Reakcja na stres
Stres w naszym życiu
Jak istotną rolę potrafi stres potrafi odegrać w naszym życiu, pewnie niejedna osoba wie. Stres jest to uczucie, które praktycznie nie odstępuje funkcjonowanie ludzi, lecz nie możemy go jednoznacznie określić tego czy faktycznie on wpływa negatywnie na codzienność. Niemniej jednak oprócz tego pozytywnego, który jak najbardziej wpływa w sposób motywujący, tak jest również szereg przyczyn dotyczących, tego jak może negatywnie wpływać na organizm, zarówno tych psychicznych jak i fizycznych aspektów.
Jak organizm reaguje na stres?
Standardowo reakcja na stres objawia się tym, że w naszym organizmie wytwarza się adrenalina, które wzmagają wydajność organizmu. Wiadomo, że co za tym idzie, to wzmaga również pracę naszych organów. Za jedne z podstawowych objawów można uznać, przyspieszone bicie serca, co powoduje wzrost naszego ciśnienia we krwi i zaczynamy oddychać szybciej. Można to nazwać jako nagły stan pobudzenia naszego organizmu. Jeżeli by się wgłębić bardziej w to, co się dzieje w środku człowieka, to że dostarczane jest więcej tlenu do komórek, co powoduje zawieszenie innych funkcji życiowych, np. trawienia. Jakby szerzej na to spojrzeć, to tak naprawdę wniosek jest jeden, stres może powodować zachwianie jakichkolwiek prawidłowych funkcji życiowych, jeżeli zaczyna bezpośrednio je zakłócać.
Wiadomo, że działanie stresu pozytywnego można określić jako pobudzenie pracy naszego mózgu oraz włączyć nasz zmysł obrony, np. jeżeli znajdziemy się w sytuacji zagrażającej naszemu życiu, to nasz mózg sprawi tak, że zaczniemy podejmować działania, które mają na celu uchronić nasze życie. Generalnie, wpływa on w jak najbardziej korzystny dla nas sposób.
Wyróżnić można również stres długotrwały i jest on jak najbardziej dotkliwy dla szerszej skali ludzkości. Tutaj należy przedstawić dokładniej, czym jest kortyzol, czyli hormon który podwyższa stężenie glukozy we krwi i jednocześnie jest on aktywny z chwilą, kiedy się zaczynamy się stresować. Jest on jak najbardziej na równi z wyżej wymienionym hormonem, czyli adrenaliną. Jeżeli by tak ogólnie tłumaczyć, to ma on wpływ na szybkość przemiany materii w ludzkim organizmie. Jeżeli organizm nasz nie jest odpowiednio regenerowany, a my dalej wgłębiamy się w sytuacje stresowe, to zaczyna dochodzić do tego, że poziom kortyzolu wcale się nie obniża, tylko utrzymuje się na stałym, coraz wyższym poziomie.
Zatem po ogólnym przedstawieniu należy się zapoznać z bezpośrednimi chorobami, które łączą się z nadmiernym stresem i wyróżnia się na:
- obniżenie odporności organizmu, zwiększone ryzyko łapania infekcji oraz chorób;
- choroby układu pokarmowego, np. pojawienie się różnych nadżerek i stanów zapalnych, zarówno jelit jak i żołądka;
- nadciśnienie tętnicze, zawały serca lub mięśnia sercowego;
- udar mózgu, spowodowany niedokrwieniem mózgu;
- problemy z brakiem apetytu lub nadmiernym jedzeniem;
- podatność na depresję i załamania nerwowe;
- choroby sercowo-naczyniowe, jak np. cukrzyca.
Dlatego należy pamiętać, że kluczem do prawidłowego funkcjonowania jest regeneracja. Nawet jeżeli człowiek żyje na wysokich obrotach, to nie jest w stanie długo tak przeżyć, przynajmniej bez jakichkolwiek konsekwencji zdrowotnych. Dlatego w życiu należy utrzymać prawidłowy balans, traktujmy je również jako przyjemność, nie tylko obowiązki.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.