Róża wiatrów
Spis treści
Róża wiatrów
Róża wiatrów jest symbolem o wyjątkowo romantycznej nazwie, a jednocześnie niezwykle praktycznym zastosowaniu. Nie może więc dziwić, że pobudza ona ludzką wyobraźnię, powodując szereg różnorodnych skojarzeń. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem? Różę wiatrów w jej tradycyjnym znaczeniu można rozumieć dwojako. Po pierwsze zwyczajowo przyjęło się w ten sposób określać „różę kompasową” – okrągłą tarczę, ze środka której rozchodzą się promienie oznaczające odpowiednie strony świata. Taka róża wiatrów pojawiała się na starych mapach wykorzystywanych przez żeglarzy przed wynalezieniem kompasu, a jej pierwotne wykorzystanie sięga czasów starożytności. Obecnie często wykorzystywana jest w celach dekoracyjnych. W drugim znaczeniu jest to grafika przedstawiająca zbierane przez lata meteorologiczne statystyki kierunków wiatru oraz jego prędkości. Może być również wykorzystywana dla określenia prądów morskich.
Symbolika róży wiatrów
Róża wiatrów, kojarzona przede wszystkim terminologią morską, stała się częstym motywem dekoracyjnym, a także popularnym wzorem wykorzystywanym chociażby przez tatuażystów. Wydaje się, że głębia oceanów i jego tajemnice oraz duże zainteresowanie popkultury historią piratów, nieustannie działają na ludzką wyobraźnię. Stąd nie może dziwić tak duża popularność morskich symboli. Dla żeglarzy róża wiatru stanowiła amulet, oznaczający bezpieczny powrót do domu. Dzisiaj może kojarzyć się szerzej, ze wszystkimi podróżami, poszukiwaniem oraz odkrywaniem nieznanego. Jest symbolem ważnym dla ludzi ciekawych świata i chcących się rozwijać. Ze względu na żywioły związane z różą wiatru, jest ona kojarzona z gwałtownością, porywczością, próżnością, a także pychą. Stanowi również źródło energii.
Róża wiatrów jako symbol nieoczywisty
Róża wiatrów stanowiła amulet nie tylko dla żeglarzy. Była ona uważana za potężny talizman wykorzystywany w magii chaosu, zdolny do przenikania swoją mocą przez całą przestrzeń kosmosu. Co ciekawe wśród Masonów stała się symbolem równouprawnienia i doczekała się nazwy „płodnej próżni”. Tatuaż z różą wiatru w polskim więziennictwie jest oznaką recydywy. Praktyczny symbol doczekał się swoich różnorodnych interpretacji w wielu nieoczywistych środowiskach.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.