Sroki - przesądy
Spis treści
Co oznaczają sroki ?
Sroki to bardzo popularne ptaki. Mimo wszystko nie mają tak do końca dobrej opinii wśród ludzi. Dlaczego zwykły, a do tego całkiem ładny ptak miałby nie być lubiany? Co ma wpływ na liczne przesądy i wierzenia na temat srok i czy rzeczywiście mogą być one prawdziwe?
Geneza przesądów o srokach
Sroki są ptakami, które budują gniazda w dość charakterystyczny sposób. Nie umknęło to więc uwadze ludzi, którzy od lat się im przyglądali. Można było wręcz odnieść wrażenie, że zanim zbudują one swoje mieszkanie, to robią plany i działają według nich. Ptaki te były więc dla ludzi wzorem, a obserwując jak lepią swoje gniazda wiedzieli oni, z której strony należy spodziewać znacznie lepszych warunków pogodowych. Warto także dodać, że sroki niezwykle lubią wszystko to, co lśni i świeci, zatem stały się one poniekąd symbolem próżnych kobiet. Mówiło się także, że mogą ukraść kosztowności, kiedy ktoś nie zabezpieczy ich odpowiednio. W mitologii germańskiej lub celtyckiej był to ptak kojarzony ze śmiercią, a w Chinach utożsamia się go z radością i pomyślnością. Tak więc podobnie, jak w przypadku wielu innych przesądów, także i te na temat srok nie są do końca ani złe, ani dobre.
Przesądy o srokach
Co ciekawego można dzisiaj usłyszeć w wierzeniach i przesądach? Co zwiastuje ten niewielki, ładny ptak?
- Spotkanie ze sroką oznacza, że należy zachować nieco ostrożności w życiu. Nie jest do końca wiadomo czy przynosi ona negatywne, czy może jednak pozytywne wieści, jednak z pewnością ma coś do przekazania.
- Kiedy sroka przylatuje do domu lub ogrodu i skrzeczy, to znak, że nadejdą goście.
- Sroka posiada nieco z diabła. Nie jest więc do końca dobrym znakiem. Kiedy widzisz dwie sroki, to zaznasz szczęścia, a kiedy jedną, to niestety pecha.
- Sroka to złodziejka. Należy chronić przed nią cenne przedmioty.
Sroka jest także bohaterką różnych, niezwykle popularnych związków frazeologicznych, jakich często używamy. Co oznaczają?
- Gapić się jak sroka w gnat. To oznacza, że ktoś patrzy na coś długo i intensywnie. Sroki znane z miłości do błyskotek właśnie w taki sposób mogą się zachowywać.
- Trzymać dwie sroki za ogon. Ten zwrot oznacza, że ktoś chce załatwić dwie rzeczy jednocześnie, mimo iż jest to praktycznie niemożliwe.
Czy przesądy o srokach są prawdziwe?
Chociaż skrzecząca sroka brzmi dość groźnie, to w rzeczywistości nie stanowi dla nas zagrożenia i raczej nie wieszczy, że należy się czegoś obawiać. Wręcz przeciwnie, może się zdarzyć, że zacznie przylatywać do nas i oczekiwać, że czymś ją poczęstujemy. Nie można mimo wszystko mieć pewności, czy ptaki nie posiadają specjalnych mocy, tak więc z pewnością znajdą się ludzie, którzy mimo wszystko ich nie polubią. Na korzyść srok nie działa również fakt, że porywają one niewielkie zwierzęta i zabierają niektórym z nich zgromadzone zapasy. Warto pamiętać, że świat zwierząt rządzi się swoimi prawami i nikt z ludzi nie jest do końca świadom dlaczego działają one tak, a nie inaczej. Nie ma powodu aby obawiać się jednak o swoje życie, kiedy sroka stuka do naszego okna, nawet jeżeli wydaje z siebie przerażające dźwięki.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.