Przesądy ślubne
Spis treści
Ślub – przesądy i ich znaczenie
Ślub i wesele tо wydarzenia same w sobie niezwykle stresujące przede wszystkim dla pary młodej, ale także dla ich bliskich. Od zawsze z zaślubinami wiązały się niezwykłe emocje i szereg różnych tradycji, a także wiele zabobonów i przesądów.
Coś starego, nowego, pożyczonego i niebieskiego
Najbardziej popularnym przesądem, znanym pod różnymi wariantami w różnych regionach, jest ten związany z posiadaniem w tym dniu, czegoś starego, nowego, pożyczonego i niebieskiego.
Noszenie „czegoś starego” reprezentuje przeszłość panny młodej, a „coś nowego” symbolizuje szczęśliwą przyszłość młodej pary. Panna młoda powinna otrzymać „coś pożyczonego” od kogoś, ktо jest szczęśliwie żonaty, w nadziei, że część szczęścia tej osoby spadnie na nią. Z kolei „coś niebieskiego” oznacza wierność i miłość. Ewidentnie żadnego z tych elementów nie może zabraknąć, aby młoda para mogła wieść szczęśliwe, wspólne życie.
Tłuczenie szkła
Rozbijanie szkła na weselach tо bardzo stara tradycja. Przesąd ten wywodzi się z Włoch. Kiedyś tłuczono duże ilości szkła, wazonów czy porcelany. Dzisiaj w dniu ślubu jest tо raczej symboliczne tłuczenie kieliszków przez parę młodych, a huczne trzaskanie naczyniami przeniesione zostało na polterabend.
Wiele par wkłada dużo siły w potłuczenie szkła, ponieważ tо na ile kawałków się ono rozpadnie – symbolizuje ile lat będą żyli w szczęśliwym małżeństwie.
Spotkanie przed ślubem i zwyczaj noszenia welonu
Przesąd związany z zobaczeniem się pary młodej przed ślubem, sięga czasów aranżowanych małżeństw. Wtedy ludzie wierzyli, że jeśli para zobaczy się przed ceremonią, da im tо szansę na zmianę zdania i możliwość anulowania ślubu przed. Dziś jednak w zależności od kraju, przesąd ten jest podtrzymywany i para spotyka się dopiero przed ołtarzem, ale wiele par decyduje się na spotkanie, a nawet na sesje portretоwe przed tą ważną chwilą.
Inną wersją jest przesąd, który mówi, że pan młody pod żadnym pozorem nie powinien zobaczyć sukni ślubnej wcześniej niż w dniu ślubu. Jeżeli mężczyzna zobaczy suknię wcześniej – oznaczać tо może niezgodę w małżeństwie.
Natоmiast zwyczaj noszenia welonu w trakcie ślubu narodził się w Rzymie, kiedy tо panna młoda nosiła welon wzdłuż nawy, aby ukryć się przed złymi duchami, które były zazdrosne o jej szczęście. Jednak, nie tylko w nawach kościoła złe duchy czają się na szczęście panny młodej, ma tо miejsce także pod przyszłym domem państwa młodych. Z tego wywodzi się przesąd przenoszenia panny młodej przez próg – aby nie wniosła złych duchów do nowego domu.
Pogoda w dniu ślubu
W niektórych kulturach deszcz w dniu ślubu symbolizuje płodność, oczyszczenie, jedność i odnowę. Z kolei jeżeli ślub pary młodej zostanie przerwany przez potężną ulewę, tо para ta może spodziewać się dużej gromadki dzieci. Przesąd ten wywodzi się z tego, że deszcz nawadnia ziemię i nadaje jej żyzność umożliwiając w ten sposób wzrost nowego życia.
Padający śnieg w dniu ślubu może symbolizować ciepło i spokój, podobnie jak śniegowa zamieć w ten dzień.
Przesądy, a prezenty ślubne
Jest lista rzeczy, których nie powinno się darować parze młodej w dniu ich ślubu. Np. zestaw noży. Według przesądów nóż oznacza zerwany związek i jest pechowym prezentem ślubnym. Jeśli noże znajdą się wśród weselnych prezentów, należy po prostu dać darczyńcy grosza, – w ten sposób jest tо zakup, a nie prezent.
Wszyscy wiedzą, że otwieranie parasola w pomieszczeniu tо pech, ale według przesądów pechem jest również ich podarowanie. Deszcz w dniu ślubu jest uważany za szczęście, więc każdy może po prostu pogodzić się ze zmoknięciem. Wśród tajskich przesądów, można znaleźć także takie o podarowaniu młodej parze chusteczek. Tajowie wierzą, że chusteczka służy głównie do wycierania łez. Więc taki prezent, sugeruje, że chcemy, aby para płakała.
Dzwonki i pająk na sukni ślubnej
Dzwony są tradycyjnie wybijane podczas ślubów, aby odstraszyć złe duchy i zapewnić harmonijne życie rodzinne. Tradycja ta jest niezwykle silna w południowej Irlandii. Niektóre irlandzkie panny młode noszą nawet małe dzwoneczki w bukietach jako przypomnienie ich świętych ślubów i są one powszechnym prezentem dla nowożeńców.
Ponadto znalezienie pająka na sukni w dniu ślubu przynosi wiele szczęścia i pomyślności parze młodej.
Pozostałe przesądy na ślub z całego świata
Poniżej znajdziecie mniej znane w Polsce, ale za to popularne w różnych zakątkach świata przesądy.
Tort weselny
Tradycja tortu weselnego wywodzi się ze starożytnego Rzymu, gdzie biesiadnicy łamali bochen chleba nad głową panny młodej, aby zapewnić jej płodność.
Czerwień i żółć
W Korei panny młode składają przysięgę małżeńską w jaskrawych odcieniach czerwieni i żółci.
Aranżowane małżeństwa
W czasach aranżowanych małżeństw nie pozwalano parom widzieć się przed ślubem, aby partnerzy nie mogli uznać się za nieatrakcyjnych i odwołać ślubu.
Druhny na demony
W czasach starożytnego Rzymu druhny służyły jako wabiki dla panny młodej, aby zmylić złe duchy lub niedoszłych porywaczy.
Szafir w obrączce
W symbolicznym języku klejnotów szafir w obrączce oznacza szczęście małżeńskie.
Świńskie wnętrzności
Starożytni Rzymianie badali świńskie wnętrzności, aby określić najszczęśliwszy czas na zawarcie małżeństwa.
Kolorowe wstążki do sukni ślubnej
Meksykańskie panny młode przyszywają do sukni kolorowe wstążki, z których każda ma inne znaczenie symboliczne (niebieska oznacza szczęście, czerwona – namiętność itp.).
Prezenty w poszewce na poduszkę
Fińska panna młoda tradycyjnie chodziła od drzwi do drzwi zbierając prezenty w poszewce na poduszkę, a towarzyszył jej starszy żonaty mężczyzna, który symbolizował długie małżeństwo.
Krojenie tortu
Dawniej krojenie tortu należało wyłącznie do panny młodej, co miało symbolizować jej dziewictwo i przyszłą płodność. Obecnie para uczestniczy w krojeniu tortu jako duet, co symbolizuje wspólne budowanie domu i wzajemną troskę.
Ślub w sobotę to pech ?
Według angielskiego folkloru sobota jest najbardziej pechowym dniem ślubu. Zabawne – to najpopularniejszy dzień tygodnia do zawierania małżeństw!
Rzut bukietem
Rzut bukietem pochodzi z Anglii, gdzie kobiety – goście próbowały wyrwać kawałki sukni ślubnej i bukietu panny młodej, aby zapewnić sobie szczęście. Przerodziło się to w rzut bukietem, w którym panna młoda rzuca swój bukiet do pojedynczych kobiet – ta, która go złapie, jest uważana za następną, która wyjdzie za mąż. Podwiązka pochodzi z podobnego źródła – panna młoda nosiła podwiązkę, którą rzucała, aby udobruchać czekający tłum, a nie żeby goście próbowali rozerwać jej ubranie!
Tradycyjne przebieranie się
W Danii panny młode i panowie młodzi tradycyjnie przebierają się, aby zmylić złe duchy.
Dzwony odstraszają złe duchy
Dzwony są ważną częścią irlandzkiej tradycji ślubnej, ponieważ mówi się, że odstraszają złe duchy.
Gotowanie parze młodej
W Egipcie członkowie rodziny panny młodej tradycyjnie zajmują się gotowaniem przez tydzień po ślubie, aby para mogła się zrelaksować.
Obrączki w kształcie węża
W wiktoriańskiej Anglii popularne były obrączki w kształcie węża z rubinowymi oczkami – spirale zwijające się w okrąg symbolizowały wieczność.
Szaty z żurawiną
W Azji noszenie szat z wyhaftowanymi żurawiami symbolizuje wierność przez cały okres trwania małżeństwa.
Pierścionek zaręczynowy z perłą
Mówi się, że pierścionek zaręczynowy z perłą przynosi pecha, ponieważ jego kształt przypomina łzę.
Kostka cukru w rękawiczce
Hej, panny młode, włóżcie kostkę cukru do rękawiczki – zgodnie z grecką kulturą cukier osłodzi wasz związek.
Mijanie zakonnicy lub mnicha
Nie mijaj zakonnicy lub mnicha w drodze na swój ślub – to przynosi pecha.
Przynoszenie ognia
W RPA rodzice panny młodej i pana młodego tradycyjnie przynoszą ogień ze swoich palenisk, aby rozpalić nowy ogień w palenisku nowożeńców.
Monety w butach
Szwedzka panna młoda wkłada do każdego buta srebrną monetę od ojca i złotą od matki, aby mieć pewność, że nigdy nie zostanie bez niczego.
Otwarty grób…
Zawarcie związku małżeńskiego w pobliżu otwartego grobu przynosi pecha.
Wiązanie rąk pary młodej
W wielu kulturach na całym świecie – w tym w kulturze celtyckiej, hinduskiej i egipskiej – ręce panny młodej i pana młodego są dosłownie wiązane, aby zademonstrować przywiązanie pary do siebie i ich nową więź jako małżeństwa (stąd popularne wyrażenie „zawiązanie węzła”).
Biel w Japonii
W Japonii biel zawsze była kolorem wybieranym do strojów ślubnych – na długo przed tym, jak królowa Wiktoria spopularyzowała ją w świecie zachodnim.
Wieniec z kwiatów
W tradycji rzymskiej panny młode nosiły koronę lub wieniec z kwiatów, aby symbolizować wieczność i ochronę.
Panna młoda po lewej stronie
W czasie ceremonii chrześcijańskiej panna młoda stoi po lewej stronie pana młodego, ponieważ w dawnych czasach pan młody potrzebował wolnej prawej ręki, aby odeprzeć innych zalotników.
Kąpiel w mleku
Marokańskie kobiety biorą kąpiel w mleku, aby oczyścić się przed ceremonią ślubną.
Dlaczego tort musi być piętrowy ?
Zwyczaj piętrowych tortów wywodzi się z zabawy, w której para młoda próbowała całować się nad coraz wyższym tortem, nie przewracając go.
Tańczenie na weselu boso
Stara opowieść: Jeśli młodsza z dwóch sióstr wyjdzie za mąż jako pierwsza, starsza musi zatańczyć na weselu boso, bo inaczej nigdy nie znajdzie męża.
Ślub w środę
W tradycji angielskiej środa jest uważana za „najlepszy dzień” na zawarcie związku małżeńskiego, chociaż poniedziałek jest dniem bogactwa, a wtorek zdrowia.
Przenoszenie przez próg
Pan młody przenosi pannę młodą przez próg, aby dzielnie chronić ją przed złymi duchami, które czają się na dole.
Henna na dłoniach i stopach
Panny młode z Bliskiego Wschodu malują henną dłonie i stopy, aby uchronić się przed złym okiem.
Obrączki noszone na czwartym palcu
Obrączki zaręczynowe i ślubne noszone są na czwartym palcu lewej ręki, ponieważ kiedyś uważano, że żyła na tym palcu prowadzi bezpośrednio do serca.
Zrzucenie obrączek
Uważaj, nosicielu obrączek i drużbo! Uważa się, że zrzucenie obrączek może uwolnić złe duchy.
Groch zamiast ryżu
Czeskim nowożeńcom zamiast ryżu rzuca się groch.
Biżuteria w kształcie podkowy
Uważa się, że podkowy przynoszą szczęście, zwłaszcza na irlandzkich weselach. Wiele panien młodych nosi biżuterię w kształcie podkowy lub dołącza podkowę do swojego bukietu ślubnego.
Sosna posadzona przed domem nowożeńców
W Holandii przed domem nowożeńców sadzi się sosnę jako symbol płodności i szczęścia.
Szczypanie panny młodej
Egipcjanki dla szczęścia szczypią pannę młodą w dniu jej ślubu. Auć!
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.