Pogaństwo
Spis treści
Pogaństwo
Poganami określani są prze katolików ludzie, którzy wyznają inną religię. W Polsce już od XII wieku nie jest to określenie uważane za pozytywne, a wręcz ma na celu znieważyć drugą osobę. Wielu wyznawców innej wiary używa jednak tego słowa, nie mając na celu nikogo obrazić.
Historia
Pogaństwo sięga już starożytnych czasów, kiedy to ludność wyznawała wielobóstwo. Ludzie czcili przyrodę, naturę i traktowali jako świętość wszelkie istoty. Poszukiwali oni boskości w różnych miejscach i chętnie doświadczali bliskości z tym, co oferował świat.
Współcześni poganie
Chociaż istnienie pogan znane jest w starożytnej historii, to nie brakuje ich także we współczesnym świecie. Często nazywa się tak ludzi, którzy nie są wierzący i niechętnie mówią o swojej wierze. W nawiązaniu jednak do tych, jakich znała już historia, także i dzisiaj pojawiają się między nami tacy, którzy boską moc i siłe odnajdują w naturze i starają się żyć przede wszystkim w zgodzie i harmonii z nią. Dostrzeganie piękna natury i celebrowanie jej każdego dnia sprawia, że poganie odrzucają wiarę w jednego Boga, którego należy czcić ponad wszystko. Skupiają się oni na tym, co widzą i czego doświadczają codziennie, jednocześnie żyją spokojnie i starają się czynić dobro.
W obecnych czasach ciężko jednoznacznie stwierdzić ilu ludzi wyznaje pogaństwo. W Polsce rozróżnić można kilka grup:
- Rodzima Wiara
- Rodzimy kościół Polski
- Polski Kościół Słowiański
Zostały one wpisane na listę wyznań religijnych jeszcze w latach 90. Aktualnie procedura takiej rejestracji jest nieco trudniejsza, tak więc można przypuszczać, że większość nowych grup nie funkcjonuje oficjalnie.
Dlaczego pogaństwo znów staje się popularne?
Chociaż mogłoby się wydawać, że dzisiaj niewiele jest miejsca dla ludzi, którzy chcą żyć wedle praw, jakimi kierowali się starożytni i wyznawać Boga w naturze, to jednak trend na bycie poganinem staje się modny. W dobie, kiedy dużą wagę przywiązuje się do ekologii i zdrowego trybu życia, bycie blisko przyrody jest jak najbardziej pożądane. Ludzie chcą więc oddać się medytacji, obcować z zielenią i przyrodą, a także poszukują nowych sposobów na to, aby tłumaczyć sobie nieznane zjawiska. Pragną oni także porzucić to, co współczesne. Mają często dość życia w biegu, korporacji, nowinek technologicznych i wszystkiego tego, co dzisiaj obciąża nasz organizm. Powrót do wierzeń starożytnych Słowian jest więc całkiem ciekawą formą na oderwanie się od rzeczywistości, jest szansą na poznanie tego, co zostało już zapomniane oraz na to, aby zdobyć świeże spojrzenie na świat i zacząć myśleć nieco inaczej. Bliskość natury działa także kojąco na psychikę, pozwala odpocząć i cieszyć się tym, co piękne.
Chociaż dla wyznawców chrześcijaństwa poganie nadal kojarzą się negatywnie, to wbrew pozorom nie są oni groźni ani niebezpieczni. Ich sposób bycia nawiązuje do natury i chętnie czynią dobro oraz poddają się temu, co obecne w przyrodzie. Odnajdują ono boską w tym, co stworzyła natura i mimo tego, że dla wyznawców jednego Boga może być to trudne, to nie należy poddawać się sile nienawiści i kierować stereotypami, jakie panują w społeczeństwie.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.