Filozofia Slow Life
Spis treści
Slow life – czym jest wolny styl życia
Czym jest slow life? „Slow life to życie w bardziej zrównoważony, sensowny i afirmujący życie sposób”. Jest to świadomy wybór wolnego i spokojnego stylu życia w obecnym szybkim świecie. Współcześni ludzie żyją w nieustannym pędzie, co może przynosić uczycie, że życie jest chaotyczne. Slow life to zrobienie kroku wstecz i rozpoczęcie radości życia, przy pełnej świadomości.
Wizja powolnego życia dotyczy Ziemi, na której ludzkość, honorując i celebrując głębokie więzi wszystkich ludzi, miejsc i żywych istot, oddaje się poprzez współtworzenie wzajemnie wspierających się społeczności, bioregionów i systemów gospodarczych – i gdzie łączymy mądrość przeszłość z wizją przyszłości, aby zapewnić zrównoważony, satysfakcjonujący sposób życia dla wszystkich przyszłych pokoleń.
Nowa filozofia życiowa
W pewnym sensie slow life to filozofia życiowa, stan umysłu i bytu, refleksyjne podejście i metodyczny proces w życiu codziennym. Slow life powinno być całkowicie celowe i satysfakcjonujące. Każdy kto zagłębia się w tę filozofię odkrywa, że istotniejsze jest delektowanie się minutami zamiast ich nieustannego liczenia.
W każdym przypadku slow life powinno być holistyczne, ponadczasowe i oparte na ogromnej mądrości i duchowości. Każdy kto zagłębił się w ten styl żyje w stałym, wolnym tempie, jednocześnie stabilnym i konsekwentnym. Podążając ideą slow life ludzie spoglądają na własne życie i otaczający ich świat w perspektywie długoterminowej, a nie jedynie egoistycznej i krótkoczasowej.
Główną ideą slow life jest życie w zgodzie ze samym sobą oraz dobre samopoczucie i robienie wszystkiego najlepiej jak to możliwe, a nie tak szybko jak to możliwe. Powolne życie jest świadome, celowe, uważne i głębokie.
Historia slow life
Wydaje się, że istnieje ogólnoświatowy konsensus, że wszystko zaczęło się w 1986 roku, kiedy Carlo Petrini zaprotestował przeciwko otwarciu McDonalda w Rzymie. Ten moment oznaczałby początek. Kilka lat później oficjalnie powstał międzynarodowy ruch slow food.
Niektórzy przetłumaczyli SLOW jako akronim: Sustainable (zrównoważony), Local (lokalny), Organic (organiczny) i Whole(całościowy). Podczas gdy niektóre z tych zasad odnoszą się do innych aspektów slow life, z pewnością najbardziej dotyczą one slow food, z naciskiem na jakość składników, zrównoważony rozwój oraz lokalną produkcję i konsumpcję.
W 1999 roku Geir Berthelsen stworzył „think tank” o nazwie The World Institute of Slowness. Uważano, że najlepsze myślenie często pochodzi ze spaceru „wolnym krokiem”. Minęły prawie dwie dekady, zanim Carl Honore ukuł frazę „powolny ruch” w jego książce z 2004 r. Pochwała powolności: wyzwanie kultu prędkości.
Ciągle rozwijający się powolny ruch wykracza dziś daleko poza slow life i slow food. Obecnie jest powolna wersja prawie wszystkiego, co można wymyślić: powolne pieniądze, powolne rodzicielstwo, powolna edukacja, powolne czytanie, powolne projektowanie, powolna architektura, powolna medycyna, powolna nauka, powolna praca w ogrodzie, a nawet powolna religia.
Jak rozpocząć życie slow life?
Zajętość i nie tylko są dziś domyślne. Oznacza to, że jak na ironię uważa się, że trudniej jest żyć wolniej i mniej. Ale coraz więcej osób dowiaduje się z pierwszej ręki, że więcej nie znaczy lepiej. A zajęty nie jest równie ważny. Zajętość nie będzie na zawsze symbolem statusu.
Slow life nie polega na robieniu wszystkiego tak wolno, jak to tylko możliwe. To zdecydowanie jedno z największych nieporozumień. Slow life nie polega na życiu w zwolnionym tempie. Chodzi o robienie wszystkiego z odpowiednią prędkością i tempem zamiast pośpiechu. Slow life nie polega na marnowaniu czasu poprzez powolne poruszanie się; chodzi o zyskanie czasu na robienie rzeczy, które są dla nas najważniejsze.
Można żyć prosto, ale nie wolno i można żyć powoli, ale nie prosto. Proste życie jest bardziej skoncentrowane na rzeczach (materializm, konsumpcja), a slow life jest bardziej skoncentrowane na czasie (energia, równowaga). Niektórzy wybierają to, co najlepsze z obu światów i żyją powoli i prosto.
Powolne życie polega na robieniu i byciu mniej. Eliminuje ono z naszego życia rzeczy nieistotne, celem jest uwolnienie czasu, abyśmy mógli być kimś więcej. Dodatkowo slow life nie polega na podróżowaniu w czasie. Chodzi o wykorzystanie technologii jako narzędzia, a nie technologii wykorzystującej nas do swoich celów.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.