Przesądy o burzy
Spis treści
Przesądy dotyczące burzy
Wiosna to taka pora roku, która kojarzy się głównie ze słońcem, lekkim wiatrem i łąką pełną kwiatów. Kiedy kończy się zima, wraca jednak nie tylko przyjemne ciepło, ale również gwałtowne burze. Pierwsze wiosenne załamanie pogody nie było dawniej dla ludzi bez znaczenia. Miało ono charakter symboliczny i powstało o nim mnóstwo przesądów. Ludzie wierzyli, że kiedy zjawi się pierwsza burza, to będzie można spodziewać się różnych rzeczy. Czego dokładnie?
Geneza przesądów o pierwszej wiosennej burzy.
Zarówno w dzisiejszym świecie, jak i dawniej pogoda stanowiła dla wszystkich zagadkę i nikt nie mógł tak do końca jej przewidzieć. To, co zsyłała na nas natura miało więc swoje ukryte znaczenie i niosło ze sobą pewne znaki. Ludzie przyglądali się niebu i wierzyli, że każdy sygnał, jaki z niego pochodzi może być ważny. Burza jest sama w sobie zjawiskiem gwałtownym i niepokojącym. Nie ma możliwości, aby ktoś ją przeoczył, tak więc kiedy się zjawiała ludzi nachodziło mnóstwo myśli.
Co zwiastuje pierwsza burza w roku?
Warto zacząć od tego, że sam fakt pojawienia się burzy wieszczył ludziom, że niebawem zima się zakończy, a świat znów pokryje się zielenią i doświadczą oni przyjemnego ciepła. Nie była to jednak jedyna wróżba związana z piorunami i grzmotami. Kiedy w wiosennym miesiącu niespodziewanie zjawiały się po raz pierwszy miało to między innymi oznaczać:
- Grad w lecie. Taką wróżbę niosła ze sobą burza, która zjawiała się, mimo tego, że rzeki nadal pokryte były lodem.
- Dobre i suche żniwa. Szansa, że będą właśnie takie była spora, kiedy pierwsza burza pojawiła się od południa. Kiedy natomiast grzmiało od północy, wówczas raczej nie było dużej szansy, że tegoroczne zbiory będą obfite.
- Pogodne lato. Udane wakacje i słoneczną letnią porę zapowiadała wiosenna burza, która przychodziła ze wschodu.
- Urodzajny czas. Zapowiedzią urodzaju była burza, która zjawiała się wtedy, kiedy na drzewach były już liście.
- Przerwę od kąpieli. Od pierwszego grzmotu, do przesilenia letniego Słowianie zakazywali zażywania kąpieli w zbiornikach wodnych.
- Prawdziwy początek roku. Mimo tego, że kalendarz już jakiś czas wcześniej wyznaczał nowy rok, to dopiero pierwsza burza, dla ludzi dawniej oznaczała, że rozpoczyna się kolejny sezon. Sezon na rośliny, na nowe życie. Była ona niezwykle ważna i przynosiła dużo radości, mimo tego, że sama w sobie często wyrządzała wiele szkód.
Czy pierwsza wiosenna burza jest rzeczywiście tak ważna?
W dzisiejszym świecie burze zdarzają się już nie tylko wiosną, ale także niekiedy zimą. Ma to związek z faktem, że temperatura wcale nie zawsze jest bardzo niska, kiedy mamy zimowe miesiące. Pierwszą wiosenną burzę można też dzisiaj wyśledzić za pomocą najnowszych technologii, a żyjący w biegu ludzie raczej nie mają czasu obserwować jej i gdybać co mogłaby ze sobą nieść. Czy pierwsza wiosenna burza nadal jest symboliczna? Dla części społeczeństwa zapewne tak, jednak raczej nie wiąże się już z nią tyle emocji. Najistotniejsza jest dzisiaj to, aby po prostu ją przeczekać, chociaż sama myśl, że może ona zapowiadać wiosnę, którą niemalże kocha jest całkiem przyjemny. Dobrze jest więc na chwilę się zatrzymać i uśmiechnąć do siebie, kiedy za oknem pojawiają się pierwsze wiosenne grzmoty.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.