Przesądy po pogrzebie
Spis treści
Przesądy pogrzebowe
Pogrzeb, to zdecydowanie jedno z tych wydarzeń, na które nikt chętnie się nie wybiera. Uroczystość jest niezwykle smutna, a nawet, kiedy już się zakończy, to często nadal towarzyszy nam ponury nastrój do końca dnia. Przesądów i wierzeń na temat życia po śmierci można znaleźć naprawdę wiele, podobnie jest z samym pogrzebem. Na co warto zwrócić uwagę, kiedy się na niego wybieramy?
Geneza przesądów o pogrzebach.
Rozmyślania na temat życia po życiu często towarzyszą ludziom, nawet w dzisiejszych czasach. Kiedy umiera ktoś nam bliski, to wierzymy, że mimo wszystko jego dusza nadal gdzieś jest. Przesądy, na tematy pogrzebów powstawały dość naturalnie. Moment mistycznego przejścia między naszym światem, a czymś, co istnieje poza nim był idealnym tematem do tego, aby snuć wizje i opowiadać historie, jakoby to dusza zmarłego dawała różnego rodzaju znaki. Nie bez znaczenia jest także fakt, że śmierć jest czymś przerażającym, a nieżyjący ludzie, często przedstawiani są jako duchy i to niekoniecznie dobre. Pogrzeb, czyli ostatnie pożegnanie człowieka, był więc okazją do tego, aby naprawić relacje, jakie nas z nim łączyły i nie narazić się na gniew kogoś, kto zza światów mógłby uprzykrzać nam życie.
Przesądy pogrzebowe.
O czym warto jest pamiętać, kiedy uczestniczymy w pogrzebie?
- Po uroczystości pogrzebowej, nie należy iść prosto do domu. To wydaje się całkiem zabawne, jednak może okazać się bardzo istotne dla każdego, kto wierzy w przesądy. Dusza, które opuściła ten świat może udać się razem z nami i tym samym, zechcieć u nas pozostać. Co więc należy zrobić? Można, jeżeli pogoda pozwoli przespacerować się w jakieś piękne miejsce, pójść do kafejki, posiedzieć na ławce w parku lub wrócić do kościoła. Duch, który zechciałby powędrować za nami, z pewnością chętnie zostanie, w którymś z tych miejsc, a my przewietrzymy głowę.
- Nie wolno zabierać kwiatów z grobu. Dlaczego? Kwiaty są symbolem życia, zostawia się je zmarłej osobie na dowód sympatii, szacunku i z życzeniami aby tam, gdzie idzie, czuła się szczęśliwa. Zabierając rośliny z cmentarza, nie tylko więc zachowujemy się całkowicie niegrzecznie, ale przede wszystkim ryzykujemy, że negatywne energia oraz smutek, jaki tam panuje, przyniesiemy do domu. Wieniec, a także inne ostatnie podarunki dla nieboszczyka powinny zostać jak najszybciej jemu podarowane. Nie należy ich dotykać ani przestawiać.
Niektórzy ludzie wierzą, że na pogrzeb nie powinno się przychodzić z nowym partnerem czy partnerką, gdyż to nie wróży długiej relacji. Lepiej także nie zakładać nowych butów. Na uroczystości pogrzebowej nie są również mile widziane kobiety ciężarne, gdyż dla ich dziecka, może się to, według przesądów skończyć tragicznie. Czego jeszcze nie wolno robić? Siadać na nagrobku ani wrzucać do otwartej trumny kwiatów. Każde, z tych zachowań będzie miało swoje negatywne konsekwencje i spowoduje, że szczęście na długo nas opuści lub sami wkrótce umrzemy.
Czy przesądy pogrzebowe mówią prawdę?
Czy duch zmarłego pójdzie za nami, kiedy opuścimy cmentarz? To wydaje się absurdalne, gdyż jak wiadomo, nawet jeżeli zechciałby za kimś pójść, to z pewnością byłaby to najbliższa rodzina, a w takiej sytuacji pewnie nie byłby to dla nich powód ani do strachu, ani do rozpaczania. Kwiaty, które leżą na płycie nagrobnej także nie sprawią, że wkrótce sami pod nią spoczniemy, jednak nie do końca na miejscu jest zabieranie ich stamtąd. Przy każdej wizycie na cmentarzu dobrze jest uświadomić sobie, że to wyjątkowe miejsce i pewne zachowania po prostu nie są tam mile widziane. Czy jednak grozi nam pech i gniew obrażonej duszy, jeżeli zdecydujemy się zrobić cokolwiek, wbrew zasadom? Nie wiadomo, dlatego zdecydowanie lepiej nie ryzykować.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.