Właściwości rumianu rzymskiego
Spis treści
Rumian rzymski
Roślina znana jest również pod nazwą rumianku szlachetnego i jest znanym ziołem leczniczym stosowanym w całej Europie. Jest gatunkiem występującym przede wszystkim w Portugalii, Francji, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, a także w Maroko i Algierii. Roślina lubi półwilgotne i żyzne gleby, pozbawione chwastów. Warto pamiętać, aby wybrać stanowisko dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru, wtedy plony będą obfite. Zebrany surowiec należy przechowywać w zamkniętych pojemnikach, w ten sposób jak najdłużej zachowa swoje cenne właściwości lecznicze i nie tylko.
Właściwości lecznicze rumianu rzymskiego
Wśród cennych substancji zawartych w roślinie wyróżniamy olejek eteryczny, cholinę, kwas kawowy oraz flawonoidy. Rumianek szlachetny działa moczopędne oraz używany jest przy leczeniu nadmiernego pocenia się. Ponadto znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwalergicznych. Wykorzystywany jest w leczeniu podrażnień naskórka, oparzeń skóry oraz wszelkich stanów zapalnych oczu. Zioło polecane jest przy zmniejszaniu dolegliwości trawiennych, takich jak wrzody żołądka, stany zapalne żołądka i jelit, w przypadku niestrawności. Co ciekawe, zawarte w nim laktony seskwiterpenowe przeciwdziałają rozwojowi komórek rakowych. Rumianek rzymski wykorzystywany jest w aromatoterapii, a także podczas kąpieli, okładów i leczniczych masaży, działa uspokajająco oraz kojąco na organizm. Dlatego też używany jest, gdy cierpimy na nerwobóle, przykładowo migrenę. U kobiet w ciąży niweluje uczucia mdłości, ponadto sprawdza się w leczeniu objawów menopauzy i przy łagodzeniu bólów menstruacyjnych.
Symbolika
Rumianek rzymski nad Morzem Śródziemnym znany i stosowany był praktycznie od zawsze. Uważano go za roślinę świętą. Ze względu na wygląd przypominający słońce, ludzie mieli go za dar zesłany prez Boga Słońce, który zesłał go w celu ochrony przed chorobami. Do dziś Grecy uważają napar z rumianku rzymskiego za grecką herbatę, gdyż w tamtejszych rejonach zioło rośnie praktycznie wszędzie.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.