Phurba
Rytualny sztylet
Phurba jest rytualnym sztyletem trójstronnym, wykorzystywanym przede wszystkim w tradycji bön. Z jego użyciem często można spotkać się również w buddyzmie tybetańskim i szamanizmie nepalskim o nazwie dźhankri. Jego sanskrycką nazwą jest kilaya lub kīla. Samo słowo „phurba” tłumaczyć można jako „gwóźdź”. Celem tej broni jest poskromienie złych demonów. Najczęściej sztylet ten wykonywany jest z brązu albo mosiądzu, zdarzają się także przypadki wykorzystywania kości słoniowej i drewna. Zanim przyjęła swoją obecną, wyrafinowaną postać, Phurba otrzymywana była z prostych drewnianych kijów, służących do obwiązywania zwierząt przeznaczonych na ofiarę. Phurba jest narzędziem używanym podczas rytuałów tantrycznych i tybetańskich tańców Czham, które obrazują walkę obrońców wiary z demonami. Przez teksty buddyjskie sztylet ten jest opisywany jako przedstawiający energię współczującą wszystkich Buddów.
Drewniany kij, stanowiący pierwowzór Phurby wykorzystywano w wedyjskim rytuale geomancji. Służył do lokalizowania typów duchów ziemi – podziemnych węży – które neutralizowano. Głowę celu przebijano ostrym końcem dla ustabilizowania i zabezpieczenia miejsca,w którym powstać miał ołtarz lub palenisko.
Symbolika phurby
Phurba jest sztyletem o bogatej symbolice. Jego trzy strony są reprezentacją sfer duchowych, zaś środkowy kołek łączy trzy światy. Ten buddyjski sztylet reprezentuje pokonanie wrogów lub zniszczenie przeszkód. Dolna część ostrza oznacza „metodę”, natomiast uchwyt utożsamia się z „mądrością”. W ramach buddyzmu tybetańskiego sztylet jest istotnym symbolem sakralnym i pełni istotną rolę podczas medytacji. Phurba nazywana jest „świętą bronią”, zdolną do przepędzania demonów. Jego nazwa, „gwóźdź” związana jest z możliwością symbolicznego przygwożdżenia ludzkiej chciwości, zazdrości, czy pożądania. Uważa się również, że trzy ostrza zdolne są do transformacji negatywnej energii, występującej pod postaciami przywiązania, ignorancji i niechęci. Te trzy siły nazywane są truciznami. Sztylet zmienia energię negatywną w pozytywną.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.