Komórkowa pamięć




Spis treści
Pamięć komórkowa
Komórki w ludzkim ciele mają pamięć – a ta pamięć jest niezwykle trwała. Nawet jeśli nasz świadomy umysł o czymś zapomniał, nasze ciało o tym pamięta – aż do poziomu komórkowego.
Badania wykazały, że wszystkie doświadczenia, bez względu na to, jak małe, pozostawiają na ciele fizyczne ślady. Intensywność tych pozostałości jest prawdopodobnie proporcjonalna do wpływu rzeczywistego doświadczenia – na przykład traumatyczne wydarzenie zmieniające życie miałoby większy wpływ niż mały spór rodzinny. Wspomnienia komórkowe dosłownie wpływają na wszystko: ekspresję naszych genów, fizyczne funkcjonowanie organizmu i oczywiście nasze działania, myśli i emocje.
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że te doświadczenia, które miały miejsce wcześniej w życiu, miałyby większy wpływ, ponieważ stanowią podstawę pamięci komórkowej w ciele.

Zapisane doświadczenia z dzieciństwa
Według badań – doświadczenia z dzieciństwa, zarówno pozytywne, jak i negatywne, mają ogromny wpływ na przyszłą wiktymizację i popełnianie przemocy oraz na zdrowie i szanse na całe życie. W związku z tym wczesne doświadczenia są ważnym problemem zdrowia publicznego.
Zdrowie psychiczne i inne specjalności medyczne często podają kwestionariusz ACE (niekorzystne doświadczenia w dzieciństwie), gdy pacjenci prezentują złożony zestaw objawów opornych na leczenie. A w świecie medycyny funkcjonalnej – dyscypliny medycznej, która koncentruje się na znajdowaniu przyczyn źródłowych zamiast na leczeniu objawów – przeżyta trauma jest dużym elementem procesu przyjmowania pacjentów i kluczową częścią drogi uzdrawiania.
Wpływ traumy na całe życie
Ważne jest, aby zrozumieć, że przyczyną problemów zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, może być trauma z przeszłości. Czasami identyfikacja tej traumy i skuteczne jej przetworzenie powoduje różnicę między utrzymaniem zdrowia a przeżywaniem choroby. To może być tak proste, jak zmiana sposobu postrzegania czegoś – według dr Bruce’a Liptona komórki reagują zarówno na rzeczywiste otoczenie, jak i na sposób, w jaki jest ono postrzegane.
Wiele problemów zdrowotnych ma swoje źródło w negatywnych przekonaniach i percepcjach, zarówno w podświadomości, jak i świadomości. Przewlekły ból, np. ból pleców, prawdopodobnie pochodzi z niewyleczonych wspomnień komórkowych. W rzeczywistości wielu badaczy, takich jak dr Lipton i dr Sarno, postuluje, że podświadomość jest znacznie silniejsza niż świadomość. Zmiana sposobu postrzegania traumatycznych wydarzeń często wystarczy, aby ciało przeszło z choroby do zdrowia.
Innym ważnym faktem jest to, że pamięć komórkowa steruje zachowaniem. Wszyscy mamy tego przykłady w naszym życiu. Może to być tak oczywiste, jak ktoś, kto boi się wsiąść do samochodu po wypadku samochodowym. Albo strach, który inni postrzegają jako irracjonalny i bezpodstawny. Tworzenie nowych wspomnień i dezaktywowanie tych, które już dla nas nie działają, może zmienić sposób, w jaki zachowujemy się na niezliczone sposoby. W rzeczywistości może sprawić, że będziemy mniej źli i mniej reaktywni. Może zwiększyć nasze poczucie miłości i radości. Może poprawić nastrój i dać nam kontrolę nad niepożądanymi zachowaniami.
Ekspresja genów
Ostatnim elementem układanki pamięci komórkowej jest epigenetyka – nauka o ekspresji genów. Naukowcy wykazali, że geny mogą się włączać i wyłączać w zależności od stylu życia: jedzenia, snu, stresu, nastroju i wielu innych czynników. Wspomnienia komórkowe mają również do odegrania rolę epigenetyczną. Kiedy są tworzone, mogą wyrażać lub de-ekspresować geny, zarówno dobre, jak i złe.
Jeśli wspomnienia są oparte na traumie lub strachu, ekspresja genów, które powodują, może nie służyć nam najlepiej. Dobrą wiadomością jest to, że przetwarzanie tych negatywnych wspomnień usuwa ich efekty epigenetyczne. To oznacza mamy władzę nad naszymi genami.
Opinie o mojej pracy
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie OPINIE.





O autorce

Przeczytaj więcej o autorce: Otylia Wrzos oraz o jej wróżbach tutaj: moje wróżby.