Księżyc żniwiarzy
Spis treści
Księżyc żniwiarzy
Chociaż nazwa „Pełnia żniwiarzy” brzmi nieco przerażająco i może wywoływać negatywne skojarzenia, to nie odnosi się do niczego strasznego. Jest to nazwa pełni księżyca, najbliższej równonocy jesiennej. W dawnych czasach taka jasna noc, pozwalała żniwiarzom na prace w polu także wówczas kiedy zaszło już słońce. Co jeszcze warto wiedzieć o pełni żniwiarzy?
Jak wygląda księżyc w pełni żniwiarzy?
Dzięki temu, że wschodzi on równocześnie z chwilą, kiedy żegnamy słońce, to świeci dużo mocniej niż zazwyczaj. Jest także mniejszy, gdyż znajduje się nieco dalej od ziemi. Inne nazwy tego zjawiska, jakie można spotkać to Pełnia Księżyca Zbiorów, Kukurydziany Księżyc czy Księżyc Wina.
Co oznacza dla nas pełnia żniwiarzy?
Ludzie od lat wierzyli, że pierwsza pełnia księżyca, jaka następuje po lecie jest idealnym momentem na to, aby rozpocząć wszelkie nowe działania. To czas zbiorów, plonów i bogactwa, tak więc śmiało możemy decydować się na nowe doświadczenia. To doskonały moment na to, aby przemyśleć swoje relacje z innymi, przewartościować życie i zacząć dążyć do tego, o czym marzymy. Czas zbiorów, to symboliczny moment, kiedy możemy liczyć na poprawę naszych finansów, a wszystko to, co zasadzimy, przyniesie korzyści. Podczas jasnych nocy, ludzie często skarżą się na bezsenność i pobudzenie, dlatego właśnie jest to dobry czas na to, aby poświęcić chwilę na rozmyślania i snucie planów na przyszłość pod osłoną spokojnej, jasnej nocy.
Każda pełnia ma swoją nazwę.
Pełnię księżyca możemy obserwować co miesiąc, a dla miłośników tego zjawiska jest to wyjątkowy moment, który często pozwala się wyciszyć i oddać medytacji lub pełni relaksu. To czas, który kochają artyści, poeci, a także zakochani, gdyż bywa niezwykle romantyczny i nadaje ciemnej nocy, magiczny klimat. Nie tylko jesienna pełnia ma swoją nazwę i może przynieść coś dobrego.
- Zimowe pełnie. W grudniu następuje pełnia zimnego księżyca. Rozpoczyna się czas, kiedy temperatury spadają i zwiastują zimne miesiące. Styczeń to pełnia wilczego księżyca. Nazwa wzięła się od wycia głodnych wilków. Dawniej ludzie zimową pełnią kojarzyli właśnie z tymi zwierzętami, którym doskwierał wówczas brak pożywienia. Luty to pełnia śnieżnego księżyca, gdyż właśnie wówczas zima bywała zwykle lodowata i śnieżna.
- Wiosenne pełnie. Marzec, chociaż kojarzony z wiosną i rodzącym się życiem nosi nazwę pełni śmierci gdyż nasuwa na myśl pękającą lodową pokrywę, która niezwykle szybko łamie się po tym, jak zaczynają się roztopy, a noce nadal bywają zimne. Inne nazwy to pełnia robaczego księżyca od śladów robaków, jakie budzą się po mrozach. W kwietniu występuje pełnia księżyca różowego, od kwitnienia wczesnych różowych kwiatów. Pełnia majowa to inaczej czas kwiatowego księżyca, gdyż wszystko w pełni budzi się do życia, a łąki obficie zakwitają.
- Letnie pełnie. Czerwiec kojarzony jest z truskawkami, stąd także nazwa pełni, jaka występuje w tym miesiącu. Lipiec to koźla pełnia, od kozłów, którym wówczas zaczyna odrastać poroże. W sierpniu możemy obserwować za to Pełnię Księżyca Jesiotrów, gdyż to właśnie wówczas plemiona północnoamerykańskie obserwowały znaczący wzrost występowania tych ryb.
- Pełnie jesienne. Wrzesień to wspomniany już wcześniej Księżyc Żniwiarzy. W październiku pełnia nazywa się pełnią myśliwych, gdyż to idealny okres na polowanie. Zwierzęta bowiem po lecie są najedzone i odpowiednio utuczone. W listopadzie obserwujemy bobrzy księżyc, który to swoją nazwę zawdzięcza tym właśnie zwierzętom i ich wzmożonej aktywności w budowaniu tam na zimę.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.