Właściwości ruty zwyczajnej
Spis treści
Ruta zwyczajna
Ruta zwyczajna jest gatunkiem rośliny z rodziny rutowatych. Jej tradycyjnym obszarem występowania była południowo-wschodnia i wschodnia Europa, przede wszystkim Bułgaria, Bałkany i Krym. Jako roślina zawleczona ruta zwyczajna występuje również na wybrzeżu afrykańskim Morza Śródziemnego oraz w południowej części Europy. Jako roślinę uprawianą można ją spotkać jednak na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Jako roślina ozdobna jest wykorzystywana również w Polsce. Sinozielona, drewniejąca u dołu łodyga ruty wzrasta na wysokość do jednego metra. Odcinek szczytowy podwójnie lub potrójnie pierzastosiecznych liści jest odwrotnie jajowaty. Kwiaty zbierają się w wiechowate kwiatostany, przy czym boczne są czterokrotne, zaś szczytowe pięciokrotne. Owoce ruty to wielonasienne torebki. Jest to roślina mrozoodporna, najlepiej czująca się w glebie zasadowej i wystawiona na słońce.
Właściwości lecznicze ruty zwyczajnej
Ziele ruty zwyczajnej wykorzystywane jest jako surowiec leczniczy, podobnie jak jej liście. Roślina ta zawiera trzydzieści dziewięć alkaloidów z wielu grup chemicznych, kumaryny, flawonoidy i kwasy fenolowe. Olejek eteryczny pochodzący z ruty zawiera liczne związki monoterpenowe. Od wielu stuleci rucie przypisuje się właściwości moczopędne i rozkurczowe. Ponadto stosuje się ją w celu odtruwania organizmu. Uważa się także, że ruta posiada pozytywny wpływ na wzrok człowieka oraz na jego układ krwionośny. Jest wykorzystywana w leczeniu nadciśnienia. Obecnie analizowana jest jej przydatność pod kątem leczenia nowotworów, a także stwardnienia rozsianego. Ponadto ruta jest wykorzystywana w walce z żylakami i w profilaktyce miażdżycy. Bywa stosowana jako środek przeciwko migrenom oraz silnym bólom miesiączkowych.
Ruta zwyczajna w kulturze
Ruta występuje w licznych polskich i litewskich pieśniach ludowych. Od czasów unii obu wspomnianych państw uważana jest za symbol czystości i dziewictwa. Jednocześnie wianki z ruty miały przyciągać zainteresowanie mężczyzn. Istniało również przekonanie, iż roślina ta odstrasza złe moce i odwraca czary.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.