały u Ciebie alergie, zwłaszcza na inne rodzaje grzybów, pleśni lub drożdży.
Interakcje soplówki z innymi lekami
Soplówka nie wykazuje negatywnych interakcji z żadnymi znanymi lekami na receptę. Jednakże, ponieważ Hericium erinaceus może spowolnić krzepnięcie krwi, może zwiększyć ryzyko krwawienia lub powstawania siniaków, jeśli przyjmujesz leki, które również zapobiegają krzepnięciu krwi, takie jak aspiryna.
Uzależnienie od soplówki jeżowatej
Soplówka jeżowata nie powoduje uzależnienia i nie stwarza ryzyka uzależnienia, nawet jeśli zażywasz ją codziennie. Jeśli przestaniesz używać grzybów, nie doświadczysz objawów odstawienia ani innych problemów.
Podsumowanie
Być może nadal nie rozumiemy pełnego spektrum korzyści, jakie te wspaniałe grzyby mają nam do zaoferowania, ale nawet pomijając kwestie zdrowotne, grzyby te są pysznym i interesującym składnikiem, który warto wprowadzić do swojego życia kulinarnego. Jeśli masz w domu miłośnika grzybów lub sam nim jesteś, wtedy soplówka to kolejny pyszny grzyb, którego warto spróbować.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.