Nieformalna separacja
Spis treści
Separacja nieformalna
Budowanie relacji i trwanie w małżeństwie nie zawsze jest łatwą sprawa. Bywa, że po jakimś czasie mąż i żona nie czują się ze sobą dobrze i decydują się rozstać. Pierwszą formą rozstania, jaka przychodzi na myśl jest oczywiście rozwód. Zanim jednak do niego dojdzie można zdecydować się na separację. Nie zawsze wymaga ona ingerencji prawnej i jest przez nią regulowana. Czym jest zatem separacja nieformalna i jakie są jej dobre i złe strony?
Co to znaczy być w separacji nieformalnej?
Separacja nieformalna polega na tym, że małżonkowie, mimo iż pozostają w związku małżeńskim to nie prowadzą wspólnego życia. Mogą mieszkać osobno i nawet mieć już nowych parterów. Takiego stanu rzeczy nie określa jednak żaden dokument, a wedle prawa nadal są oni rodziną. Do takiej sytuacji bardzo często dochodzi wówczas, kiedy partnerzy dopiero podejmują decyzję o rozstaniu i nie są jeszcze pewni, czy separację potwierdzać oficjalnie.
Wady pozostawania w separacji nieformalnej
- Brak możliwości nawiązania nowych relacji zgodnie z prawem. Jeżeli nie masz orzeczonego rozwodu, a według prawa jesteś nadal żoną byłego partnera, to nie możesz pozwolić sobie na prawne uregulowanie nowego związku, kiedy już w taki wejdziesz. To może być także trudna sytuacja, dla nowego ukochanego, gdyż może on odczuwać, że mąż nadal jest dla Ciebie ważny.
- Decyzje męża nadal mogą wpływać na Twoje życie. Pamiętaj, że jeżeli nadal pozostajesz w formalnym związku małżeńskim, to wówczas małżonek i Ty macie wspólny majątek, a wszelkie jego decyzje odnośnie kredytów i innych ważnych zobowiązań mogą mieć na Ciebie wpływ. Dobrze jest zatem uregulować prawnie stosunki między Wami, zwłaszcza jeżeli nie masz kontaktu z byłym i nie możesz kontrolować tego, co robi.
- Przedłużanie czasu, jaki upływa do rozwodu. Jeżeli nadal nie poczyniliście żadnych kroków stronę rozwodu, to niebawem może się okazać, że żadne z Was nie ma już na to ochoty i będziecie trwać w zawieszeniu wiele lat. Warto zdecydować się chociażby na separację formalną i mieć poczucie, że coś w życiu się zmienia.
Zalety separacji nieformalnej
- Daje Wam czas na przemyślenia. Możliwe, że jeżeli nie do końca jesteście pewni, czy warto się rozwodzić to taka separacja pomoże Wam podjąć decyzję. Kiedy zamieszkacie osobno i poznacie życie w pojedynkę, to całkiem duża szansa, że jednak zatęsknicie za sobą. W przypadku seperacji nieformalnej możecie po prostu zwyczajnie do siebie wrócić i nadal jesteście małżeństwem.
- To szybki i prosty sposób na rozstanie. Biurokracja i cała masa spraw do załatwienia jaka wiąże się z rozwodem i formalną separacją Was przeraża? W takim razie decyzja o szybkim rozstaniu wydaje się być najlepsza. Dzięki temu możecie powoli zaczynać nowe życie. Jednak trzeba uważać, aby taki stan rzeczy nie miał miejsca zbyt długo, a po jakimś czasie warto zdecydować się jednak uregulować Waszą sytuację prawnie. Jeżeli chcecie szybko zamieszkać osobno i oszczędzić sobie stresu i nerwów związanych z rozprawami w sądzie to na jakiś czas jest to wygodne rozwiązanie.
Separacja to dobra decyzja, kiedy Wasze małżeństwo chyli się ku końcowi. Pozwala spojrzeć na sytuację ze świeżą głową i opanować emocje. Nieformalne rozstanie może nieść za sobą różne negatywne skutki, jednak jest bardzo często pierwszym krokiem na jaki decydują się niezgodni małżonkowie. Kiedy minie trochę czasu dobrze jest jednak zadbać o to, aby wedle prawa nie stanowić już małżeństwa. Trzeba kierować się dobrem dzieci, jeżeli je macie i odpowiednio podzielić wspólny majątek po to, aby móc zacząć nowe życie.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.