Rozwód a dzieci
Spis treści
Jak dziecko znosi rozwód rodziców ?
Rozwód rodziców bywa często traumatycznym przeżyciem dla dziecka. Rozerwanie rodzinnych więzi może sprawić, że maluch poczuje się odrzucony, a jego poczucie bezpieczeństwa znacznie spadnie. Zanim partnerzy zdecydują się rozstać, często martwią się reakcją dziecka na nową sytuację. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż mały człowiek nie do końca potrafi zrozumieć ludzkie emocje i ocenić sytuację, w jakiej się znajduje. Jakie są skutki rozwodu rodziców dla dziecka i czym można coś na to poradzić?
Skutki rozwodu dla dzieci
![](https://otylia.pl/wp-content/uploads/2021/08/rozwod-a-dziecko.webp)
Model rodziny, w jakim funkcjonuje maluch sprawia, że przyzwyczaja się on do sytuacji, a w jego głowie dominuje myśl, że jest to coś normalnego i naturalnego. Sytuacja stresowa, jaką jest rozstanie mamy i taty może powodować różnego rodzaju skutki.
- Poczucie bezradności. Małe dziecko, z którego życia nagle znika jeden z rodziców może pierwszy raz poczuć, że istnieją sytuacje, na które nie ma wpływu, Im młodszy maluch, tym gorzej będzie mu poradzić sobie z tym, co się dzieje.
- Smutek i strach. Kiedy rozpada się rodzina, wówczas dziecko zaczyna bać się tego, co może przynieść życie. Nie rozumie dlaczego ludzie, których kocha postanowili się rozejść. Może także mieć wrażenie, że i ono zostanie porzucone. Żal i ogromna tęsknota za mamą lub tatą prowadzić mogą do wycofania się dziecka, a nawet do stanów lękowych czy depresji.
- Wstyd i rezygnacja z życia towarzyskiego. Dzieci niechętnie mówią o problemach rodzinnych, zwłaszcza kiedy ich rówieśnicy żyją w idealnych rodzinach u boku obojga rodziców. Często rozwód rodziców może prowadzić do tego, że dziecko zamknie się w sobie i zrezygnuje z kontaktów z rówieśnikami. Mimo, że w dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi samotna matka lub weekendowy ojciec, to warto pamiętać, że dzieci w szkole bywają bezlitosne i mogą na różny sposób straszyć lub wyśmiewać kogoś, kogo rodzina się rozpada.
- Złość i agresja. Często kiedy jedno z rodziców się wyprowadza, to dziecko obwinia za to drugą stronę. Może się więc zdarzyć, że mama, która została sama z maluchem będzie czuła, że dziecko trzyma ją na dystans. Dla kilkulatka odejście ukochanego taty nie wiąże się z żadnym poważnym problemem. W jego oczach on po prostu znika lub jest wyrzucony przez mamę, która została i to często ją obwinia.
- Poczucie odrzucenia. Skupieni na rozwodzie rodzice często stają się zupełnie innymi ludźmi. Jeżeli nie potraficie się dogadać i często jesteście zdenerwowani, to dziecko z pewnością to odczuwa. Może więc mieć poczucie, że zostało samo, a jego świat się zawalił.
Jak pomóc dziecku przejść przez rozwód rodziców?
Każde dziecko, w sytuacji rozwodu rodziców potrzebuje wsparcia. Nie bój się więc rozmowy i przede wszystkim zapewnij malca, że nadal go kochacie. Niech to jednak nie będą puste słowa. Poświęcaj mu czas i zadbaj o relacje z partnerem, którego bardzo kocha. Nie musisz angażować w szczegóły małego dziecka, jednak wyjaśnij, że czasem zdarzają się sytuacje, kiedy dorośli nie mogą być już razem. Dodaj także, że mimo wszystko łączy Was miłość do dziecka i zawsze w pewien sposób będziecie rodziną. Kiedy Wasze rozstanie jest niezwykle burzliwe lub nie ma możliwości, aby partner widywał dziecko po rozwodzie, to zgłoś się po pomoc do dziecięcego psychologa. Rozmowa z kimś kompetentnym pozwoli maluchowi zrozumieć co się stało i powtrzymać ewentualne zaburzenia emocjonalne. Dobrze jest pamiętać o tym, że mały człowiek inaczej odbiera pewne sytuacje i większość nowych, trudnych emocji jest dla niego trudna. Bądź więc dla niego wsparciem, bo ono tego właśnie oczekuje, nawet jeżeli masz wrażenie, że obwinia Cię o to, co się stało.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
![](https://otylia.pl/wp-content/themes/spacious/images/zamow-wrozbe.webp)
O autorce
![Otylia Wrzos](https://otylia.pl/wp-content/themes/spacious/images/wrozka-otylia-face.webp)
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.