Trening Jacobsona
Spis treści
Relaksacja Jacobsona
Osoby cierpiące na stres mogą sobie z nim radzić na różne sposoby – od sesji doradczych po zajęcia jogi lub słuchanie płyt CD z uważnością. Ale dopiero niedawno spanie i odpoczywanie zaczęły być postrzegane jako niewystarczająca odpowiedź na trudności życiowe.
Postępująca relaksacja mięśni to holistyczna, przeciwlękowa technika wynaleziona przez dr Edmunda Jacobsona w latach dwudziestych XX wieku, aby złagodzić persewerację pacjenta. Jest to wir niepokojących myśli, które wielu z nas ma przed snem, co może prowadzić do bezsenności. Dzięki relaksacji Jacobsona jesteśmy w stanie wyciszyć niespokojny umysł i zachować nienaruszone rezerwy poznawcze.
Relaks i regeneracja są szczególnie ważne. Technika relaksacyjna Jacobsona to skuteczny sposób na uwolnienie napięcia w ciele i umyśle. Jest to sposób oparty na zasadach naukowych, polega na napinaniu, a następnie rozluźnianiu określonych obszarów ciała.
Czym dokładnie jest relaksacja?
Ta forma głębokiej relaksacji mięśni jest niefarmakologiczną techniką napinania każdego mięśnia w ciele – jednego po drugim, podczas wdechu – a następnie uwalniania każdego mięśnia podczas wydechu. Te ćwiczenia relaksacyjne mają za zadanie przeprowadzić nas przez celową, aktywną podróż po całym ciele i zachęcić do obserwowania, jak się czujemy, gdy rozluźniamy każdą część ciała.
Badania pokazują, że ludzie stosują progresywne ćwiczenia rozluźniające mięśnie, aby pomóc w różnych problemach zdrowotnych, w tym:
- Niepokój i depresja
- Bóle głowy i migreny
- Wysokie ciśnienie krwi
- Bezsenność i poprawa ogólnej jakości snu
- Ból i inne wyzwania związane z chemioterapią niektórych rodzajów raka types
- Stres związany z pracą
Trening Jacobsona krok po kroku
Relaksacja Jacobsona to jedynie kilka kroków, które praktykowane regularnie potrafią przynieść niezwykłe rezultaty. Oto podstawowe kroki:
- Znalezienie spokojnego miejsca, wolnego od zakłóceń.
- Położenie się w wygodnej pozycji i luźnym ubraniu. Należy zdjąć okulary oraz soczewki.
- Następny krok to kilka stałych, głębokich, przeponowych oddechów. W tym celu należy położyć jedną rękę na brzuchu, drugą na klatce piersiowej – ręka znajdująca się na brzuchu powinna unosić się i opadać, z kolei ręka na klatce piersiowej powinna pozostać w spoczynku.
- Skoncentrowanie się na każdej grupie mięśniowej w ciele – od stóp do głów. Chodzi o to, aby mocno ściskać każdą grupę mięśni przez pięć pełnych sekund, zanim się je rozluźni.
Grupy mięśniowe na jakich należy się skupiać podczas relaksacji i jak je napinać:
- stopy – zwinięcie palców w dół
- podudzia i stopy – napięcie mięśni łydek, poprzez przyciągnięcie do siebie palców
- całe nogi – napięcie mięśni ud
- ręce – zaciśnięcie pięści
- ramiona – napięcie bicepsów poprzez zgięcie ramion
- pośladki – zaciśnięcie pośladków razem
- żołądek – wciągnięcie brzucha
- klatka piersiowa – wzięcie głębokiego oddechu
- szyja i ramiona – podniesienie ramion, aby dotknąć uszu
- usta – otwarcie ich najszerzej jak się da
- oczy – zaciśnięcie powiek tak mocno jak się da
- czoło – uniesienie brwi tak wysoko jak się da
Poszczególne mięśnie są krótko napinane, a następnie rozluźniane na dłużej. Świadome skupianie się na współzależności między napięciem a relaksacją zwiększa świadomość swojego ciała i uczymy się rozpoznawać i rozładowywać napięcia w życiu codziennym lub w sytuacjach stresowych.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.