Piramida potrzeb
Spis treści
Piramida Maslowa – hierarchia potrzeb
Niektórzy ludzie są wewnętrznie zmotywowani. Uwielbiają to, czym zarabiają na życie i wpływ, jaki ma to na klientów, interesantów i społeczność. Inni postrzegają swoją pracę jako pracę, coś, co można konieczne by mieć na dach nad głową, ubrania i jedzenie na stole. To, jak postrzegamy swoją pracę, jest w zasadzie odzwierciedleniem tego, czego potrzebujemy.
Kolejność zaspokajania potrzeb
Abraham Maslow, profesor psychologii znany ze swoich badań nad motywacją ludzkich zachowań w latach czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, opracował model opisujący przejście od podstawowych potrzeb fizycznego przetrwania do bardziej ezoterycznych potrzeb społecznych i duchowych. Podział potrzeb:
- fizjologiczne – pożywienie, woda, schronienie
- bezpieczeństwo – wolność od strachu przed krzywdą
- przynależność – więź, związek z innymi
- szacunek – poważanie innych ze społeczności
- samorealizacja – wewnętrzna wartość danej czynności
- transcendencja siebie – jedność z czymś większym niż jaźń
To, jak się zachowujemy, zależy przede wszystkim od tego, jakie potrzeby w tym modelu staramy się zaspokoić w danym momencie. Prostsze potrzeby przetrwania muszą być w większości zaspokojone zanim bardziej ezoteryczne potrzeby zaczną wpływać na czyjeś zachowanie. Jeśli martwimy się, że na stole nie będzie jedzenia, prawdopodobnie nie będziemy się zastanawiać, jak uczynić świat lepszym miejscem.
Hierarchia potrzeb Maslowa jest podstawowym elementem psychologii od lat sześćdziesiątych XX wieku.
Samorealizacja
Samorealizacja jest ostatnim etapem rozwoju hierarchii potrzeb Abrahama Maslowa. Ten etap ma miejsce, gdy dana osoba jest w stanie w pełni wykorzystać swoje talenty, wciąż pamiętając o swoich ograniczeniach. Termin ten jest również używany potocznie w odniesieniu do oświeconej dojrzałości, charakteryzującej się osiąganiem celów, akceptacją siebie oraz zdolnością do samooceny w sposób realistyczny i pozytywny. Samorealizację można zbadać w terapii.
Proces samorealizacji jest inny dla każdego i nie wszystkie jednostki osiągają wszystkie poziomy hierarchii przez całe życie. Chociaż Maslow uważał, że samorealizacja jest dość rzadka i stwierdził, że tylko około 1% dorosłej populacji zakończyło samorealizację, obecne badania pokazują, że liczba ta może być wyższa. Ponadto nie stwierdzono, aby samorealizacja korelowała z wiekiem, płcią, poziomem dochodów lub rasą.
Uważa się, że samorealizacja jest najlepiej konceptualizowana jako suma jej części, a nie jako cechy postrzegane oddzielnie. Na przykład osoba, która ma twórczego ducha, który jest cechą samorealizacji, może nadal nie być w pełni samorealizująca się. Niektórzy eksperci twierdzą, że teoria samorealizacji polega bardziej na tym, jak otwarta jest osoba na rozwój i zdrowie, a nie na osiąganiu ideałów, takich jak doskonałość, sukces czy szczęście. Ponadto ci, którzy dokonują samorealizacji, niekoniecznie pozostaną w tym stanie. W ciągu swojego życia ludzie mogą podróżować między kilkoma poziomami hierarchii, w zależności od okoliczności życiowych, indywidualnych wyborów i zdrowia psychicznego.
Autotranscendencja
Autotranscendencja została scharakteryzowana jako spadek poczucia własnej wartości (rozczarowanie ego) i zwiększone połączenie, a zainteresowanie badaniami wzrosło w ostatniej dekadzie. Opracowano i opublikowano kilka miar o pewnym stopniu trafności i wiarygodności psychometrycznej.
Chociaż ludzie mogą postrzegać autotranscendencję w sposób, który różni się w zależności od ich własnych wartości, ogólna idea, która się za tym kryje, jest taka sama. Samo-transcendencja polega w swej istocie na przekraczaniu (lub wzniesieniu się ponad) siebie i odnoszeniu się do tego, co jest większe niż jaźń. Mówiąc prościej, jest to uświadomienie sobie, że jesteśmy jedną małą częścią większej całości i działanie zgodnie z tym.
To, co jest większe niż jaźń, może być szeregiem rzeczy: istotami ludzkimi w ogóle, naturą, wszechświatem, boską mocą itd. Nie ma znaczenia, co jest większe, tylko że istnieje coś większego niż jaźń.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.