Zdalne widzenie
Spis treści
Postrzeganie pozazmysłowe
Ogromna liczba ludzi wierzy w jakąś formę percepcji czy postrzegania pozazmysłowego i twierdzi, że była świadkiem tego na własnej skórze. Postrzeganie pozazmysłowe zachodzi niezależnie od znanych procesów sensorycznych (mowa o 5 znanych zmysłach). Zdolność postrzegania pozazmysłowego nazywana jest także „szóstym zmysłem”. Zwykle do tej kategorii zjawisk zalicza się telepatię, czyli przenoszenie myśli między osobami; jasnowidzenie lub nadprzyrodzona świadomość obiektów lub wydarzeń niekoniecznie znanych innym. A także przewidywanie, czyli wiedza o przyszłości.
Badania naukowe nad tymi i podobnymi zjawiskami sięgają końca XIX wieku, a większość dowodów pochodzi z eksperymentów polegających na zgadywaniu kart. Testerzy próbują poprawnie odgadnąć symbole kart ukrytych przed ich widokiem w kontrolowanych warunkach; lepszy niż przypadek procent poprawnych wezwań w statystycznie znaczącej liczbie prób jest uważany za dowód postrzegania pozazmysłowego. Chociaż wielu naukowców nadal wątpi w jego istnienie, ludzie, którzy twierdzą, że mają taką zdolność, są czasami wykorzystywani przez zespoły śledcze poszukujące zaginionych osób lub rzeczy.
Próby wyjaśnienia zjawiska postrzegania pozazmysłowego
Wiedza o ludzkim umyśle budzi poważne wątpliwości co do dokładności takich anegdotycznych dowodów. Obszerne badania wykazały, że pamięć może być zawodna, a błędy poznawcze powodują, że zdarzenia są regularnie i łatwo błędnie interpretowane. Co więcej, prawa prawdopodobieństwa oznaczają, że dziwne zbiegi okoliczności, które mogą wydawać się podobne do postrzeganie pozazmysłowego, nie mogą pomóc, ale się zdarzają. Na przykład myślenie o przyjacielu, z którym nie rozmawiało się przez jakiś czas, a następnie odebranie telefonu od tej osoby może wydawać się zbyt dużym zbiegiem okoliczności, najlepiej wyjaśnionym przez którąś z form postrzegania pozazmysłowego. Alternatywnie może to być po prostu czysty przypadek; ile razy myślał ktoś o dalekim przyjacielu, a oni nie zadzwonili? Jeśli weźmiemy pod uwagę oszustwo i pomyłkę, anegdoty sprowadzą się do czegoś, co tylko niejasno przypomina dowody naukowe.
Chociaż wielu odczuwa niechęć do proponowanych wyjaśnień paranormalnych i okultystycznych, takich jak właśnie postrzeganie pozazmysłowe, Freud napisał: „Ta niechęć musi ostatecznie zostać przezwyciężona. Mamy do czynienia z faktem”. Parapsychologia naukowo bada możliwość wystąpienia postrzegania pozazmysłowego i zebrała dużą ilość dowodów potwierdzających tak niezwykłe twierdzenie. Najpopularniejszym projektem eksperymentalnym stosowanym do badania „hipotezy postrzegania pozazmysłowego” jest procedura Ganzfelda.
Różne formy postrzegania pozazmysłowego
Nauka pokazała już, że czas jest plastyczny, przestrzeń jest zakrzywiona, a duch posiada własną energię. Ezoteryka jest wykluczana przez naukę, ponieważ występuje niemożność powtórzenia czegoś w laboratorium w dowolnym momencie ze 100% rzetelnością, a także to, że nie da się tego zmierzyć. Jednak to wcale nie oznacza, że zdolności parapsychologiczne nie są prawdziwe.
Wszechświat nie jest ograniczony przestrzenią ani czasem. Przyszłość w jakiś sposób już istnieje i może rzucić swój cień na przeszłość. Ludzie, rzeczy i wydarzenia pozostawiają ślady czasu i przestrzeni. Człowiek ma niewątpliwie moc kontrolowania czasu i przestrzeni lub korzystania z nich. Ludzie mogą otrzymywać wiadomości z jutra lub mogą skupić się na przyszłości lub przeszłości. Dzięki prostym ćwiczeniom można zmobilizować siły nadludzkie.
W wielowymiarowym i niewidzialnym świecie, w którym działa nasza podświadomość, nie ma przeszłości, teraźniejszości ani przyszłości. W rzeczywistości jest to tylko absolutnie wieczna obecność, w której przeszłość i przyszłość współistnieją jednocześnie. Po śmierci istnieje tylko jedna obecność, która jest tylko jedną formą realnego bytu, to znaczy tylko stałą teraz i trwałą teraz.
Postrzeganie pozazmysłowe można podzielić na trzy typy:
- postrzeganie poza czasem i przestrzenią;
- postrzeganie rzeczy niewidocznych dla innych (jasnowidzenie);
- zdolność do komunikacji z innymi z pominięciem znanych środków technicznych.
Taki podział obrazuje, że pewne aspekty możemy postrzegać poza standardowymi zmysłami. Jest to pewna odmienność. Wśród najpopularniejszych form postrzegania pozazmysłowego można wyróżnić jasnowidzenie, telepatię czy empatię, chociaż trochę inaczej rozumianą niż tradycyjnie.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.