Praca nad sobą
Spis treści
Praca nad sobą
Często, w różnych mediach i źródłach, pojawia się fraza „Pracuj nad sobą!”. Można to usłyszeć od niemal każdego i można zobaczyć to praktycznie wszędzie. Jednak co dokładnie oznacza praca nad sobą i jakie kroki trzeba wykonać, aby móc uznać, że to się dokonało.
Każdy z nas w tej frazie odnajdzie inne znaczenie. Dla jednych będzie to oznaczało pracę nad własną osobowością, dla innych pracę nad ciałem fizycznym, a jeszcze inne osoby uznają, że odnosi się to do ich rozwoju duchowego.
Praca nad sobą oznacza zabranie energii, czasu i skupienia się na sobie, swoim życiu i przywrócenie zdrowszej równowagi, w której spędzimy odpowiednią ilość czasu na poprawie własnej sytuacji. Jednak nie każdy z nas potrzebuje by pracować nad sobą – tak naprawdę, powinno to wynikać z wewnętrznej potrzeby.
Kiedy pracować nad sobą?
Nie musimy mieć problemów czy być nieszczęśliwi, żeby nad sobą pracować. Szczęśliwi ludzie na całym świecie to często ci, którzy pracują najciężej nad sobą, np. sportowcy olimpijscy, duchowni, aktorzy. To ludzie, którzy się zaniedbują, są najbardziej narażeni na nieszczęście. To, co dotyczy naszych ciał, dotyczy również naszego ducha.
Czasami dochodzimy do pewnego punktu w naszym życiu, gdy uznajemy, że jesteśmy za mało szczęśliwi lub potrzebujemy odkryć nowy, lepszy sens życia. Wtedy też dochodzimy do wniosku, że konieczne jest wykonanie jakiś zadać. Kiedy nasze marzenia są zawieszone, często narasta w nas niechęć do działania. Niekontrolowana niechęć zaczyna wkradać się we wszystko co robimy – podobnie jak trucizna, rozprzestrzenia się w naszych myślach, słowach, mowie ciała, tonie głosu czy reakcjach.
To jest ten moment, gdy warto rozważyć pracę nad sobą.
Jak pracować nad sobą?
Jeżeli znajdziemy się w krytycznym punkcie naszego życia, istnieje kolka sposobów jak można się tym zająć:
- można wszystkiemu zaprzeczyć, zignorować
- można to zamaskować lub starać się wszystko racjonalizować
- można pogodzić się z tą konkretną sytuacją
- można się za to wszystko karać i mieć wyrzuty sumienia
- a można przyznać się do słabości i zabrać się do pracy nad samym sobą
Jednym ze sposobów jest spędzenie czasu samemu. Odpowiednia ilość samotności może być cudowną rzeczą. Niektórzy ludzie tęsknią za oderwaniem się od troski o potrzeby innych. Dla osób nieustannie przebodźcowanych i obarczonych ogromem zadań – chwila samotności może być niezwykłym wybawieniem. Warto zagwarantować sobie każdego dnia, lub raz na jakiś czas, chwilę w samotności.
Kolejny sposób to przeznaczenie określonej ilości czasu na ćwiczenia fizyczne. Być może to wydaje się banalne, jednak prawda jest taka, że można poczuć się dużo lepiej, gdy ciało i umysł współpracują ze sobą – a ćwiczenia w tym pomagają. Dla niektórych odpowiedni będzie wyczerpujący trening, a dla innych 15 minut jogi czy zwykłe pójście na spacer czy jazdę na rowerze.
Wśród sprawdzonych sposobów pracy nad sobą, jest także znalezienie sobie hobby. Nie ma nic lepszego niż robienie czegoś co kochamy robić. Dlatego warto pomyśleć, czego robienie sprawia nam przyjemność – nie tylko odpoczywamy podczas takich czynności, rozwijamy się, ale także wytwarzamy odpowiednią ilość endorfin, które mogą być niezwykle pomocne.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.