Pranajama oddychanie
Spis treści
Pranajama – kontrola oddechu
Pranajama to kontrola oddechu. „Prana” oznacza oddech lub energię witalną w ciele. Na poziomach subtelnych prana reprezentuje energię praniczną, która odpowiedzialna jest za życie lub siłę życiową. Z kolei „ayama” oznacza kontrolę, stąd takie, a nie inne znaczenie pranajamy.
Za pomocą pranajamy można kontrolować rytmy energii pranicznej i osiągnąć zdrowie ciało i umysł. Patanjali w swoim tekście wspomniał o pranajamie jako sposobie osiągania wyższych stanów świadomości, wspomina o wstrzymywaniu oddechu jako o ważnej praktyce osiągania samadhi. Istnieje aż osiem rodzajów pranajamy, które sprawiają, że ciało i umysł będą zdrowe.
Za różne czynności praniczne w ciele odpowiada pięć rodzajów prany: Prana, Aprana, Vyan, Udana i Samana. Spośród nich najważniejsza jest prana i aprana. Prana płynie w górę, a Aprana płynie w dół. Praktyka pranajamy osiąga równowagę w działaniu tych pran, co skutkuje zdrowym ciałem i umysłem.
Pranajama – gesty ciała i umysłowe postawy
Nasze ciało jest jak knot świecy, a umysł jak otaczająca go poświata. Prana to energia życiowa potrzebna naszym warstwom fizycznym i subtelnym, bez której ciało by zginęło. To prana, czyli siła życiowa w nas, odżywia umysł i utrzymuje ciało przy życiu.
Prana tworzy aurę wokół ciała. Przepływa przez tysiące subtelnych kanałów energetycznych zwanych nadi i ośrodków energetycznych zwanych czakrami. Ilość i jakość prany oraz sposób w jaki przepływa przez nadi i czakry, determinuje stan umysłu.
Starożytni mędrcy indyjscy wiedzieli, że niektóre techniki oddychania są proste w praktyce i przynoszą wielki relaks dla ciała i umysłu. Te techniki oddychania można ćwiczyć z łatwością i o każdej porze dnia.
Podczas praktyki pranajamy należy odpowiednio mieć ułożone dłonie. Pierwsze dwa palce prawej dłoni powinny być zakrzywione, a dwa ostatnie wyprostowane i złączone. Tak ułożoną dłoń należy zbliżyć do nosa tak aby zakrzywione palce znalazły się bliżej ust, kciuk po prawej stronie nosa, a wyprostowane palce po lewej stronie nosa. Teraz naciskając kciuk można zamknąć jamę nosową po prawej stronie, a przez naciśnięcie ostatnich dwóch palców można zamknąć jamę po lewej stronie.
Ucisk powinien być lekki i większy tuż poniżej kości nosowej, gdzie zaczyna się miękka część. Przy takim ułożeniu palców można zamknąć dowolną z dwóch jam nosowych.
Podczas ćwiczenia oddechu wyróżnia się sześć typów. We wszystkich tych typach prędkość oddychania jest większa. To są właściwie rodzaje szybkiego oddychania. Praktykując je należy przyjąć jedną z pozycji asan. Oczy powinny być zamknięte, a cała uwaga skupiona na oddychaniu.
Pranajama – korzyści
Regularna praktyka ćwiczeń oddechowych może całkowicie zmienić jakość życia. Pranajama:
- zwiększa i wzmacnia ilość i jakość prany, zwiększając tym samym poziom energii
- usuwa zablokowane nadi i czakry, rozszerzając w ten sposób aurę i podnosząc ducha
- sprawia, że stajemy się energiczni, entuzjastyczni, spokojniejsi i bardziej pozytywni. Taki stan umysłu pomaga podejmować lepsze decyzje, mieć siłę psychiczną w radzeniu sobie z przeciwnościami losu i czuć się szczęśliwszymi
- zapewnia harmonię między ciałem, umysłem i duchem, czyniąc człowieka silnym fizycznie, psychicznie i duchowo
- przynosi jasność umysłowi i dobre zdrowie ciału
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.