Sprawdzające się przesądy
Spis treści
Sprawdzające się przesądy
Ciężko jest określić czy dany przesąd sprawdza się czy nie. Ciężko też jednoznacznie stwierdzić czy przesąd ten sprawdza się czasami oraz jak często się sprawdza. Nikt nie prowadzi żadnych badań w tym temacie. Są przesądy, które się sprawdzają, ale to zawsze jest kwestia indywidualna. Dla jednej osoby czarny kot na drodze zawsze będzie oznaczał pecha. Dla innej złapanie się za guzik na widok kominiarza zawsze przyniesie szczęście. To bardziej wiara w dany przesąd decyduje o tym czy jest on skuteczny czy nie.
![Przesądy, które się sprawdzają](https://otylia.pl/wp-content/uploads/2022/07/czarny-kot.webp)
Dlatego zamiast „przesądów, które się sprawdzają” – postanowiłam przybliżyć wam kilka ciekawych i bardzo popularnych przesądów z naszego, rodzimego podwórka. Znacie je wszystkie ? Czy w waszym przypadku zawsze się sprawdzają ?
Czarne koty przechodzące przez Twoją drogę
Jako zwierzęta towarzyszące ludziom od tysięcy lat, koty odgrywają wszelkiego rodzaju mitologiczne role. W starożytnym Egipcie koty były czczone; dziś na przykład Amerykanie trzymają łącznie ponad 81 milionów kotów jako zwierzęta domowe.
Dlaczego więc trzymać czarnego kota z dala od swojej drogi? Najprawdopodobniej przesąd ten wywodzi się ze starych wierzeń w czarownice i ich zwierzęcych opiekunów, którzy często przybierają postać zwierząt domowych, takich jak koty.
Piątek 13-go
Jak na przesąd, strach przed piątkiem trzynastego wydaje się dość nowy, sięga końca XIX wieku. Piątek od dawna uważany jest za pechowy dzień (według tradycji chrześcijańskiej Jezus zmarł w piątek), a 13 ma długą historię jako pechowa liczba.
Jeśli cokolwiek złego przytrafi ci się w piątek trzynastego, te dwie rzeczy będą na zawsze powiązane w twoim umyśle. Wszystkie te niespokojne dni, w których trzynastka wypadła w piątek, zostaną zignorowane.
Szczęście początkującego
„Szczęście początkującego” to pogląd, że nowicjusze mają niezwykłe szanse na wygraną, gdy po raz pierwszy próbują swoich sił w jakimś sporcie, grze lub aktywności.
Początkujący mogą w niektórych przypadkach wyjść na plus, ponieważ nowicjusze są mniej zestresowani wygraną. Zbyt duży niepokój może przecież przeszkadzać w osiąganiu wyników.
Jak wiele przesądów, wiara w szczęście początkującego może wynikać z tendencji do potwierdzania. Skłonność do potwierdzania jest zjawiskiem psychologicznym, w którym ludzie są bardziej skłonni do zapamiętania wydarzeń, które pasują do ich światopoglądu. Jeśli wierzysz, że wygrasz, bo jesteś początkująca, to z większym prawdopodobieństwem będziesz pamiętała wszystkie razy, kiedy miałaś rację – i zapomnisz o tych, kiedy skończyłaś na ostatnim miejscu.
Znajdowanie monety
Przesąd mówi, że znalezienie monety nie zawsze jest szczęśliwą okolicznością dla Ciebie. Wszystko zależy od tego w jakiej pozycji ją znajdziesz. Jeśli moneta jest odwrócona orzełkiem do góry – wtedy będziesz miała szczęście. W przeciwnym wypadku możesz spodziewać się pechowego wydarzenia.
Nie przechodź pod drabiną!
Szczerze mówiąc, ten przesąd jest całkiem praktyczny. Kto chciałby być odpowiedzialny za potknięcie się i strącenie malarza z jego grzędy? Jedna z teorii głosi jednak, że przesąd ten wywodzi się z chrześcijańskiej wiary w Trójcę Świętą: Ponieważ drabina oparta o ścianę tworzy trójkąt, „złamanie” tego trójkąta było bluźnierstwem.
Inna popularna teoria mówi, że strach przed przejściem pod drabiną ma związek z jej podobieństwem do średniowiecznej szubienicy.
Królicza łapka przyniesie ci szczęście
Talizmany i amulety są uświęconym czasem sposobem na odpieranie zła; weź pod uwagę krzyże i czosnek, które mają trzymać wampiry na dystans. Królicze łapki jako talizmany mogą nawiązywać do wczesnych plemion celtyckich w Wielkiej Brytanii. Mogą również wywodzić się z hoodoo, formy afroamerykańskiej magii ludowej i przesądów, które łączą tradycje rdzennych Amerykanów, Europejczyków i Afrykanów.
Stłuczenie lustra
Według przesądu, rozbicie lustra jest pewnym sposobem na skazanie się na siedem lat pecha. Przesąd ten wydaje się wynikać z przekonania, że lustra nie tylko odbijają twój obraz, ale także przechowują kawałki twojej duszy. To przekonanie sprawiło, że w dawnych czasach ludzie zakrywali lustra w domu, gdy ktoś umarł, aby jego dusza nie została uwięziona w środku.
Odpukanie w niemalowane drewno
Ta fraza jest niemal jak słowny talizman, mający odpędzić pecha po kuszeniu losu. Odpukanie w niemalowane ma odczyniać pecha.
Fiksacja na drewnie może pochodzić ze starych mitów o dobrych duchach w drzewach lub ze skojarzenia z chrześcijańskim krzyżem.
Krzyżowanie palców
Osoby życzące sobie szczęścia często krzyżują jeden palec na drugim, a gest ten pochodzi z czasów wczesnego chrześcijaństwa. Historia mówi, że dwie osoby krzyżowały palce wskazujące podczas składania życzeń, co było symbolem wsparcia ze strony przyjaciela dla osoby składającej życzenie. (Wszystko, co kojarzyło się z kształtem chrześcijańskiego krzyża, uważano za przynoszące szczęście).
Nie otwieraj parasola w pomiesczeniu
… I to nie tylko dlatego, że możesz komuś wydłubać oko. Otwarcie parasola w środku ma przynosić pecha, choć początki tego przekonania są niejasne. Legend jest mnóstwo, od opowieści o starożytnej Rzymiance, która otworzyła swój parasol chwilę przed zawaleniem się jej domu, po opowieść o brytyjskim księciu, który przyjął dwa parasole od odwiedzającego go króla i zmarł w ciągu kilku miesięcy. Podobnie jak przesąd „nie przechodź pod drabiną”, wydaje się, że jest to przypadek mitu powstałego w celu powstrzymania ludzi od robienia czegoś, co jest dla nich niebezpieczne.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
![](https://otylia.pl/wp-content/themes/spacious/images/zamow-wrozbe.webp)
O autorce
![Otylia Wrzos](https://otylia.pl/wp-content/themes/spacious/images/wrozka-otylia-face.webp)
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.