Pęknięta obrączka
Spis treści
Przesądy o obrączkach
Obrączki są znakiem jedności i miłości małżeńskiej. Nie może odbyć się bez nich żaden ślub, a sami narzeczeni często spędzają długie godziny w salonie z biżuterią po to, aby dopasować te idealne dla siebie. Jak to jednak bywa w życiu nie zawsze udaje się zachować je w idealnym stanie, zdarza się, że obrączki po latach giną, pękają lub nadają się do gruntownego polerowania. Co na to wszystko przesądy?
Geneza przesądu o pękniętych obrączkach.
Przesądy związane ze ślubem, życiem małżeńskim czy po prostu związkami od zawsze cieszyły się popularnością. Różne znaki na niebie i ziemi mogły pomóc odgadnąć czy z wielkiej miłości będzie szczęście na zawsze. O obrączkach także więc chętnie mówiono, gdyż podobnie jak dzisiaj, tak i dawniej były one jednym z głównych symboli zawarcia związku małżeńskiego. Powinny więc być idealne, dopasowane do partnerów, pięknie wykonane, czyste, solidne i trwałe. Co jednak miało oznaczać pęknięcie?
Pęknięta obrączka. Co oznacza?
Jak nietrudno się domyśleć, pęknięta obrączka nie wróży niczego dobrego. To bez wątpienia symbolizuje rozpad małżeństwa lub koniec miłości. Wieczne szczęście gwarantować ma bowiem ona jedynie wtedy, kiedy nie ma początku ani końca i tak właśnie jest gdy zachowuje okrągły kształt. A co z przetapianiem? Czy można zdecydować się na to, aby ze swojej obrączki zrobić coś innego? Może podarować ją swoim wnukom czy też dzieciom? Wierzenia głoszą, że nie jest to do końca dobry pomysł. Obrączka ma być wieczna, a wszelkie metody zniszczenia jej nie przyniosą niczego dobrego. Można natomiast oddać swoją obrączkę do przetopienia pod warunkiem, że zostanie ona dodana do kruszcu, z jakiego wytapiane są nowe, tak więc obrączki z domieszką tych odziedziczonych np. po dziadkach nie będą przynosiły pecha. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że gwarantować one będą szczęście tylko wtedy, kiedy użyjemy obrączek po szczęśliwym małżeństwie!
Jakie inne przesądy o obrączkach można usłyszeć?
- Obrączka zbyt luźna symbolizuje zdradę, a zbyt ciasna oznacza, że współmałżonek będzie o nas chorobliwie zazdrosny.
- Obrączki powinny być gładkie. Wszelkie kamienie czy inne dodatki stanowią przeszkody w naszym małżeńskim pożyciu.
- Kiedy podczas ceremonii obrączki upadną na podłogę, wtedy podnieść je może tylko świadek lub ksiądz. Para młoda nie może tego zrobić, bo ściągnie na siebie nieszczęście,
- Nie wolno przymierzać cudzych obrączek, gdyż to zwiastuje zdradę.
Czy warto wierzyć w przesądy o obrączkach?
Zgubienie obrączki lub zniszczenie jej z pewnością wywoła smutek. Mimo wszystko jest to symbol naszego małżeństwa i stanowi raczej pamiątkę, o którą chcemy się jak najdłużej troszczyć. Trzeba jednak mieć na uwadze, że istnieją bardzo udane pary, które w ogóle na co dzień obrączek nie noszą i to wcale nie wróży im pecha ani rozpadu związku. Dobrze jest więc traktować przesądy na ich temat z przymrużeniem oka i nie węszyć zdrady tylko dlatego, że współmałżonek nagle ma zbyt luźną obrączkę lub właśnie ją zgubił. Należy też wybierać solidne materiały, z jakich symbol naszego ślubu będzie wykonany i minimalizować w ten sposób ryzyko, że ulegną one zniszczeniu. Przetapianie obrączek to zwyczaj, który może przynieść nam dużo dobrego. Wielu młodych ludzi korzysta z obrączek po dziadkach i umieszcza ich fragmenty w swoich. To nie tylko piękna pamiątka, ale także dobra wróżba i poniekąd opieka na wieki.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.
O autorce
Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.