Psychosomatyka
Spis treści
Psychosomatyka
Relacja między ciałem, a umysłem jest niezwykle fascynująca. Coś w interakcji tego, co materialne/niematerialne, jest bardzo intrygujące. Ludzki umysł wciąż jest ogromną tajemnicą, zarówno dla lekarzy medycyny jak i dla psychologów. Nadal jest tak wiele, rzeczy, które ciężko zdefiniować, wciąż nie można dokładnie wyjaśnić i zrozumieć, jak wszystko działa.
Powiązanie odczuć psychicznych z fizycznymi
Psychosomatyka zajmuje się wpływem możliwych bodźców psychicznych na ogólny stan zdrowia organizmu fizycznego. Wiele badań naukowych udowadnia, że niektóre objawy fizyczne jakie obserwuje się w organizmie, wywoływane są jedynie na poziomie psychicznym, a następnie przenoszą się na ciało fizyczne.
Zaburzenia psychosomatyczne
Istnieją takie choroby, jak na przykład histeria, która interpretuje cierpienie psychiczne jako objawy fizyczne. Już Zygmunt Freud studiował obszernie objawy takie jak kaszel i niezdolność do mówienia, jako skutek wykorzystywania seksualnego i represji seksualnych. W swoich tekstach wspomina o „przemieszczeniu”, czyli odczuwaniu skutków traumatycznych wydarzeń w pozornie niezwiązanej ze sobą części ciała. Dlatego tak trudno jest zidentyfikować źródło niektórych chorób, w tym histerii – nie jest to zgodne z „organiczną logiką” choroby.
Wśród innych przykładów psychosomatyki pojawia się kończyna fantomowa czy nieświadoma mowa ludzkiego ciała.
Trauma ma głęboki wpływ nie tylko na procesy poznawcze, ale realnie zmienia strukturę ludzkiego mózgu. Niestety, ale takie zmiany w strukturach neuronowych, są dziedziczne. Przykładowo osoby, które przetrwały Holokaust, przeżyły wysoki poziom stresu. To wpływa na potomków takiej osoby, mimo, że bezpośrednio nie zetknęli się z traumatycznymi wydarzeniami, to nadal w sobie mają pokłady ogromnego stresu i dodatkowo są bardziej podatni na zespół stresu pourazowego.
Połączenie umysł-ciało
W przypadku psychosomatyki pojawia się pytanie, w jaki sposób umysł i ciało oddziałują na siebie, przy założeniu, że te dwa elementy są oddzielnymi i zasadniczo różnymi bytami. Psychosomatyka bada, w jaki sposób procesy umysłowe bezpośrednio wpływają na te cielesne. Nasze doświadczenia percepcyjne są kształtowane przez zewnętrzne bodźce fizyczne i nieświadomie wpływają na nasze zachowanie cielesne.
Istnieje wyraźne rozróżnienie pomiędzy mózgiem, a umysłem. Chociaż neuronauka jest dobrze ugruntowana, wciąż należy odkrywać, jak poruszać się po świadomości ludzkiego umysłu. Z tego powodu wciąż wiele osób zmaga się z leczeniem chorób psychicznych – częściowo dlatego, że trudno jest określić stopień, w jakim umysł wpływa na nas, a częściowo dlatego, że nie wykazuje on fizycznych objawów.
Wpływ umysłu na ciało fizyczne
Zgodnie z powyższym, można wierzyć, że wyłącznie zmieniając myśli możemy wprowadzić zmiany w naszym ciele fizycznym. Jak tego dokonać?
Najistotniejszym procesem jest praktykowanie medytacji. Świadoma i regularna medytacja pozwala zmieniać ludzkie postrzeganie świata oraz wpływać na schematy myślowe, a tym samym na nasze życie oraz jak się okazuje – na nasze ciało.
Niejednokrotnie wspomina się efekcie placebo, czy kończynie fantomowej. W obu przypadkach, bez rzeczywistego wpływu fizycznego odczuwamy skutki, które możemy obserwować, głównie w naszych umysłach. To tylko udowadnia jak wielką moc ma ludzki mózg i umysł.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.