Typy temperamentu
Spis treści
Typy temperamentu
Każdy z nas posiada określony temperament, który często oceniamy już po narodzinach, zwracając uwagę na to, jak noworodek zachowuje się i reaguje na nowe doświadczenia. Składają się na niego różne cechy naszego charakteru i to jacy jesteśmy wpływa na nasze powodzenie w życiu lub jego brak. Jakie rodzaje temperamentu wyróżniamy i co je charakteryzuje?
Rodzaje temperamentu
Podstawowa wiedza na temat rodzajów temperamentu u ludzi pochodzi z pism Hipokratesa i to właśnie on wyróżnił cztery jego charakterystyczne typy:
- Choleryk. Bardzo często mówimy o kimś, że jest cholerykiem. To określenie nasuwa na myśl osobę wybuchową i energiczną i ma nieco negatywny wydźwięk. Cholerycy maja niezwykle silne charaktery, jednak często nad sobą nie panują i poddają się silnym emocjom. Są niecierpliwi, impulsywni i mają problem z wyrozumiałością wobec innych. Nie lubią oni kiedy nic się nie dzieje i chętnie oraz z całych sił angażują się w powierzone im zadania, Kiedy z nimi rozmawiasz są głośni i stanowczy oraz chętnie gestykulują. Choleryk chętnie zostanie szefem lub przywódcą grupy gdyż bardzo lubi kiedy inni go słuchają,
- Sangwinik. Osoby o takim temperamencie są, podobnie jak cholerycy silni i ruchliwi, chociaż wyróżnia ich kontrola nad sobą i równowaga psychiczna. Sangwinicy lubią działać i chętnie podejmują wszelkie inicjatywy. Są weseli i pozytywnie nastwieni do życia, a ich energia zaraża innych ludzi. Kreatywni i otwarci chętnie nawiązują znajomości i miewają odważne pomysły. Dobrze radzą sobie oni z emocjami i stresem, jednak mogą mieć problemy z systematycznością.
- Flegmatyk. Osoby flegmatyczne to takie, którym podejmowanie decyzji przychodzi niezwykle trudno. Długo myślą i analizują każdą opcję, zanim na coś się zdecydują. Są jednak dokładni i skrupulatni, a także chętnie obserwują i wyciągają wnioski w różnych sytuacji oraz ludzkich zachowań. Flegmatycy są wyrozumiali i cierpliwi, lubią stabilizację, a zmiany ich przerażają. Cenią sobie rutynowe, poukładane życie, w których nie ma zbyt wiele szaleństwa i niespodzianek.
- Melancholik. To ostatni typ temperamentu. Tacy ludzie często są zamknięci w sobie i żyją we własnej przestrzeni. Wrażliwi na krzywdę i uczucia innych bywają jednak najczęściej samotnikami. Dużą wadą posiadania takiego temperamentu jest skłonność do depresji, gdyż lubią oni analizować i mocno przeżywać emocje, także te negatywne. Miewają także liczne wahania nastroju. Często przejmują się cudzą krzywdą i źle reagują w sytuacjach stresowych. Chętnie podejmują inicjatywy, dzięki którym można komuś pomóc, jednak zdecydowanie wolą pracować w pojedynkę, a w grupie nie czują się pewnie. W związkach bywają za to niezwykle wierne i stabilne.
Czy każdy z nas ma tylko jeden rodzaj temperamentu?
Każdy człowiek może łączyć w sobie różne cechy charakteru. Nie jest powiedziane, że choleryk nie ma prawa do odrobiny samotności i na pewno za nią nie przepada, a melancholik nigdy się nie zdenerwuje. Mimo wszystko zwykle osobowość człowieka skłania się ku jednemu typowi temperamentu i głównie on jest widoczny w ludzkim zachowaniu. Każdy temperament ma swoje dobre i złe strony, dlatego dobrze jest siebie poznać i wiedzieć nad czym pracować, a co warto w sobie pielęgnować.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.