Podkowa
Podkowa
Standardowa podkowa wydaje się być przedmiotem, który wszyscy dobrze kojarzymy. Jest ona metalowym wzmocnieniem, przyjmującym kształt litery U i wykorzystywanym dla ochrony końskich kopyt przed nadmiernym ścieraniem się. Najczęściej podkowy wykonuje się ze stali lub żelaza, a obecnie także z hybrydy stali z aluminium. Powoduje to, iż są one lżejsze od swoich poprzedników tworzonych w tradycyjnych kuźniach. Można je przybijać do wszystkich czterech kopyt lub jedynie do przednich dwóch. Swoją popularność podkowa zawdzięcza jednak przypisywanej jej symbolice.
Symbolika podkowy

Właściwie ciężko jest ustalić pochodzenie tego symbolu. Przyjmuje się niekiedy, iż w europejskiej kulturze pojawił się za sprawą krajów nordyckich. Obecnie podkowa stanowi często ozdobę domów, wykorzystywana jest jako wzór biżuterii i wręczana w ramach prezentu. Dlaczego jest tak popularna i powszechnie obecna w naszej kulturze? Podkowa jest jednym z najbardziej znanych symboli szczęścia. Takie skojarzenie może wynikać z faktu, iż początkowo wykonywana była głównie z żelaza, któremu przypisywano magiczne właściwości i zdolność odpędzania złych mocy. Również jego kształt, porównywany do półksiężyca miał odstraszać złe moce i zapewniać szczęście oraz bezpieczeństwo. W magiczne właściwości żelaza i półksiężyca mieli wierzyć między innymi Celtowie.
Mówi się, że szczęście może wynikać z siedmiu dziur wewnątrz podkowy, przez które wbijane są gwoździe zwane podkowiakami. Siódemka w wielu kulturach uważana jest za cyfrę szczęśliwą.
W przeszłości podkowę wieszano między innymi na statkach, nad bramami wejściowymi lub kominkami. Dzisiaj podkowa wieszana jest najczęściej nad drzwiami wejściowymi domów i mieszkań, co ma zapewnić domostwu szczęście, dobrobyt oraz bezpieczeństwo. Według niektórych ważny jest również kierunek, w jakim podkowa zostanie zawieszona. Jeśli jej ramiona będą skierowane do góry, szczęście ma spłynąć do środka i zostać tam, gwarantując domownikom szczęśliwe zbiegi okoliczności. Inni uważają, że podkowa z półokrągłą stroną u góry tworzy łuk, którego złe moce nie przekroczą.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.

O autorce

Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.